MBBİ-də özbəkistanlı alim Fəxrəddin Kuşanovun iştirakı ilə elmi seminar keçirilib + Foto İyl 28, 2023 | 16:52 / Seminarlar
İyulun 28-də Azərbaycanda səfərdə olan Özbəkistan Elmlər Akademiyası Genetika və Eksperimental Biologiya İnstitutunun əməkdaşları – böyük elmi işçi, prof. Fəxrəddin Kuşanov və böyük elmi işçi, PhD Ozod Turayev AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunu ziyarət ediblər. Əvvəlcə qonaqlar institutun laboratoriyaları və burada aparılan elmi tədqiqat işləri ilə yaxından tanış olublar. Sonra  elmi seminar keçirilib. İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse prezidenti akademik İradə Hüseynova qonaları salamlayaraq belə tədbirlərin keçirilməsinin gələcək əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Prof. Fəxrəddin Kuşanov apardığı elmi tədqiqat işlərinin əsas istiqamətləri barədə seminar iştirakçılarına məlumat verib. O qeyd edib ki, hazırda onun rəhbərlik etdiyi laboratoriyada müasir genetik və biotexnoloji metodlardan istifadə etməklə yeni pambıq sortlarının yaradılması və tətbiqi istiqamətində geniş tədqiqatlar aparılır. Pambıq genofondunun kolleksiyasına pambığın  mədəni növlərindən 7500 sortnümunə daxil edilib. Sonda özbəkistanlı alim  MBBİ əməkdaşlarının verdiyi çoxsaylı sualları cavablandırıb.

A scientific seminar was held at IMBB with the participation of Uzbek scientist Fakhreddin Kushanov + Photo Jul 28, 2023 | 16:52 / Seminars
Employees of the Institute of Genetics and Experimental Biology of the Uzbekistan Academy of Sciences - senior researcher, prof. Fakhreddin Kushanov and senior researcher, Ph.D. Ozod Turayev,  visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies on July 28. First, the guests got acquainted with the laboratories of the institute and the research conducted. Then a scientific seminar was held. Director General of the Institute, Vice President of ANAS, Academician Irada Huseynova welcomed the guests and emphasized the importance of holding such events for future cooperation. Prof. Fakhreddin Kushanov informed the participants of the seminar about the main directions of his research. He noted that currently extensive research is being conducted in the laboratory led by him in the direction of creating and applying new cotton varieties using modern genetic and biotechnological methods. 7,500 specimens of cotton cultivars have been included in the collection of the cotton gene fund. In the end, the Uzbek scientist answered questions asked by IMBB employees.