Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında 34 dissertasiya mövzusu təsdiqlənib + Foto Fev 20, 2019 | 16:39 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının cari ildə ilk iclası keçirilib.
Akademik İradə Hüseynovanın sədrliyi ilə keçirilən iclasda 20-si elmlər doktorluğu, 20-si isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə ümumilikdə 40 dissertasiya mövzusu müzakirə edilib.
Müzakirələrdə şuranın elmi katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, şuranın üzvləri - akademik Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvləri - Xəlil Qasımovİlham Ələkbərov, biologiya üzrə elmlər doktorları - Səftər SüleymanovSəyyarə İbadullayevaElman İsgəndərYaşar Feyziyev, Arif Mehdiyev, prof. Canbaxış Nəcəfov və digərləri iştirak edərək, mövzularla bağlı fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
İclasda müzakirə edilən 40 mövzudan 16-sı elmlər, 18-i fəlsəfə doktoru üzrə olmaqla 34 mövzu müəyyən dəyişikliklər edilməklə təsdiqlənib, 6 mövzu isə yenidən baxılması üçün uyğun təşkilatlara qaytarılıb.

На заседании Ученого Совета по Проблемам Биологии утверждены темы 34 диссертаций + Фото Фев 20, 2019 | 16:39 / Конференции, встречи
В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА прошло первое в текущем году  заседание Ученого Совета по Проблемам Биологии Республиканского Совета Координации Научных Исследований.
На заседании, прошедшем под председательством академика Ирады Гусейновой, прошло обсуждение в общей сложности тем 40 диссертационных работ, из которых 20 – тем диссертаций на соискание звания доктора наук, а 20 – докторов философии.
Участвовавшие в обсуждениях ученый секретарь совета, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, члены совета – академик Валида Ализаде, члены-корреспонденты НАНА Халил Гасымов, Ильхам Алекперов, доктора биологических наук – Сафтар Сулейманов, Саййара Ибадуллаева, Эльман Искендер, Яшар Фейзиев, Ариф Мехтиев, проф.Джанбахыш Наджафов и другие, выразили свои мысли и предложения относительно тем диссертационных работ.
Из обсуждаемых на заседании 40 тем - 16 тем работ на соискание звания докторов наук и 18 на соискание звания докторов философии - в общей сложности 34 темы после определенных изменений были утверждены, 6 тем же были возвращены соответствующим организации для повторного рассмотрения.