MBBİ-nin əməkdaşları “Ərzaq Təhlükəsizliyinin təmin olunmasında seleksiya və genetik tədqiqatların rolu” mövzusunda keçirilən tarla seminarında iştirak ediblər + Foto İyn 06, 2023 | 08:58 / Ezamiyyətlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya  və Biotexnalogiyalar İnstitutunun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının  müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, həmin laboratoriyannın aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Mayaxanım Xanışova və elmi işçi Könül Tağıyeva 02-03 iyun 2023-ci il tarixlərində  Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsinə ezamiyyətdə olublar. Səfərin məqsədi AR elm və Təhsil Nazirliyi Genetık Ehtiyatlar İnstitutunun dayaq təcrübə sahəsində keçirilən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ərzaq  Təhlükəsizliyinin təmin olunmasında seleksiya və genetik tədqiqatların rolu” mövzusunda keçirilən tarla seminarında  iştirak etmək olub. İbrahim Əzizov yeni buğda sortlarının alınması istiqamətində aparılan tədqiqatlar haqqında seminar iştirakçılarına məlumat verib. Seminardan sonra dayaq təcrübə sahəsində əkilən  buğda hibridlərinə və onların  valideyn formalarının  inkişafına baxış  keçirilib.

Employees of IMBB participated in the field seminar on "The role of breeding and genetic research in ensuring food security" + Photo Jun 06, 2023 | 08:58 / Scientific mission
Ibrahim Azizov, head of the Laboratory of Photochemistry of Chloroplasts of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS, PhD. Mayakhanim Khanishova, leading researcher of that laboratory, and researcher Konul Taghiyeva were on a scientific trip to the Shikharkh settlement of the Tartar region on June 2-3, 2023. The purpose of the trip was to participate in the field seminar dedicated to the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev, held at the Institute of Genetic Resources, on the topic "The role of breeding and genetic research in ensuring food security". Ibrahim Azizov informed the participants of the seminar about the research conducted in the direction of obtaining new wheat varieties. After the seminar, the wheat hybrids planted in the support field and the development of their parental varieties were reviewed.