AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib + Foto Apr 07, 2023 | 10:26 / Konfranslar, iclaslar
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin gündəliyi barədə məlumat verib.
Əvvəlcə iclasda 27 Mart - Elm Günü münasibətilə bir qrup əməkdaşa “Elmin populyarlaşdırılmasında xidmətlərinə görə” mükafatı və “Əmək veteranı vəsiqəsi” təqdim edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli martın 27-də Mərkəzi Elmi Kitabxananın “Şuşa” zalında “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: yeni mərhələ və müasir vəzifələr” adlı böyük tədbirin keçirildiyini və Elm Gününün ilk dəfə geniş şəkildə qeyd olunduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, sözügedən tədbirdə Akademiyanın əməkdaşları AMEA-nın Fəxri fərmanı, “İstinadda rekord”, “Elmin populyarlaşdırılmasında xidmətlərinə görə”, “İlin gənc alimi diplomu” mükafatları, “Uğurlu məruzəyə görə” təşəkkürnamələrlə, eləcə də Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının “Fəxri Ağsaqqal” döş nişanı və Azərbaycan Həmkarlar İtttifaqı Konfederasiyasının “Əmək veteranı vəsiqəsi” ilə təltif olunublar.
Sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə olunub. Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş AMEA-nın Ümumi yığıncağının keçirilməsi haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli və “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 28 noyabr 2022-ci il tarixli sərəncamlar imzalayıb.
Sərəncamların icrasını təmin etmək məqsədilə Rəyasət Heyəti tərəfindən bir sıra mühüm təşkilati tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli 29 dekabr 2022-ci il tarixində AMEA-nın Tədbirlər planlarının təsdiq edildiyini vurğulayıb. Sözügedən Tədbirlər planı çərçivəsində Akademiyada artıq 10-dan çox elmi konfransın keçirildiyini, bir neçə kitabın işıq üzü gördüyünü bildirən AMEA prezidenti hazırda 4 kitabın nəşr prosesində olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Tədbirlər planında Akademiyanın ali idarəetmə orqanı olan AMEA-nın Ümumi yığıncaqlarından birinin Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilməsi əksini tapıb. AMEA-nın Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş Ümumi yığıncağında Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, respublikanın tanınmış alim və ziyalıları ilə yanaşı, Türkiyə, Pakistan, Rusiya, Gürcüstan və başqa ölkələrin akademik elmi qurumlarından rəhbər şəxslərin iştirakının da nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, 1 may 2023-cü il tarixində  Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş AMEA-nın Ümumi yığıncağının keçirilməsi qərara alınıb.
Daha sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Avrasiya Universitetlər Birliyinə (EURAS) üzv seçilməsi haqqında məsələ müzakirə edilib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, son vaxtlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında həyata keçirilən çoxşaxəli islahatların mühüm istiqamətlərindən birini beynəlxalq elmi əlaqələrin inkişafı, xüsusən nüfuzlu beynəlxalq elmi qurumlarla əlaqələrin genişləndirilməsi təşkil edir.
“Bunun nəticəsidir ki, AMEA az bir müddət ərzində dünyanın bir sıra beynəlxalq elmi qurumlarına tam hüquqlu üzv seçilib. Bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Avrasiya Universitetlər Birliyinin rəsmi üzvlüyünə qəbul edilib. EURAS-a üzvlük sertifikatı Birliyin prezidenti professor Mustafa Aydın tərəfindən AMEA-nın rəhbərliyinə təqdim edilib. Sertifikatda qeyd edilib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası bundan sonra EURAS tərəfindən təmin edilən bütün imtiyazlardan və üstünlüklərdən istifadə etmək hüququna malikdir. 2008-ci ildə fəaliyyətə başlayan EURAS Qərbi və Mərkəzi Avropa, Balkanlar, Qafqaz, Yaxın Şərq və bütün Asiyanın 140-a yaxın ali təhsil müəssisəsi və akademik qurumu arasında əməkdaşlığı təşviq edir”, - deyə AMEA rəhbəri bildirib.
EURAS-ın müxtəlif akademik, sosial və mədəni sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş və məhsuldar zəmin yaratmaq üçün təsis edildiyini bildirən AMEA rəhbəri qurumun əsas vəzifələrinin üzvlər arasında əməkdaşlıq və şəbəkələrin qurulması, elm və təhsilin akademik standartlarının təkmilləşdirilməsi, üzv olan elmi qurumların və universitetlərin maraqlarının və problemlərinin dünya miqyasında təmsil edilməsi və s. olduğunu söyləyib.
Akademik çıxışının sonunda qeyd edib ki, AMEA-nın EURAS-ın rəsmi üzvlüyünə qəbul edilməsi Akademiyanın beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində olduqca mühüm bir addımdır və Azərbaycan elminin beynəlxalq elm mühitinə inteqrasiyası sahəsində yeni üfüqlər açır.
Sonra iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev Fransanın Marsel şəhərində 27 mart – 1 aprel 2023-cü il tarixlərində keçirilən “Human Brain Project Summit: 2023” tədbirində iştirakının nəticələri haqqında məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, sammitin keçirilməsində əsas məqsəd onillik layihə dövründə “Human Brain Project” (HBP) çərçivəsində aparılan tədqiqatların və əldə olunan yüksək elmi nailiyyətlərin cəmiyyətə verdiyi töhfələrin müzakirəsi olub. Onun sözlərinə görə, tədbir çərçivəsində mühüm elmi nəticələrin, ən son innovasiyaların, EBRAINS Tədqiqat İnfrastrukturunda mövcud olan qabaqcıl xidmətlər və müasir texnologiyaların müzakirəsi üçün yüzlərlə tədqiqatçının, o cümlədən media və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə açıq forumlar keçirilib. Forumlarda, həmçinin süni intellektə əsaslanan texnologiyalar sahəsində Avropa üzrə bir sıra nailiyyətlər təqdim olunub.
Əldə olunan elmi nailiyyətlərə və EBRAINS Tədqiqat İnfrastrukturunun gələcəyinə nəzər salmaq, o cümlədən HBP-də xüsusi məqamları müzakirə etmək üçün sammitin əsas mövzusu kimi “Rəqəmsal beyin tədqiqatının nailiyyətləri və gələcəyi” seçilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb. Rəyasət Heyəti tərəfindən akademik Rasim Əliquliyevin məruzəsi qənaətbəxş hesab edilib və sammit çərçivəsində təqdim olunan elmi mövzuların, o cümlədən, rəqəmsal beyin araşdırmaları, rəqəmsal beyin əsaslı robototexnika və hesablama texnologiyaları ilə bağlı tədqiqatların prioritet istiqamət olaraq respublikanın müvafiq elmi müəssisələrinin elmi tədqiqat planlarına daxil edilməsi, multidissiplinar araşdırmaların aparılması, bu sahədə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığına diqqətin artırılması tövsiyə olunub.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilib. Elmi tədqiqatların keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, qarşıda duran vəzifələrin daha mütəşəkkil həyata keçirilməsinə nail olunması məqsədilə institutun Məntiq və İdrak nəzəriyyəsi şöbələrinin birləşdirilərək İdrak nəzəriyyəsi və məntiq şöbəsi adı ilə fəaliyyət göstərilməsi məqsədəuyğun hesab edilib. O cümlədən AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əyani doktorantı Könül Vəliyevanın doktorantura təhsilinə öz xahişi əsasında xitam verilib. Bundan əlavə, Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimi, akademik Sahib Əliyevin 90 illik yubileyi haqqında qərar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Muxtar İmanov, professorlar Kərim Şükürov və Abbas Seyidov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Состоялось заседание Президиума НАНА + Фото Апр 07, 2023 | 10:26 / Конференции, встречи
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, генеральные директора научных учреждений и организаций, а также соответствующие лица.
Открыв заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Вначале по случаю Дню науки – 27 марта ряду сотрудников были вручены дипломы Академии наук «За заслуги в популяризации науки» и удостоверения «Ветеран труда».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что 27-го марта в зале «Шуша» Центральной научной библиотеки НАНА прошло посвященное Дню науки мероприятие под названием «Национальная академия наук Азербайджана: новый этап и современные задачи», на котором сотрудники Академии наук были награждены почетными грамотами Президиума НАНА, дипломами «Рекорд в цитировании», «За заслуги в популяризации науки», «Молодой ученый года», благодарностями «За успешный доклад», нагрудными знаками и почетными грамотами Совета старейшин Азербайджана и Конфедерации профсоюзов Азербайджана, а также удостоверениями «Ветеран труда».
Затем на заседании были рассмотрены научно-организационные вопросы. Первым на обсуждение был вынесен вопрос о проведении Общего собрания НАНА, посвященного 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли отметил, что в связи со 100-летним юбилеем созидателя независимого Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля, общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева Президент Ильхам Алиев подписал распоряжения «Об объявлении 2023 года в Азербайджанской Республике “Годом Гейдара Алиева”» (29 сентября 2022 года) и «Об утверждении Плана мероприятий в связи с объявлением 2023 года в Азербайджанской Республике “Годом Гейдара Алиева”» (28 ноября 2022 года).
Сказав, что для выполнения этих распоряжений Президиумом предприняты важные организационные меры, руководитель НАНА подчеркнул, что 29 декабря 2022 года был утвержден План мероприятий НАНА, в рамках которого в Академии наук уже прошли более 10-ти научных конференций, увидели свет несколько книг, а в настоящее время на стадии издания находятся еще 4 книги. Академик Иса Габиббейли сообщил, что в Плане мероприятий отмечается, что одно из Общих собраний НАНА, являющегося высшим органом управления Академии наук, будет посвящено 100-летнему юбилею Гейдара Алиева, и добавил, что на этом Общем собрании, наряду с действительными членами и членами-корреспондентами НАНА, известными учеными и представителями интеллигенции республики, предусмотрено участие руководящих лиц академических научных структур Турции, Пакистана, России, Грузии и других стран.
Учитывая все вышеизложенное, было принято постановление о проведении Общего собрания НАНА, посвященного 100-летнему юбилею Гейдара Алиева, 1 мая 2023 года.
Далее был рассмотрен вопрос об избрании Национальной академии наук Азербайджана официальным членом Объединения университетов Евразии (EURAS). Академик Иса Габиббейли сообщил, что одним из основных направлений многогранных реформ, которые проводятся в последнее время в НАНА, является развитие международных научных связей, особенно расширение сотрудничества с влиятельными международными научными структурами.
Руководитель Академии наук продолжил: «В результате этих инициатив НАНА за короткий срок была избрана полноправным членом ряда международных научных структур, в том числе и Объединения университетов Евразии. В связи с этим президент EURAS, профессор Мустафа Айдын направил руководству НАНА сертификат, в котором отмечается, что после этого Национальная академия наук Азербайджана обладает правом пользоваться всеми привилегиями и преимуществами, которые предоставляет EURAS. Объединение, которое начало функционировать в 2008 году, агитирует сотрудничество между высшими учебными заведениями и академическими структурами около 140-а стран Западной и Центральной Европы, Балкан, Кавказа, Ближнего Востока и всей Азии».
Сказав, что EURAS учрежден для предоставления широких и эффективных условий для сотрудничества в различных академических, социальных и культурных сферах, академик Иса Габиббейли добавил, что основными задачами структуры является налаживание сотрудничества и связей между членами организации, совершенствование академических стандартов науки и образования, представление интересов и решение проблем входящих в ее состав научных структур и университетов в мировом масштабе и т.д.
В заключение своего выступления академик подчеркнул, что принятие НАНА в ряды EURAS является важным шагом в сфере развития международных связей Академии наук и открывает широкие горизонты для интеграции отечественной науки в международное научное пространство.
Затем на заседании вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев рассказал о результатах своего участия на мероприятии «Human Brain Project Summit: 2023», которое проходило с 27 марта по 1 апреля текущего года в городе Марсель (Франция). Академик сообщил, что основной целью саммита было обсуждение вклада исследований, которые велись в рамках «Human Brain Project» (HBP) в течение десятилетнего проектного периода, и полученных важных научных результатов в развитие общества. По его словам, в рамках мероприятия прошли открытые форумы с участием сотен исследователей, а также представителей медиа и общественности, на которых обсуждались важные научные достижения, самые последние инновации, существующие в исследовательской инфраструктуре EBRAINS передовые услуги и современные технологии. На форумах также был представлен ряд достижений, полученных в Европе в сфере технологий, основывающихся на искусственный интеллект.
Для рассмотрения полученных научных достижений и будущего исследовательской инфраструктуры EBRAINS, а также обсуждения особых моментов в HBP основной темой саммита была выбрана тема «Достижения и будущее цифровых исследований мозга».
После прослушивания доклада состоялись дискуссии. Доклад академика Расима Алигулиева был признан удовлетворительным. Было рекомендовано включить темы, представленные в рамках саммита, в том числе связанные с цифровыми исследованиями мозга, исследованиями в сфере робототехники и вычислительных технологий, опирающихся на цифровой мозг, в научно-исследовательские планы соответствующих научных учреждений республики в качестве приоритетных направлений, проводить мультидисциплинарные исследования, повысить внимание к подготовке высокоспециализированных кадров в данной сфере и т.д.
На заседании также были внесены частичные изменения в структуру Института философии и социологии НАНА. Для повышения качества научных исследований и более организованного выполнения предстоящих задач отделы «Логика» и «Теория познания» были объединены в отдел «Теория познания и логика». Помимо этого, очный докторант Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА Кенуль Велиева по собственному желанию была освобождена от обучения в докторантуре. Также было принято постановление о 90-летнем юбилее выдающегося ученого-химика Азербайджана, академика Сахиба Алиева.
На мероприятии выступили академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, Мухтар Иманов, профессора Керим Шукюров и Аббас Сеидов, которые озвучили свои мысли и предложения.