26 iyun Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günüdür İyn 25, 2023 | 14:42 / Mühüm hadisələr
1917-1918-ci illərdə erməni təcavüzünün güclənməsi Azərbaycan türklərini fiziki cəhətdən məhv olmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qoymuşdu. Belə bir vəziyyət təcili olaraq ordu quruculuğuna başlamağı tələb edirdi. 1918-ci il 26 iyun tarixli fərmanla Azərbaycan Milli Ordusunun yaradılmasına başlanıldı. Avqustun 1-də AXC-nin Hərbi Nazirliyi təsis edildi. Istedadlı general Səməd bəy Mehmandarov dekabrın 25-də hərbi nazir, general-leytenant Əlağa Şıxlinski nazir müavini təyin edildilər. Azərbaycan ordusunun Hüseynxan Naxçıvanski, İbrahim ağa Usubov, Həmid Qaytabaşı, Kazım Qacar, Cavad bəy Şıxlinski, Həbibbəy Səlimov kimi istedadlı generalları var idi.
Yalnız Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə gəlməsi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsi respublikamızda ordu quruculuğu sahəsində mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsinə güclü təkan verdi. Heydər Əliyevin bütün sahələrdə siyasətini uğurla davam etdirən Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev ordu quruculuğunun inkişafına böyük töhfə verib. Bu gün Qafqazda ən müasir ordu hesab olunan Azərbaycan Milli Ordusu Hərbi Hava və Hava Hücumundan Müdafiə, Hərbi Dəniz və Quru qoşunlarından ibarətdir. Bu qoşun növləri düşmənə qarşı effektiv mübarizə aparmaq iqtidarındadır. MDB çərçivəsində Azərbaycan hava hücumundan müdafiə qüvvələrinə malik ən güclü ölkələrdən sayılır. İlham Əliyevin Ali Baş Komandan kimi Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrində formalaşdırdığı yüksək döyüş əzmi, vətən sevgisi, fədakarlıq keyfiyyəti özünü 44 günlük Vətən müharibəsində bütün aydınlığı ilə büruzə verdi. Ermənistan Azərbaycan Prezidentinin diplomatik siyasəti, Güclü Ordusu və rəşadətli əsgərləri qarşısında diz çökdü! Artıq Azərbaycan xalqı Ordu Gününü qürurla qeyd edir. İndi torpaqlarımızın müdafiəsi etibarlı əllərdədir.

June 26 is the Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan Jun 25, 2023 | 14:42 / Important events
In 1917-1918, the intensification of Armenian aggression put Azerbaijani Turks in danger of physical destruction. Such a situation demanded an urgent start of army building. The creation of the Azerbaijan National Army was started with the decree dated June 26, 1918. On August 1, the Military Ministry of The Azerbaijan People's Government was established. Talented General Samad Bey Mehmandarov was appointed the Minister of Military and Lieutenant General Alagha Shikhlinski the Deputy Minister on December 25. The Azerbaijani army had talented generals such as Huseynkhan Nakhchivanski, Ibrahim agha Usubov, Hamid Gaitabashi, Kazim Gajar, Javad bey Shikhlinski, Habibbey Salimov.
Only when Heydar Aliyev came to power in 1993 and was elected the President of the Republic of Azerbaijan, important measures were taken in the field of army establishment in our republic. President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who successfully continued Heydar Aliyev's policy in all fields, made a great contribution to the development of the army. Today, the Azerbaijan National Army, which is considered the most modern army in the Caucasus, consists of Air and Air Defense, Navy, and Land forces. These types of troops are able to fight effectively against the enemy. Within the CIS, Azerbaijan is considered one of the strongest countries with air defense forces. Ilham Aliyev as the Commander-in-Chief developed high combat determination, love for the country, and the quality of self-sacrifice in the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan which was manifested in the 44-day Patriotic War. Armenia knelt before the diplomatic policy of the President of Azerbaijan, its powerful army, and brave soldiers! The people of Azerbaijan are already proudly celebrating the Army Day. Now the protection of our land is in safe hands.