MBBİ-nin Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri İsmayıl Zülfüqarov Avropa Şurasının Biotibb və Sağlamlıq Sahəsində İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Komitəsinin 3-cü iclasında iştirak edib + Foto İyn 16, 2023 | 09:00 / Mühüm hadisələr
Avropa Şurasının Biotibb və Sağlamlıq Sahəsində İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Komitəsinin (CDBIO) növbəti plenar iclası Fransanın Strasburq şəhərində 06-09 iyun 2023-cü il tarixində keçirilib. Bu iclasda Azərbaycanı UNESCO-nun Bioetika, elm və texnologiyaların etikası üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin sədr müavini, Azərbaycan Respublikanın Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayil Zülfüqarov təmsil edib.
CDBIO, Biotibbdə İnsan Hüquqları və Texnologiyaları üzrə Strateji Fəaliyyət Planının (2020-2025) ortamüddətli hesabatını yekunlaşdıraraq onu Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinə göndərməyə razılıq verib və daha sonra səhiyyədə Süni İntellekt üzrə Pilot Gənclər Forumu keçirilib. CDBIO səhiyyədə innovativ müalicə və texnologiyalara ədalətli çıxış, süni intellekt və biotibb, genomiks və publik dialoq kimi məsələlərə baxaraq müvafiq qərarlar qəbul edib. Biotibb və Sağlamlıq Sahələrində İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Komitəsinin 3-cü iclası Nazirlər Komitəsinin tapşırığı ilə xüsusi SORĞU ANKETİ hazırlayıb və onu üzv ölkələrə cavablamaq üçün yönləndirib.

Ismayil Zulfugarov, head of the International Laboratory of Proteomics of MBBI participated in the 3rd meeting of the Steering Committee for Human Rights in the Fields of Biomedicine and Health of the Council of Europe + Photo Jun 16, 2023 | 09:00 / Important events
A regular plenary meeting of the Steering Committee for Human Rights in the Fields of Biomedicine and Health (CDBIO) of the Council of Europe was held in Strasbourg, France on June 06-09, 2023. At this meeting, Azerbaijan was represented by the Deputy Chairman of UNESCO's Azerbaijani National Committee on Bioethics, Scientific and Technology Ethics, Head of the Proteomics International Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, PhD Ismayil Zulfugarov.
CDBIO finalized the mid-term report of the Strategic Action Plan on Human Rights and Technologies in Biomedicine (2020-2025) and agreed to submit it to the Committee of Ministers of the Council of Europe, followed by a Pilot Youth Forum on Artificial Intelligence in Health. CDBIO has made relevant decisions considering issues such as equity in access to innovative treatments and technologies in healthcare, artificial intelligence and biomedicine, genomics and public dialogue. The 3rd meeting of the Steering Committee for Human Rights in the Fields of Biomedicine and Health prepared a special QUESTIONNAIRE on the instructions of the Committee of Ministers and for the member countries.