Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Horizon Avropa” proqramı üzrə layihə təkliflərinin yazılmasına dair təlim keçirilib. + Foto İyl 28, 2023 | 16:09 / Konfranslar, iclaslar
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Horizon Avropa” proqramı çərçivəsində təqdim olunan proqramların istiqamətləri və açıq çağırışlar üzrə maarifləndirici seminar keçirilib. AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva ölkəmizin elmi potensialının dünyada tanıdılmasına şərait yaradan “Horizon Avropa” proqramı kimi nüfuzlu layihələrdə alimlərimizi yaxından iştirak etməyə dəvət edib, maliyyələşdirmə imkanları, partnyorlarla əlaqələrin qurulması, tədbirlərdə və konfranslarda iştirak, elmi-tədqiqat qrant layihələrinə müraciət, mövcud imkanlar, Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), COST və Tibb üzrə işçi proqramları, iştirakçılardan gözləntilər, Azərbaycan üçün təqdim olunan imkanlar haqqında ətraflı məlumat verib. İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Həşimov “Horizon Avropa” proqramının 2023-2027-cü illər üçün iş proqramı, çağırışların müəyyənləşdirilməsi, layihə təkliflərinin yazılma qaydası, qiymətləndirmə meyarları barədə məlumatları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Sonda ekspertlər institut əməkdaşlarının çoxsaylı suallarını cavablandırıblar.

В институте молекулярной биологии и биотехнологий прошел тренинг по написанию проектных предложений по программе «Горизонт Европа» + Фото Июл 28, 2023 | 16:09 / Конференции, встречи
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий АР ЭТН прошел образовательный семинар, посвященный обсуждению направлений программ и открытых вызовов, представленных в рамках программы «Горизонт Европа».  Заведующая отделом международных связей Президиума НАНА, кандидат биологических наук, доцент Эсмира Алирзаева пригласила наших ученых к непосредственному участию в таком престижном проекте, как программа «Горизонт Европа», которая создаст условия для ознакомления мирового научного сообщества с научным потенциалом Азербайджана. Эсмира Алирзаева предоставила подробную информацию о возможностях финансирования, построении отношений с партнерами, участии в мероприятиях и конференциях, подаче заявок на научно-исследовательские грантовые проекты, рассказала о рабочих программах Марии Склодовской-Кюри (MSCA), COST и Программе по медицине, об ожиданиях от участников и возможностях, предоставленных для Азербайджана. Ведущий научный сотрудник Института информационных технологий, доктор философии по технике Мамед Гашимов довел до сведения участников информацию о рабочей программе проекта «Горизонт Европа» на 2023-2027 годы, рассказал об определении вызовов, порядке написания проектных предложений и критериях оценки. В завершение, специалисты ответили на многие вопросы сотрудников института.