MBBİ-də “İnsanın genetik identifikasiyası və pasportlaşdırılması” mövzusunda təcrübə-təlim kursu keçirilib + Foto Sen 11, 2023 | 15:36 / Mühüm hadisələr
06-08 Sentyabr, 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “İnsanın genetik identifikasiyası və pasportlaşdırılması” mövzusunda təcrübə-təlim kursu keçirilib. Təcrübə-təlim kursu Azərbaycan Elm və İnnovasiya Könüllüləri təşkilatı tərəfindən təşkil edilmişdir. Təlim kursunda Bakı Dövlət Universitetinin və Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri iştirak ediblər. Tələbələrə “Şəxsiyyətin identifikasiyası: yaranma tarixi, əhəmiyyəti və tətbiqi aspektləri” və “Populyasiya və genom tədqiqatları: özəllikləri, üstünlükləri, problemləri” mövzusunda iki mühazirə oxunub. Mühazirələri institutun Populyasiya genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev söyləyib. Həmin laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Lalə Axundova DNT-nin qatılığının spektrofotometrik təyini, PZR-in aparılmasına hazırlıq, PZR-in həyata keçirilməsi, PZR məhsullarının elektroforezi və nəticələrin sənədləşdirilməsi kimi təcrübi kursu aparıb. Təcrübə-təlim kursunun sonunda tələbələr AR Səhiyyə Nazirliyinin “Məhkəmə Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyi Publik Hüquqi Şəxsi”nin Biologiya şöbəsinin Molekulyar genetik laboratoriyasında şəxsiyyətin identifikasiyası və mübahisəli atalığın/analığın təyini üzrə təcrübədə iştirak ediblər. Təcrübə kursunun gedişində tələbələr RealTime PCR, adi PCR, kapillyar elektroforez aparatlarında iş və alınan nəticələrin analizini həyata keçirən proqramlar ilə də tanış olublar.

An experimental-training course on "Human genetic identification and passporting" was held at IMBB + Photo Sep 11, 2023 | 15:36 / Important events
On September 06-08, 2023, an experimental-training course on "Human genetic identification and passporting" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The experimental-training course was organized by the Azerbaijan Science and Innovation Volunteers organization. Students of Baku State University and Sumgait State University participated in the training course. Two lectures were given to the students on "Personality identification: history, importance and application aspects" and "Population and genome studies: features, advantages, problems". Lectures were given by Associate Professor Nurmammad Mustafayev, head of the Institute's Population Genomics Laboratory. Lala Akhundova, a junior researcher of that laboratory, conducted an experimental course on spectrophotometric determination of DNA density, preparation for PCR, implementation of PCR, electrophoresis of PCR products and documentation of results. At the end of the experimental-training course, students participated in the experience of identity identification and determination of disputed paternity/maternity in the Molecular Genetics Laboratory of the Biology Department of the "Forensic Medical Expertise and Pathological Anatomy Union Public Legal Entity" of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan. During the experimental course, the students got acquainted with working with Real-Time PCR, conventional PCR,  capillary electrophoresis devices and programs for analyzing the obtained results.