MBBİ-nin Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri İsmayıl Zülfüqarov Avropa Şurasının Biotibb və Sağlamlıq Sahəsində İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Komitəsinin 3-cü iclasında iştirak edib + Foto İyn 16, 2023 | 09:00 / Mühüm hadisələr
Avropa Şurasının Biotibb və Sağlamlıq Sahəsində İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Komitəsinin (CDBIO) növbəti plenar iclası Fransanın Strasburq şəhərində 06-09 iyun 2023-cü il tarixində keçirilib. Bu iclasda Azərbaycanı UNESCO-nun Bioetika, elm və texnologiyaların etikası üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin sədr müavini, Azərbaycan Respublikanın Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayil Zülfüqarov təmsil edib.
CDBIO, Biotibbdə İnsan Hüquqları və Texnologiyaları üzrə Strateji Fəaliyyət Planının (2020-2025) ortamüddətli hesabatını yekunlaşdıraraq onu Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinə göndərməyə razılıq verib və daha sonra səhiyyədə Süni İntellekt üzrə Pilot Gənclər Forumu keçirilib. CDBIO səhiyyədə innovativ müalicə və texnologiyalara ədalətli çıxış, süni intellekt və biotibb, genomiks və publik dialoq kimi məsələlərə baxaraq müvafiq qərarlar qəbul edib. Biotibb və Sağlamlıq Sahələrində İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Komitəsinin 3-cü iclası Nazirlər Komitəsinin tapşırığı ilə xüsusi SORĞU ANKETİ hazırlayıb və onu üzv ölkələrə cavablamaq üçün yönləndirib.

Заведующий Международной лабораторией протеомики ИМББ Исмаил Зульфугаров принял участие в 3-м заседании Руководящего комитета по правам человека в области биомедицины и здравоохранения Совета Европы + Фото Июн 16, 2023 | 09:00 / Важные события
Очередное пленарное заседание Руководящего комитета по правам человека в области биомедицины и здравоохранения (CDBIO) Совета Европы состоялось в Страсбурге, Франция, 06-09 июня 2023 г. На этой встрече Азербайджан представляли заместитель председателя Азербайджанского национального комитета по биоэтике, этике науки и технологий ЮНЕСКО, заведующий международной лабораторией протеомики Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д. ф. по биологии Исмаил Зульфугаров. CDBIO завершила среднесрочный отчет Стратегического плана действий по правам человека и технологиям в биомедицине (2020-2025 гг.) и согласилась направить его в Комитет министров Совета Европы, после чего состоялся Пилотный молодежный форум по искусственному интеллекту и Здоровью.CDBIO приняла соответствующие решения по таким вопросам, как справедливый доступ к инновационным методам лечения и технологиям в области здравоохранения, искусственного интеллекта и биомедицины, геномики и общественного диалога. По поручению Комитета министров 3-е совещание Руководящего комитета по правам человека в области биомедицины и здравоохранения подготовило специальный ВОПРОСНИК и разослало его странам-членам для ответа.