AMEA-da akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi konfrans keçirilib + Foto Apr 06, 2023 | 11:10 / Konfranslar, iclaslar
Aprelin 5-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AR Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsi və “Azərbaycan” qəzetinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli oftalmoloq alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdən əvvəl konfrans iştirakçıları Fəxri Xiyabanda müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini anıb, məzarları önünə tər çiçəklər düzüblər.
AMEA Rəyasət Heyətinin binasında keçirilən konfransda AMEA-nın, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Səhiyyə Nazirliyinin, “Azərbaycan” qəzetinin rəhbərliyi və nümayəndələri, millət vəkilləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Ölkə başçısı İlham Əliyevin “Akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 3 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamından sonra ölkəmizin elm və təhsil müəssisələrində, səhiyyə sistemində görkəmli elm xadiminin yubileyinin geniş şəkildə qeyd olunduğunu diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Zərifə xanım Əliyevanın çoxcəhətli elmi və tibbi fəaliyyəti təkcə öz dövrü üçün deyil, bu gün üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edir və aktuallığını qoruyur.
Ölkəmizdə XX əsrin 1-ci yarısına qədər daha çox terapiya və cərrahiyə sahələrinin inkişaf etdiyini vurğulayan AMEA rəhbəri məhz Zərifə xanım Əliyevanın xidmətləri sayəsində XX əsrin ikinci yarısından başlayaraq Azərbaycanda oftalmologiya elminin və göz xəstəlikləri tədqiqatlarının inkişaf edən sahələrdən birinə çevrildiyini söyləyib.
“Bu, Zərifə Əliyevanın Azərbaycan tibb elmi qarşısındakı böyük məqsədlərindən biri idi. Zərifə xanım Əliyeva ölkəmizi keçmiş Sovetlər İttifaqında və onun hüdudlarından kənarda da oftalmologiya üzrə elmi tədqiqat işləri aparılan nüfuzlu mərkəzə çevirmişdir. Zərifə xanımın göz həkimi kimi məşhurlaşması, bu sahədə məktəb yaratması ilə Azərbaycandan kənardakı tibb mərkəzlərinə xəstələrin axınının qarşısı alınmışdır. Zərifə xanımın bir məqsədi də ondan ibarət idi ki, o, rus həkimlərindən ibarət heyət yaradaraq, onları Azərbaycanın regionlarına aparır¸ müalicə işi təşkil edirdi. Zərifə xanım Əliyeva dünya tibb elminə yeni müalicə üsulları gətirmiş, bu istiqamətdə apardığı tədqiqatları təkcə nəzəri müddəalarla deyil, həm də o müddəaları formalaşdırmaqda ona əsas verən təcrübə ilə əlaqələndirməklə fərqlənmişdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Qeyd edib ki, onun Bakı Məişət Kondisionerləri Zavodu və Bakı Şin Zavodunda apardığı müşahidələr, yaratdığı tibbi müalicə və diaqnostika mərkəzi oftalmologiya sahəsində özünə qədər və ondan sonra aparılan tədqiqatlardan tam fərqli elmi nəticələrin əldə olunmasına öz töhfəsini verib. Akademik diqqətə çatdırıb ki, məhz bunun nəticəsində ölkəmizdə 1960-cı illərə qədər geridə qalmış tibb sahələrindən biri sayılan oftalmologiya elmi artıq 1970-ci illərdə Moskva, Sankt-Peterburq kimi bu elm sahəsində əsas mərkəzlərlə bir sırada dayanırdı və bir çox hallarda onlardan önə keçmişdi. Həmin illərdə dünyanın bir sıra ölkələrinin, həmçinin keçmiş SSRİ-nin görkəmli alimlərinin məqsədinin Bakıda keçirilən konfranslarda iştirak etmək, müzakirələr aparmaq, reallıqları görmək olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu reallıqların birbaşa Zərifə Əliyevanın praktik və elmi fəaliyyəti ilə əlaqədar olduğunu söyləyib.
Həmçinin vurğulayıb ki, akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda Zərifə xanımın yaratdığı və rəhbərlik etdiyi göz xəstəliklərinin diaqnostikası və profilaktikasına həsr olunmuş laboratoriya Azərbaycanda göz xəstəlikləri elminin hüdudlarını Səhiyyə Nazirliyinin dairəsində genişləndirərək akademik mühitə daşınmasında ən yeganə nümunədir.
“Zərifə xanım Əliyeva həm də ölkəmizdə böyük ictimai xadim kimi qəbul olunmuşdur. Zərifə xanımın obrazını canlandırarkən onun sadəqətli olması mütləq ön sırada gəlmişdir. O, Əziz Əliyevin ocağında qazandığı sədaqət andını Heydər Əliyev kimi görkəmli dövlət xadiminin sədaqətli yoldaşı olmaqla, bütün dünyanın gözü qarşısında isbat etmişdir. Zərifə xanım Əliyevanın çoxcəhətli fəaliyyəti ölkəmizdə hər zaman yüksək qiymətləndirilmişdir. O, “Əməkdar elm xadimi” adına, “Qırmızı əmək bayrağı ordeni”nə layiq görülmüş, o zaman üçün əlçatmaz sayılan “Averbax” mükafatının Azərbaycana gətirilməsinin mümkünlüyünü sübut etmişdir. Milli Oftalmologiya Mərkəzi Zərifə xanım Əliyevanın adını daşıyaraq ölkəmizin nüfuzlu tibb mərkəzlərindən biri kimi inkişaf etmişdir.  Akademiyada Zərifə xanımın adına mükafat təsis olunmuşdur. Bakıda məktəb-lisey Zərifə xanımın adını daşıyır. Ən başlıcası isə Zərifə xanım Əliyeva Heydər Əliyev kimi görkəmli siyasi xadimin həyat yoldaşı, XXI əsrdə Azərbaycanın Zəfər tarixinə adını yazdırmış Prezident İlham Əliyevin anasıdır”, - deyə AMEA rəhbəri çıxışının sonunda bildirib.
Sonra çıxış edən AR Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədri, akademik Əhliman Əmiraslanov ölkəmizdə görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr edilmiş silsilə tədbirlərin keçirildiyini, bugünkü tədbirin tamamilə yeni formatda təqdim olunduğunu söyləyib.
Tədbirin “Azərbaycan” qəzeti, AMEA və Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirildiyini qeyd edən akademik Əhliman Əmiraslanov əlavə edib ki, belə bir mötəbər tədbirin ölkəmizin nüfuzlu mətbu orqanı olan “Azərbaycan” qəzetində geniş işıqlandırılması böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Səhiyyə Komitəsinin sədri Ə.Əmiraslanov böyük şəxsiyyətlərin, alimlərin yetişməsində onların boya-başa çatdığı mühitin böyük rolu olduğunu deyərək bu baxımdan görkəmli akademik Zərifə Əliyevanın formalaşdığı mühitin onun yaradıcılığına təsirindən söz açıb, alimin fəaliyyətinin mühüm istiqamətləri haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Zərifə Əliyeva görkəmli ictimai-siyasi xadim, həkim Əziz Əliyevin ailəsində dünyaya göz açmışdır. Bu ailənin Azərbaycan elminə, təhsilə, səhiyyəyə, mədəniyyətə görkəmli mütəxəssislər bəxş etdiyini vurğulayan Ə.Əmiraslanov ailənin bu ənənələrinin bu gün də uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
“Böyük alim, ictimai-siyasi xadim olmaq üçün ilk növbədə, öz sahəsinin yüksəkixtisaslı mütəxəssisi, peşəkarı olmaq zəruridir”, - deyən akademik Ə.Əmiraslanov akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycanda oftalmologiya elmində müstəsna xidmətləri olduğunu, böyük uğurlara imza atdığını bildirib. Vurğulayıb ki, Zərifə Əliyeva həkimlik fəaliyyətinə başladığı ilk illərdən on minlərlə insanın görmə qabiliyyətinin bərpa olunmasında əvəzsiz rolu olmuş, qlaukomanın yeni müalicə üsullarını təklif etməsi ilə minlərlə insanı bu xəstəlikdən xilas etmişdir.
Akademikin sözlərinə görə, görkəmli alim Zərifə Əliyeva öz elmi fəaliyyətində oftalmologiyanın ən çətin və az müraciət olunan sahələri üzrə tədqiqatlar aparmış və əhəmiyyətli uğurlar qazanmışdır: “Zərifə xanımın həmin dövr üçün yeni sahələr olan tibbi etika və deontologiyaya dair tədqiqatları təkcə tibbə deyil, bütövlükdə cəmiyyətdə insanlar arasında münasibətlərə həsr edilmişdir. Sovet dövrünün bu sahə üzrə mütəxəssisləri də Zərifə Əliyevanın bu sahədə apardığı tədqiqatları yüksək qiymətləndirmişlər”. Ə.Əmiraslanov görkəmli alimin gözün zədələnməsinin öyrənilməsi və profilaktikası sahəsində bir sıra orijinal kəşflərinə görə tibb elminin Nobel mükafatı adlandırılan SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının akademik M.Averbax adına mükafatına layiq görüldüyünü də vurğulayıb.
Komitə sədri Zərifə Əliyevanın sədaqətli həyat yoldaşı, qayğıkeş ana olduğunu bildirib, alimin həyat yolunun hər bir Azərbaycan vətəndaşı, alimi və həkimi üçün mənəviyyat dərsi, kamillik zirvəsi olduğunu qeyd edib, onun oftalmologiya sahəsində bir elmi məktəb yaratdığını diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, bu məktəbin yetirmələri Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verirlər.
Daha sonra çıxış edən AR səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov səhiyyə naziri Teymur Musayevin salamlarını çatdıraraq konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
2023-cü ilin xalqımız üçün əhəmiyyətli dövr olduğunu qeyd edən nazir müavini bu il tanınmış oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əlieyavın anadan olmasının 100 illiyi ilə bərabər, onun ömür-gün yoldaşı, dahi şəxsiyyət, görkəmli siyasi xadim, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin də 100 illik yubileyinin təntənə ilə qeyd olunduğunu vurğulayıb. Akademikin şəxsi keyfiyyətlərindən, humanistliyi ilə seçilən peşəsi haqqında ətraflı bəhs edən Nadir Zeynalov Zərifə Əliyevanın oftalmologiya sahəsində həm praktik-həkim kimi çalışdığını, həm də uzun illər ərzində elmi tədqiqatlar apardığını, yaşadığı dövrdə respublikamız üçün real problem olan gözlərin traxoma xəstəliyi ilə yaxından maraqlandığını, öz araşdırmalarını bu problemin həllinə yönəltdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, Zərifə Əliyevanın tədqiqatları nəticəsində traxoma xəstəliyinin müalicəsində yeni bir üsul meydana gəlib, tədricən bu xəstəliyin ölkəmizdə yayılmasının qarşısı alınıb.
Ötən əsrin 60-70-ci illərində keçmiş SSRİ məkanında sənayenin, o cümlədən kimya sənayesinin sürətli inkişafının iqtisadi artıma səbəb olması ilə yanaşı, insan sağlamlığına mənfi təsirlər etdiyini qeyd edən Nadir Zeynalov akademik Zərifə Əliyevanın göz xəstəliklərinin peşə amili ilə bağlı məsələ ilə ciddi məşğul olduğunu, həm praktik, həm elmi, həm də təşkilati baxımdan nizamlı bir sistem yaratdığını bildirib: “Akademikin təşəbbüsü ilə müəssisələrdə tibb məntəqələri təşkil olunmuşdu ki, burada yaradılan peşə ilə bağlı göz xəstəliklərinin profilaktikası, diaqnostikası, müalicəsi sistemi keçmiş SSRİ respublikaları üçün bir nümunə olmuşdur”.
Nazir müavini qeyd edib ki, 1982-ci ildə Zərifə Əliyevanın həmmüəlliflərlə birgə “İridodiaqnostikanın əsasları” kitabı işıq üzü görüb və burada alternativ təbabət, Şərq xalq təbabəti sahəsinə aid olan diaqnostika üsulları geniş şərh edilib. Akademikin tibbi etika və deontologiya sahəsində də araşdırmalar apardığını bildirən Nadir Zeynalov əlavə edib ki, Zərifə xanım Əliyeva həkim və pasiyent, həkim və cəmiyyət arasında münasibətlərin necə olması ilə əlaqədar elmi əsərlər yaradıb.
Çıxışının sonunda görkəmli akademikin oftalmologiya sahəsi üzrə elmi məktəb yaratdığını deyən nazir müavini o məktəbin yetirmələrinin bu gün də respublikanın tibb sahəsində çalışdıqlarını vurğulayıb.
“Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Bəxtiyar Sadıqov isə çıxışında bildirib ki, bu gün biz xatirəsi Azərbaycan xalqı və hər birimiz üçün əziz və dəyərli olan insanla bağlı tədbir keçiririk: “Azərbaycan xalqının gözəl deyimi var: “Bir-biri üçün yaranmışlar”. Biz adətən bu sözü Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan xalqı üçün işlədirik. Ulu Öndərimiz də elə bil Azərbaycan xalqı üçün yaranmışdır. Azərbaycan xalqı da Ulu Öndərimizin sayəsində inkişaf etmiş, bəlalardan xilas olmuş və özünün arzuladığı məqama çatmışdır. Ulu Öndər Heydər Əliyev iki dəfə Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə ölkəmiz inkişaf etmiş, yüksəlmiş, xalqın güzəranı yaxşılaşmışdır. Elə ki, müvəqqəti ayrılıq olmuşdu, Azərbaycan xaosa, anarxiyaya düçar olmuşdu. Ümummilli Lideri yenidən xalqın arzu və tələbi ilə geriyə qayıtdıqdan sonra xalqı bu bəlalardan qurtarmış, müstəqilliyimizi əbədi etmiş, əbədi sabitlik yaratmış və bizi ən böyük arzumuza çatdırmışdır. Ulu Öndər Heydər Əliyev və Zərifə xanım Əliyeva da bir-biri üçün yaranmış insanlar idi. Onların bir-birinə rast gəlib ailə qurması ilahi istək, taleyin hökmü idi. Bunun baş tutmasından ən çox qazanan Azərbaycan xalqı oldu”.
Zərifə xanımın əsilzadə ailəsində gözəl tərbiyə aldığını deyən Bəxtiyar Sadıqov Ulu Öndərin həm Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsində, həm Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə, həm də SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini kimi gecə-gündüz işlədiyi dövrdə ailəsinin üzərinə düşən kişi yükünü Zərifə xanımın zərif çiyinlərinin üzərində daşıdığını bildirib: “Azərbaycan qadını üçün əsl mükafat ailəsinin möhkəm olması, gözəl övladlar böyütməsi, ailədə mehribançılıq, sədaqət və səmimiyyət olmasıdır. Zərifə xanım ailədə buna nail olub. Qadının ən böyük funksiyası övlad tərbiyə etməkdir və Zərifə xanım ailədə övlad tərbiyəsi olmağın məktəbinin nümunəsini yaradıb. Zərifə xanımın tərbiyə etdiyi övlad bu gün Azərbaycan xalqının xilaskarına çevrilib, Azərbaycan torpaqları işğaldan azad olunub, xalqımızın milli-mənəvi qürurunu özünə qaytarıb. Cənab Prezident Azərbaycan xalqının bütün istəklərini həyata keçirdi və onun fəaliyyətində də Zərifə xanımın zəhməti, əməyi var”.
Zərifə xanım Əliyevanın alim və həkim kimi Azərbaycan üçün xarakterik olan göz xəstəliklərinin müalicəsi ilə məşğul olduğunu, insanlara işıq bəxş etdiyini bildirən Bəxtiyar Sadıqov qeyd edib ki, ən çox qürur doğuran məqamlardan biri də Zərifə xanımın yaratdığı ailə ənənələrinin bu gün Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən davam etdirilməsidir: “İnsanların, xüsusən uşaqların sağlamlığı üçün Heydər Əliyev Fondu vasitəsilə hemofiliya və talassemiya xəstəliklərinə qarşı mübarizə mərkəzləri yaradılıb. Heydər Əliyev Fondu vasitəsilə hər iki valideynini itirmiş, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlara, internat məktəblərinə böyük qayğı göstərilir. Bütün bunların hamısı Zərifə xanımın ailədə yaratdığı böyük humanist hisslərdən, insanlara kömək, dayaq olmaq hissinin Mehriban xanım tərəfindən dərindən mənimsənilməsindən irəli gəlir və bu, ənənə daha yüksək formada davam etdirilir”.
O, çıxışının sonunda Zərifə Əliyevanın “Yüksək əqidə: (Həkimlik etikası, həkimin ürəyinin və fikirlərinin paklığı)” kitabından sitat gətirib, bu nəşrin meydana çıxdığı dövrdə SRİ miqyasında böyük əks-səda doğurduğunu, bütün səhiyyə müəssisələrində, tibb üzrə ali məktəblərdə müzakirə olunduğunu deyib: “Aydındır ki, həkimlik etikasının formalaşmasında sosial mühitin həlledici rolu var. Lakin hansı quruluş olur-olsun, həkim ümumiyyətlə birincisi humanist, insansevər, qayğıkeş olmalı və hər zaman istənilən vəziyyətdə tibbi yardım göstərməyə hazır olmalıdır. Əgər hər hansı həkimdə bu daxili tələbat, yardıma çatmaq istəyi olmasa, o insandan heç vaxt yaxşı həkim olmaz. Həkimin ürəyi, qəlbi daş olmamalıdır. O, daim həkimlik sənətinə sadiq olmalıdır”. Çox şadıq ki, Zərifə xanım Əliyeva öz fəaliyyəti ilə yazdıqlarını həyatında əməli şəkildə doğruldub”.
Konfransda “Akademik Zərifə Əliyevanın elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri” mövzusunda məruzə edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, görkəmli dövlət və elm xadimi Əziz Əliyevin övladı və böyük şəxsiyyət Heydər Əliyevin xanımı olmaq məsuliyyətini həmişə şərəflə daşıyan Zərifə Əliyeva fitri istedada malik novator alim,  əsl ziyalılığın genetik yaddaşına malik bir insan idi. Akademik qeyd edib ki, Zərifə xanımın ilk tədqiqatının mövzusunu yaşadığı dövr özü diktə etmiş, onun elmi işi traxomanın müalicəsi ilə bağlı məsələlərə həsr olunmuşdur. Çox keçmədən Zərifə xanım xəstəliyin başlanğıc dövründə sintomisinin tətbiqində uğurlu nəticələrə nail olur. Bu tədqiqatların mühüm nəticələri Zərifə Əliyevanın 1959-cu ildə uğurla müdafiə etdiyi “Traxomanın digər terapiya üsulları ilə birlikdə sintomisinlə müalicəsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasının əsasını təşkil etmişdir. Onun sözlərinə görə, alim tərəfindən hazırlanmış və apardığı ciddi əsaslı tədqiqatlarla effektivliyi həm nəzəri, həm də praktiki şəkildə sübut olunmuş müalicə metodu traxomanın sosial xəstəlik kimi ləğv edilməsində əhəmiyyətli rol oynamışdır, bu istiqamətdə Zərifə xanım Əliyevanın elmi kəşfi bütün SSRİ respublikaları üçün ümid işığı və bütövlükdə oftalmologiya elmi qarşısında əvəzsiz xidmət idi və dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən də hər zaman yüksək qiymətləndirilmişdir.
“Zərifə xanım Əliyeva keçmiş SSRİ-nin oftalmologiya elminə görmə orqanının peşə xəstəliklərinin öyrənilməsi və profilaktikası üçün yeni üsulların işlənməsi kimi elmi yeniliklər gətirmişdir. Bu yeniliklər “Görmə orqanının peşə patologiyası”, “Yod sənayesində peşə xəstəliklərinin profilaktikası”, “Xroniki yod intoksikasiyası zamanı oftalmopatologiya”, “Şin istehsalında gözün peşə patologiyası” kimi kitab və monoqrafiyalarında əks edilmişdir. Bu tədqiqatlar alimə dünya miqyasında böyük şöhrət qazandırmışdır”, - deyə akademik İradə Hüseynova bildirib.
Konfransda, həmçinin akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Elmar Qasımovun “Zərifə Əliyeva Azərbaycanda oftalmologiya elminin banisidir”, AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, f.e.d., prof. Rəna Mirzəzadənin “Zərifə Əliyevanın mərhəmət və şəfqət ənənələri Mehriban Əliyevanın fəaliyyətində” və  AR ETN akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun laboratoriya müdiri, b.e.d., prof Elmira Pənahovanın “Akademik Zərifə Əliyeva görmə orqanının fiziologiyasının fundamental problemlərinin görkəmli tədqiqatçısı idi” mövzusunda məruzələri dinlənilib. Çıxışlarda akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafındakı xidmətlərindən, görmə orqanının fiziologiyasının fundamental problemlərinin həlli istiqamətindəki tədqiqatlarından, sədaqətli həyat yoldaşı, qayğıkeş ana olmasından danışıblar.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, akademik Zərifə Əliyevanın 100 illiyi onun taleyi ilə birbaşa bağlı olan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyində, ölkəmiz üçün əlamətdar olan “Heydər Əliyev İli”ndə qeyd olunur. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Zərifə xanım çətin və mübarizələrlə dolu həyat yolu keçmiş Heydər Əliyevə hər zaman sədaqətli həyat yoldaşı kimi dayaq olmuşdur. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, görkəmli alimin ictimai fəaliyyəti bu gün Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən dövlət səviyyəsinə qaldırılmış, inkişaf etdirilmişdir.
“Akademik Zərifə Əliyevanın ideyaları bu gün də yaşayır, elmimizin inkişafına xidmət edir, işıq saçır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirərək konfransa yekun vurub.

В НАНА состоялась научная конференция, посвященная 100-летнему юбилею академика Зарифы Алиевой + Фото Апр 06, 2023 | 11:10 / Конференции, встречи
5-го апреля при совместной организационной поддержке Национальной академии наук Азербайджана, Комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по здравоохранению и газеты «Азербайджан» состоялась научная конференция, посвященная 100-летнему юбилею выдающегося ученого-офтальмолога, Заслуженного деятеля науки, академика Зарифы Алиевой.
До начала мероприятия участники конференции посетили Аллею почетного захоронения и почтили память созидателя современного Азербайджанского государства, общенационального лидера Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, возложили на их могилы свежие цветы.
На конференции, которая проходила в здании Президиума НАНА, приняли участие руководство и представители Академии наук, Министерства науки и образования, Министерства здравоохранения, газеты «Азербайджан», депутаты Милли Меджлиса и представители СМИ.
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с Распоряжением «О проведении 100-летнего юбилея академика Зарифы Алиевой», подписанным главой государства Ильхамом Алиевым 3 ноября 2022 года, в научных и образовательных учреждениях республики, а также в учреждениях здравоохранения широко отмечается юбилей выдающегося деятеля науки, и добавил, что многогранная научная и врачебная деятельность Зарифы ханум Алиевой имеет важное значение и сохраняет свою актуальность не только для тех лет, но и в настоящее время.
Подчеркнув, что до первой половины ХХ века в нашей стране были более развиты области терапии и хирургии, руководитель НАНА отметил, что именно благодаря деятельности Зарифы ханум Алиевой начиная со второй половины ХХ века офтальмология и исследования глазных заболеваний превратились в одну из развивающихся отраслей в Азербайджане.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «В этом заключалась одна из основных целей Зарифы Алиевой в развитии медицинской науки в Азербайджане. Благодаря Зарифе ханум Алиевой наша страна превратилась в ведущий центр, где велись научные исследования в области офтальмологии, причем не только на пространстве бывшего СССР, но и за его пределами. Став известным офтальмологом, Зарифа ханум создала научную школу в данной отрасли, что привело к уменьшению числа людей с глазными заболеваниями, которые обращались в медицинские центры, функционирующие за пределами Азербайджана. Также Зарифа ханум периодически формировала делегации из русских врачей, направляла их в регионы Азербайджана и организовывала лечебное дело. Зарифа ханум Алиева создала новые методы лечения, отличилась не только созданием теоретических основ офтальмологии, но и обосновывала эти теории на практике».
Руководитель НАНА сообщил, что наблюдения, которые она вела в Бакинском заводе бытовых кондиционеров и Бакинском шинном заводе, созданный ею центр медицинского лечения и диагностики внесли весомую лепту в получение научных результатов, абсолютно отличающихся от исследований, которые проводились в сфере офтальмологии и до этого, и после. Академик отметил, что именно вследствие этого офтальмология, которая еще до 1960-х гг. считалась одной из отстающих сфер медицинской деятельности в нашей стране, уже в 1970-х гг. получила широкое развитие, и Баку в этом смысле стоял в одном ряду с такими центрами этой отрасли, как Москва и Санкт-Петербург, а в некоторых случаях даже превосходил их. Сказав, что в те годы известные ученые ряда стран, а также бывшего СССР стремились принять участие на конференциях и дискуссиях, которые проводились в Баку, и увидеть реалии воочию, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что эти реалии были непосредственно связаны с практической и научной деятельностью Зарифы Алиевой.
Руководитель НАНА также сообщил, что лаборатория по диагностике и профилактике глазных заболеваний, созданная и руководимая Зарифой ханум при Институте физиологии имени академика А.Гараева, является единственным примером вывода офтальмологии за пределы Министерства здравоохранения и внедрения ее в академическую среду в Азербайджане.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил: «Зарифа ханум Алиева известна в нашей стране и в качестве видного общественного деятеля. Многогранная деятельность Зарифы ханум Алиевой  всегда высоко ценилась в республике. Она была удостоена звания «Заслуженный деятель науки», Ордена Красного Трудового Знамени, премии имени М.И.Авербаха, которая в те годы считалась в Азербайджане недостижимой. Национальный центр офтальмологии, который носит имя Зарифы ханум Алиевой, является одним из ведущих медицинских центров страны. В Академии была учреждена премия имени Зарифы ханум. Один из лицеев в Баку носит ее имя. А самое главное – это то, что Зарифа ханум Алиева была супругой такого выдающегося политического деятеля, как Гейдар Алиев, и матерью Президента Ильхама Алиева, который в XXI веке вписал свое имя в историю Победы Азербайджана».
Затем выступил председатель Комитета Милли Меджлиса по здравоохранению, академик Ахлиман Амирасланов, который сообщил, что в честь 100-летнего юбилея выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой в стране проводятся многочисленные мероприятия, сегодняшнее же мероприятие отличается от всех совершенно иным форматом.
Отметив, что конференция проходит при совместной организационной поддержке газеты «Азербайджан», НАНА и Комитета Милли Меджлиса по здравоохранению, академик Ахлиман Амирасланов добавил, что широкое освещение этого важного мероприятия в таком влиятельном печатном органе страны, как газета «Азербайджан», имеет большое значение.
Председатель Комитета по здравоохранению сообщил, что в появлении великих личностей, ученых большую роль играет среда, в которой они росли, и рассказал о влиянии среды, в которой формировалась академик Зарифа Алиева, на ее творчество, а также о важных сферах деятельности ученого. Академик отметил, что Зарифа Алиева родилась в семье видного общественно-политического деятеля, врача Азиза Алиева. Подчеркнув, что эта семья подарила науке, образованию, здравоохранению, культуре Азербайджана известных специалистов, академик Ахлиман Амирасланов добавил, что традиции этой семьи успешно продолжаются и сегодня.
Академик продолжил: «Для того, чтобы быть великим ученым, общественно-политическим деятелем, необходимо, в первую очередь, быть высококвалифицированным специалистом в своей области, профессионалом». Сказав, что заслуги академика Зарифы Алиевой в развитии офтальмологии в Азербайджана исключительны, председатель Комитета по здравоохранению подчеркнул, что с самых первых лет своей врачебной деятельности Зарифа Алиева сыграла огромную роль в восстановлении зрения тысяч людей, а предложенные ею новые методы лечения глаукомы спасли тысячи людей от этой болезни.
По словам академика, в ходе своей научной деятельности видный ученый Зарифа Алиева вела исследования в самых трудных и малоизученных сферах офтальмологии и добилась значительных успехов: «Исследования Зарифы ханум в новых для того времени сферах медицинской этики и деонтологии были посвящены не только медицине, но и взаимоотношениям людей в обществе в целом. Специалисты, занятые в советский период в данной области, также высоко ценили исследования ученого». Председатель Комитета по здравоохранению подчеркнул, что за свои оригинальные открытия в области изучения травм глаза и профилактики глазных болезней Зарифа Алиева была удостоена премии Академии медицинских наук СССР имени академика М.И.Авербаха, которую называют Нобелевской премией по медицине.
Отметив, что Зарифа Алиева была верной спутницей жизни и заботливой матерью, академик Ахлиман Амирасланов добавил, что жизненный путь ученого является нравственным уроком и примером совершенства для каждого гражданина Азербайджана, ученого и врача, а представители созданной ею научной школы в области офтальмологии и сегодня вносят важный вклад в развитие офтальмологии в Азербайджане.
Далее выступил заместитель министра здравоохранения Азербайджанской Республики Надир Зейналов. Передав приветствие министра здравоохранения Теймура Мусаева, Надир Зейналов пожелал успехов работе конференции.
Сказав, что 2023-й год является значимым для нашего народа, заместитель министра подчеркнул, что в этом году отмечается не только 100-летие со дня рождения известного ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой, но и 100-летний юбилей ее супруга, гениальной личности, выдающегося политического деятеля, общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Подробно рассказав о личных качествах академика и ее профессии, отличающейся гуманизмом, Надир Зейналов отметил, что Зарифа Алиева была практикующим врачом-офтальмологом, и в то же время долгие годы проводила научные исследования в данной сфере, интересовалась таким заболеванием глаз, как трахома, которая превратилась в реальную проблему в те годы, и направила свои исследования на решение этой проблемы. Он подчеркнул, что в результате исследований Зарифы Алиевой появился новый метод лечения трахомы, и постепенно было предотвращено распространение этого заболевания в республике.
Отметив, что наряду с экономическим ростом, скачок в развитии промышленности, в том числе и химической, который наблюдался в 60-70-е гг. прошлого века в бывшем СССР, оказал отрицательное влияние на здоровье людей, Надир Зейналов добавил, что Зарифа Алиева серьезно занималась вопросом влияния профессии на глазные заболевания и создала налаженную с практической, научной и организационной точки зрения систему: «По инициативе академика в учреждениях были организованы медпункты, созданная здесь система по профилактике, диагностике и лечению возникших из-за профессиональной деятельности заболеваний глаз была примером для республик бывшего СССР».
Заместитель министра сообщил, что в 1982 году вышла в свет книга «Основы иридодиагностики», написанная Зарифой Алиевой в соавторстве с другими учеными, в которой были широко освещены методы диагностики, относящиеся к альтернативной медицине. Сказав, что академик также проводила исследования в области медицинской этики и деонтологии, Надир Зейналов добавил, что Зарифа ханум Алиева является автором трудов, в которых рассматривались взаимоотношения между врачом и пациентом, врачом и обществом.
В заключение своего выступления заместитель министра отметил, что выдающийся академик создала научную школу в области офтальмологии, и подчеркнул, что представители этой школы и сегодня трудятся во благо развития медицины в Азербайджане.
В своем выступлении главный редактор газеты «Азербайджан» Бахтияр Садыгов рассказал о жизненном пути академика Зарифы ханум Алиевой и общенационального лидера Гейдара Алиева, их исключительных заслугах в развитии Азербайджанского государства.
Сказав, что, будучи ученым и врачом, Зарифа ханум Алиева занималась лечением характерных для Азербайджана глазных болезней и возвращала людям зрение, Бахтияр Садыгов в заключение своего выступления привел цитату из книги Зарифы Алиевой, подчеркнув, что всей своей деятельностью академик придерживалась нижеприведенных фраз: «Ясно, что в формировании врачебной этики решающую роль играет социальная среда. Однако независимо от политического и общественного строя, врач обязан быть гуманным, человеколюбивым, заботливым, всегда и в любых ситуациях должен быть готов оказать медицинскую помощь. Если в каком-либо враче эта внутренняя потребность, желание оказать помощь отсутствует, он никогда не сможет стать хорошим врачом. У врача не может быть каменного сердца. Он всегда должен оставаться верен профессии врача».
На конференции с докладом «Основные направления научной деятельности академика Зарифы Алиевой» выступила вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова. Сказав, что дочь выдающегося государственного деятеля и ученого Азиза Алиева и супруга великого лидера Гейдара Алиева, Зарифа ханум Алиева была одаренным и талантливым ученым-новатором, обладающим генетической памятью настоящей интеллигентности, академик сообщила, что тему первого исследования Зарифы ханум продиктовали проблемы, существовавшие в те годы, ее научная работа была посвящена вопросам, связанным с лечением трахомы. Вскоре Зарифа ханум получила успешные результаты, применив на начальной стадии развития болезни синтомицин. Важные результаты этих исследований составили основу кандидатской диссертации Зарифы Алиевой на тему «Лечение трахомы синтомицином в комбинации с другими методами терапии», которую ученый успешно защитила в 1959 году. По ее словам, метод лечения, разработанный академиком, эффективность которого была доказана проведенными ею серьезными основательными теоретическими и практическими исследованиями, сыграл значительную роль в искоренении трахомы, ставшей социальной болезнью, научное открытие Зарифы ханум Алиевой является незаменимым вкладом в развитие офтальмологии и всегда высоко ценится со стороны мировой научной общественности.
Академик Ирада Гусейнова сообщила: «Зарифа ханум Алиева разработала новые методы изучения и профилактики профессиональных заболеваний органа зрения, что стало новшеством в развитии офтальмологии на пространстве всего бывшего СССР. Эти новшества нашли свое отражение в книгах и монографиях Зарифы Алиевой и принесли ученому большую славу в мировом масштабе».
Далее были заслушаны научные доклады. Генеральный директор Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой, член-корреспондент НАНА Эльмар Гасымов выступил с докладом «Зарифа Алиева – основоположник офтальмологии в Азербайджане», председатель Совета женщин НАНА, доктор философских наук, профессор Рена Мирзазаде – с докладом «Традиции милосердия и сострадания Зарифы Алиевой в деятельности Мехрибан Алиевой», заведующая лабораторией Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор биологических наук, профессор Эльмира Панахова – с докладом «Академик Зарифа Алиева как выдающийся исследователь фундаментальных проблем физиологии органа зрения». В выступлениях говорилось о заслугах академика Зарифы Алиевой в развитии офтальмологии в Азербайджане, ее исследованиях, направленных на решение фундаментальных проблем физиологии органа зрения, а также верном и заботливом отношении к семье.
В заключение конференции выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который подчеркнул, что 100-летие академика Зарифы Алиевой отмечается в год 100-летия общенационального лидера Гейдара Алиева, с которым ее связала сама судьба, в столь знаменательный для нашей республики «Год Гейдара Алиева». Руководитель НАНА отметил, что Зарифа ханум была верной спутницей жизни и опорой Гейдара Алиева, прошедшего нелегкий жизненный путь, и подчеркнул, что общественная деятельность выдающегося ученого сегодня поднята на государственный уровень Первым вице-президентом Мехрибан ханум Алиевой, а идеи академика Зарифы Алиевой живут и сегодня, служа развитию нашей науки и освещая ее путь.