Mayın 12-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda İtaliyanın Milli Tədqiqat Şurasının Bioelmlər və Bioresurslar İnstitutunun professoru Françesko Paoloççinin iştirakı ilə elmi seminar keçirilib. İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse prezidenti akademik İradə Hüseynova qonağı salamlayaraq belə tədbirlərin keçirilməsinin gələcək əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Professor Françesko Paoloççi apardığı elmi işlərin əsas istiqamətləri barədə seminar iştirakçılarına məlumat verib. O qeyd edib ki, hazırda heyvan yemi kimi istifadə olunan paxlalı bitkilərdə proantosianidin biosintezi üzərində genetik nəzarət tədqiq edilir. A. filiculoides bitkisində flavonoidlərin biosintezinin genlərdən və ətraf mühitdən asılılığı öyrənilir. İtaliyalı alim MBBİ əməkdaşlarının verdiyi çoxsaylı sualları cavablandırıb.

В ИМББ прошел научный семинар с участием итальянского ученого Франческо Паолоччи + Фото Мая 12, 2023 | 15:49 / Семинары
12 мая в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР прошел научный семинар с участием профессора Института биологических наук и биоресурсов Национального исследовательского совета Италии Франческо Паолоччи. Генеральный директор института, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова приветствовала гостя и подчеркнула важность проведения подобных мероприятий для будущего сотрудничества. Профессор Франческо Паолоччи проинформировал участников семинара об основных направлениях своей научной деятельности. Он отметил, что в настоящее время изучается генетический контроль биосинтеза проантоцианидина в бобовых, используемых в качестве корма для животных. Изучена зависимость биосинтеза флавоноидов от генов и окружающей среды у растения A. filiculoides. Итальянский ученый ответил на многие вопросы сотрудников ИМББ