MBBİ-də 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Apr 03, 2023 | 09:21 / Tədbirlər
Martın 31-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstiutunun kiçik akt zalında 31 Mart Soyqırım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Öncə tədbir iştirakçıları erməni faşizminin qurbanlarının, I və II Qarabağ müharibəsində və ümumilikdə Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan bütün insanların  xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova 1918-ci ilin mart qırğınının Azərbaycan xalqının başına gələn ən dəhşətli hadisələrdən biri olduğunu qeyd edib. Bu dövrdə Bakı şəhəri ilə yanaşı, Şamaxı, Quba, Qarabağ bölgələrində, Zəngəzur və İrəvan quberniyalarında qanlı qətliamlar baş verib. Natiq bildirib edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunur. Belə dəhşətli hadisələrin təkrar olmaması üçün tarixin dərslərini unutmamalıyıq. Biz fəxr etməliyik ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında bir yumruq kimi birləşən xalqımız bütün şəhidlərimizin qisasını alıb. Azad edilmiş torpaqlarımızda indi böyük sürətlə quruculuq işləri gedir və inanırıq ki, bütün məcburi köçkünlər tezliklə öz doğma yurdlarına qayıdacaqlar.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov və əslən Qərbi Azərbaycandan olan Nəsibə Abdullayeva çıxış ediblər.

An event dedicated to the Day of Genocide of Azerbaijanis was held at IMBB + Photo Apr 03, 2023 | 09:21 / Events
On March 31, an event dedicated to the Day of Genocide of Azerbaijanis was held in the small assembly hall of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.
First, the participants of the event commemorated the victims of Armenian fascism, the first and second Karabakh war and all the people who were martyred for the independence and territorial integrity of Azerbaijan with a minute of silence.
Vice-president of ANAS, Director general of the institute, academician Irada Huseynova, who opened the event with an introductory speech, noted that the March massacre of 1918 was one of the most terrible events that happened to the people of Azerbaijan. During this period, along with Baku city, bloody massacres took place in Shamakhi, Guba, Karabakh regions, Zangezur and Iravan governorates. The speaker said that March 31 is celebrated as the Day of the Genocide of Azerbaijanis by the Decree of National Leader Heydar Aliyev "On the Genocide of Azerbaijanis" dated March 26, 1998. We must not forget the lessons of history so that such terrible events do not happen again. We should be proud that during the 44-day Patriotic War, our nation, united as a fist around the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief Ilham Aliyev, avenged all our martyrs. Construction work is now going on at a great pace in our liberated lands, and we believe that all refugees will soon return to their native lands.
Later, Ibrahim Azizov, correspondent member of ANAS, and Nasiba Abdullayeva, originally from West Azerbaijan, spoke.
At the end of the event, a film dedicated to the Day of Genocide of Azerbaijanis on March 31 was shown.