AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər + Foto İyl 11, 2023 | 16:00 / Ezamiyyətlər
MBBİ-nin Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., İsmayıl Zülfüqarov, Hüceyrənin Membran Sistemləri laboratoriyasının elmi işçisi, b.ü.f.d., Nahidə Əliyeva və Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Mehriban Şabanova 03-09 iyul 2023-cü il tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin məqsədi Bahçeşehir Universitetində Robert Blankenşip (ABŞ), Gyözö Garab (Macarıstan), Michael Graetzel (İsveçrə), Norman Huner (Kanada) və Gunnar Oquistin (İsveç) şərəfinə keçirilən “Dayanaqlı İnkişaf üçün Fotosintez və Hidrogen Enerjisi Tədqiqatları – 2023” mövzusunda 11-ci Beynəlxalq Konfransda iştirak etmək olub. Konfrans fotosintez və hidrogen enerjisi araşdırmalarının müasir və aktual problemlərinə həsr olunub. İsmayıl Zülfüqarov “Bitkilərdə tilakoid zülallarının fosforlaşması və xlorofil flüoressensiyasının enerjidən asılı sönməsi arasında qarşılıqlı əlaqə” məqaləsinin həmmüəllifləri olan b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva, Dr. Guangxi Wu, Dr. Prof. Choon-Hwan Lee və akademik Irada Hüseynovanı sifahi çıxış ilə təmsil edib. Alim çıxışının əvvəlində MBBİ-nin yaranma tarixi, mərhum akademik Cəlal Əliyevin fotosintez sahəsindəki tədqiqatları və uğurları barəsində məlumat verərək konfrans iştirakçılarına akademik İradə xanım Hüseynovanın təbriklərini çatdırıb. Ismayil Zülfüqarovun çıxışı maraqla qarşılanıb və müzakirələrə səbəb olub. MBBİ-nin elmi işçisi, b.ü.f.d., Nahidə Əliyeva və kiçik elmi işçi Mehriban Şabanova poster təqdimatı ilə çıxış ediblər. Poster təqdimatları zamanı bu istiqamətdə işləyən alimlərlə maraqlı müzakirələr aparılıb. Konfransda bir çox görkəmli alimlərin çıxışları dinlənilib. Sonda təşkilat komitəsi tərəfindən, “Davamlı İnkişaf üçün Fotosintez və Hidrogen Enerjisi Tədqiqatları” 12-ci Beynəlxalq Konfransının yenə də Türkiyə Cümhuriyyətində keçirilməsi qərara alınıb.

Employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies participated in the international conference + Photo Jul 11, 2023 | 16:00 / Scientific mission
Ph.D. Ismayil Zulfugarov, head of the International Laboratory of Proteomics Ph.D., researcher of the Laboratory of Cell Membrane Systems, Nahida Aliyeva, and junior researcher of the International Laboratory of Bionanotechnology Mehriban Shabanova were on a scientific trip to Istanbul, Turkey, on July 03-09, 2023. The purpose of the visit was to participate in the International Conference "Photosynthesis and Hydrogen Energy Research for Sustainable Development - 2023" held at Bahçeşehir University in honor of Robert Blankenship (USA), Gyözö Garab (Hungary), Michael Graetzel (Switzerland), Norman Huner (Canada) and Gunnar Oquist (Sweden). The conference was dedicated to modern and actual problems of photosynthesis and hydrogen energy research. Ismail Zulfugarov represented co-author of the article "Interaction between phosphorylation of thylakoid proteins in plants and energy-dependent quenching of chlorophyll fluorescence", Aynura Pashayeva, Dr. Guangxi Wu, Dr. Prof. He Choon-Hwan Lee, and academician Irada Huseynova with an oral speech. At the beginning of his speech, the scientist gave information about the history of the establishment of IMBB, the research and successes of the deceased academician Jalal Aliyev in the field of photosynthesis, and conveyed the congratulations of academician Irada Huseynova to the conference participants. Ismayil Zulfugarov's speech was met with interest and led to discussions. Nahida Aliyeva and Mehriban Shabanova made a poster presentation. During poster presentations, interesting discussions were held with scientists working in this direction. Speeches of many outstanding scientists were listened to at the conference.
In the end, the organizing committee decided to hold the 12th International Conference "Photosynthesis and Hydrogen Energy Research for Sustainable Development" again in the Republic of Turkey.