MBBİ-də “İnsanın genetik identifikasiyası və pasportlaşdırılması” mövzusunda təcrübə-təlim kursu keçirilib + Foto Sen 11, 2023 | 15:36 / Mühüm hadisələr
06-08 Sentyabr, 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “İnsanın genetik identifikasiyası və pasportlaşdırılması” mövzusunda təcrübə-təlim kursu keçirilib. Təcrübə-təlim kursu Azərbaycan Elm və İnnovasiya Könüllüləri təşkilatı tərəfindən təşkil edilmişdir. Təlim kursunda Bakı Dövlət Universitetinin və Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri iştirak ediblər. Tələbələrə “Şəxsiyyətin identifikasiyası: yaranma tarixi, əhəmiyyəti və tətbiqi aspektləri” və “Populyasiya və genom tədqiqatları: özəllikləri, üstünlükləri, problemləri” mövzusunda iki mühazirə oxunub. Mühazirələri institutun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev söyləyib. Həmin laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Lalə Axundova DNT-nin qatılığının spektrofotometrik təyini, PZR-in aparılmasına hazırlıq, PZR-in həyata keçirilməsi, PZR məhsullarının elektroforezi və nəticələrin sənədləşdirilməsi kimi təcrübi kursu aparıb. Təcrübə-təlim kursunun sonunda tələbələr AR Səhiyyə Nazirliyinin “Məhkəmə Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyi Publik Hüquqi Şəxsi”nin Biologiya şöbəsinin Molekulyar genetik laboratoriyasında şəxsiyyətin identifikasiyası və mübahisəli atalığın/analığın təyini üzrə təcrübədə iştirak ediblər. Təcrübə kursunun gedişində tələbələr RealTime PCR, adi PCR, kapillyar elektroforez aparatlarında iş və alınan nəticələrin analizini həyata keçirən proqramlar ilə də tanış olublar.

В ИМББ была организована стажировка на тему «Генетическая идентификация и паспортирование человека» + Фото Сен 11, 2023 | 15:36 / Важные события
06-08 сентября 2023 года в Институте молекулярной биологии и биотехнологий Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики прошел курс стажировки на тему «Генетическая идентификация и паспортизация человека». Курс был организован Азербайджанской организацией волонтеров науки и инноваций. В учебном курсе приняли участие студенты Бакинского государственного университета и Сумгаитского государственного университета. Студентам были прочитаны две лекции на темы «Идентификация личности: история, значение и прикладные аспекты» и «Популяционно-геномные исследования: особенности, преимущества, проблемы». Лекции читал заведующий лабораторией популяционной геномики института, д.ф.по б., доцент Нурмаммад Мустафаев. Младший научный сотрудник этой лаборатории Лала Ахундова провела экспериментальный курс по спектрофотометрическому определению концентрации ДНК, подготовке материалов к ПЦР, проведению ПЦР, электрофорезу ПЦР-продуктов и документированию результатов. По окончании практики студенты приняли участие в эксперименте по установлению личности и оспариваемого отцовства/материнства в лаборатории молекулярной генетики Публично-Правового Лица «Объединение судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии» Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики. В ходе практического курса студенты ознакомились с ПЦР в реальном времени, традиционной ПЦР, работой с приборами для капиллярного электрофореза и программами для анализа полученных результатов.