AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun doktorantı ikili doktorantura proqramı çərçivəsində PhD diplomu alıb + Foto İyl 27, 2023 | 16:56 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış ikili doktorantura proqramı çərçivəsində AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Fidan Hüseynova 01 dekabr 2022-ci il tarixində Monpelye Universitetində “Diş toxumasının bərpası üçün diş pulpunun  kök hüceyrələrinin angiogenik aktivləşməsi” mövzusunda  dissertasiya işini uğurla müdafiə edib. O, 23 iyun – 03 iyul 2023-cü il tarixlərində elmi rəhbəri Dr. Veronique Barragan-Monteronun dəvəti ilə Monpelye Universiteti tərəfindən məzun günü münasibəti ilə təşkil olunan “Cérémonıe de remıse de dıplômes de doctorat 2022’’ adlı tədbirə qatılıb. Tədbir zamanı universitetin prezidenti Philippe Auge, Occitanie akademik bölgəsinin ali təhsil, tədqiqat və innovasiyalar üzrə rektor müavini Xaled Bouabdallah, Monpelye şəhərinin meri cənab Sebastian Cote, universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən Doktorantura kollecinin direktoru Gilles Subra, kimya və biologiya elmləri üzrə doktorantura məktəbinin direktoru Sofia Kossidia və digər fəxri qonaqların iştirakı ilə məzunlara təntənəli şəkildə PhD diplomları təqdim olunub. Səfər çərçivəsində Fidan Hüseynova Monpelye Universitetinin Biomühəndislik və nanoelmlər laboratoriyasında, eyni zamanda Universitetin Kimya məktəbi kosmetologiya laboratoriyasında olub, prof. F.Cuisinier və Dr. V.Barragan-Montero ilə görüşərək gələcəkdə birgə əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə edilib.

Докторант Института молекулярной биологии и биотехнологий АР ЭТН получил диплом PhD в рамках программы двойной докторантуры + Фото Июл 27, 2023 | 16:56 / Важные события
1 декабря 2022 года в Университете Монпелье в рамках Двойной докторской программы, подписанной Национальной Академией наук Азербайджана и Университетом Монпелье, Франция, младший научный сотрудник Лаборатории популяционной геномики Института молекулярной биологии и биотехнологий АР ЭТН Фидан Гусейнова успешно защитила диссертацию по теме «Ангиогенная активация стволовых клеток пульпы зуба для регенерации зубной ткани». По приглашению своего научного руководителя из Франции доктора Вероник Барраган-Монтеро с 23 июня по 3 июля 2023 года Фидан Гусейнова приняла участие в мероприятии Церемония вручения дипломов докторантам 2022 года», организованном Университетом Монпелье по случаю выпускного дня. В ходе мероприятия при участии президента университета Филиппа Ожа, проректора по высшему образованию, исследованиям и инновациям академического региона Окситании Халеда Буабдаллы, мэра Монпелье г-на Себастьяна Коте, директора действующего докторского колледжа Жиля Субра, директора школы докторантуры по химическим и биологическим наукам Софии Коссидии и других почетных гостей выпускникам торжественно были вручены дипломы PhD. В рамках визита Фидан Гусейнова посетила Лабораторию биоинженерии и нанонаук Университета Монпелье, а также косметологическую лабораторию Школы химии Университета, где она встретилась с проф. Ф. Куизинье и др. В. Барраган-Монтеро   и обсудила вопросы дальнейшего сотрудничества.