AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştirak ediblər + Foto İyl 11, 2023 | 16:00 / Ezamiyyətlər
MBBİ-nin Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., İsmayıl Zülfüqarov, Hüceyrənin Membran Sistemləri laboratoriyasının elmi işçisi, b.ü.f.d., Nahidə Əliyeva və Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Mehriban Şabanova 03-09 iyul 2023-cü il tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin məqsədi Bahçeşehir Universitetində Robert Blankenşip (ABŞ), Gyözö Garab (Macarıstan), Michael Graetzel (İsveçrə), Norman Huner (Kanada) və Gunnar Oquistin (İsveç) şərəfinə keçirilən “Dayanaqlı İnkişaf üçün Fotosintez və Hidrogen Enerjisi Tədqiqatları – 2023” mövzusunda 11-ci Beynəlxalq Konfransda iştirak etmək olub. Konfrans fotosintez və hidrogen enerjisi araşdırmalarının müasir və aktual problemlərinə həsr olunub. İsmayıl Zülfüqarov “Bitkilərdə tilakoid zülallarının fosforlaşması və xlorofil flüoressensiyasının enerjidən asılı sönməsi arasında qarşılıqlı əlaqə” məqaləsinin həmmüəllifləri olan b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva, Dr. Guangxi Wu, Dr. Prof. Choon-Hwan Lee və akademik Irada Hüseynovanı sifahi çıxış ilə təmsil edib. Alim çıxışının əvvəlində MBBİ-nin yaranma tarixi, mərhum akademik Cəlal Əliyevin fotosintez sahəsindəki tədqiqatları və uğurları barəsində məlumat verərək konfrans iştirakçılarına akademik İradə xanım Hüseynovanın təbriklərini çatdırıb. Ismayil Zülfüqarovun çıxışı maraqla qarşılanıb və müzakirələrə səbəb olub. MBBİ-nin elmi işçisi, b.ü.f.d., Nahidə Əliyeva və kiçik elmi işçi Mehriban Şabanova poster təqdimatı ilə çıxış ediblər. Poster təqdimatları zamanı bu istiqamətdə işləyən alimlərlə maraqlı müzakirələr aparılıb. Konfransda bir çox görkəmli alimlərin çıxışları dinlənilib. Sonda təşkilat komitəsi tərəfindən, “Davamlı İnkişaf üçün Fotosintez və Hidrogen Enerjisi Tədqiqatları” 12-ci Beynəlxalq Konfransının yenə də Türkiyə Cümhuriyyətində keçirilməsi qərara alınıb.

Сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР приняли участие в международной конференции + Фото Июл 11, 2023 | 16:00 / Командировки
Д. ф.по б., заведующий Международной лабораторией протеомики ИМББ МНО АР Исмаил Зульфугаров, д.ф.по б., научный сотрудник лаборатории мембранных систем клетки Нахида Алиева и младший научный сотрудник Международной лаборатории бионанотехнологий Мехрибан Шабанова с 3 по 09 июля 2023 года находились в командировке в Стамбуле, Турция. Целью визита было участие в 11-й Международной конференции «Фотосинтез и исследования водородной энергетики в интересах устойчивого развития – 2023», проводимой в Университете Бахчешехир в честь Роберта Бланкеншипа (США), Гёзо Гараба (Венгрия), Михаэля Гретцеля (Швейцария), Нормана Хунера (Канада) и Гуннара Оквиста (Швеция). Конференция была посвящена современным и актуальным проблемам исследования фотосинтеза и водородной энергетики. Исмаил Зульфугаров представил вниманию присутствующих устный доклад академика Ирады Гусейновой «Взаимодействие фосфорилирования тилакоидных белков растений с энергозависимым тушением флуоресценции хлорофилла», написанный в соавторстве в Айнурой Пашаевой, De Guangxi Wu , Dr Prof. Choon - Hwan Lee  и Исмаилом Зульфугаровым. В начале своего выступления ученый дал информацию об истории создания ИМББ, исследованиях и успехах покойного академика Джалала Алиева в области фотосинтеза, а также передал участникам конференции поздравления академика Ирады Гусейновой. Выступление Исмаила Зульфугарова было встречено с интересом и вызвало широкие  дискуссии. Со стендовым докладом выступили научный сотрудник ИМББ д. ф. по б. Нахида Алиева и младший научный сотрудник Мехрибан Шабанова. Во время стендовых докладов состоялись интересные дискуссии с учеными, работающими в этом направлении. На конференции прозвучали выступления многих выдающихся ученых. В итоге оргкомитет принял решение провести 12-ю международную конференцию «Фотосинтез и исследования водородной энергетики для устойчивого развития» вновь в Турецкой Республике.