Azərbaycanın tanınmış biokimyaçı alimi, biologiya elmləri doktoru, professor Əhəd Nəbiyevin 75 illik yubileyi keçirilib + Foto Sen 20, 2023 | 10:33 / Yubileylər
Azərbaycan   Respublikası  Elm  və  Təhsil  Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, İlham Şahmuradov, biologiya elmləri doktorları professor Səftər Süleymanov, dosent Şahniyar Bayramov, institutun icraçı direktoru Ələmdar Məmmədov Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Qida təhlükəsizliyi və Ekspertiza kafedrasının müdiri, b.e.d., professor  Əhəd Nəbiyevin 75  illiyinə  həsr  olunmuş  yubileydə  iştirak etmək   üçün   18-19  sentyabr  2023-cü il tarixlərində Gəncə  şəhərində olublar. Səfər zamanı Azərbaycan Texnologiya  Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən Yaşar Ömərov MBBİ-nin əməkdaşlarını qəbul edib. Görüşdə Azərbaycan Texnologiya Universiteti və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında əməkdaşlığın qurulması məsələləri müzakirə edilib. Görüş zamanı birgə elmi araşdırmaların aparılması, elmi tədbirlərin, konfransların, seminarların təşkili, gənc tədqiqatçılara dəstək, kadr yetişdirilməsi, doktorantlara rəhbərlik kimi məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Yubileylə bağlı tədbir Gəncə Dövlət Dram Teatrında  keçirilib. Professor İbrahim Əzizov Əhəd müəllim ilə Ali Attestasiya Komissiyasında  və Müdafiə şuralarında birgə işlədikləri zaman olan xatirələrini qeyd edərək, onun bir elm xadimi kimi, pedoqoq kimi yüksək insani keyfiyyətlərə malik olmasını xüsusilə vurğulayıb. Ələmdar Məmmədov İnstitutun baş direktoru, akademik İradə xanımın  və MBBİ-nin kollektivi adından Əhəd müəllimi təbrik edərək ona uzun ömür və cansağlığı arzulayıb.  AMEA-nın müxbir üzvü, b.e.d. İlham Şahmuradov hazırlanmış təbrik məktubunu oxuyaraq Əhəd müəllimi MBBİ kollektivi adından təbrik edib. Professor Səftər Süleymanov Əhəd müəllimlə  Müdafiə şurasının sədri olarkən tanış olması, daha sonra münasibətlərin  dostluq səviyyəsinə yüksəlməsi barədə, onun kristal təmiz insan olması, hamıya kömək göstərməsi kimi keyfiyyətləri barədə məlumat verib.
Sentyabrın 19-da MBBİ-nin nümayəndələri Əhəd müəllimin rəhbərlik etdiyi Qida mühəndisliyi və ekspertiz kafedrasına gələrək, kafedranın professor-müəllim heyəti ilə yaxından tanış olub, kafedranın tarixi və apardığı elmi işlər, əldə etdiyi nailiyyətlər barədə geniş məlumat alıblar. Sonra kafedranın  laboratoriyalarının maddi-texniki bazası və şərab muzeyi ilə tanış olublar.

The 75th anniversary of the well-known Azerbaijani biochemist, doctor of biological sciences, professor Ahad Nabiyev was celebrated + Photo Sep 20, 2023 | 10:33 / Anniversaries
Employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, correspondent members of ANAS, Ibrahim Azizov, Ilham Shahmuradov, doctors of biological sciences, professor Safter Suleymanov, associate professor Shahniyar Bayramov, executive director of the institute Alamdar Mammadov visited the city of Ganja on September 18-19, 2023 to participate in the jubilee dedicated to the 75th anniversary of Professor Ahad Nabiyev, head of the Department of Food Safety and Expertise of the Azerbaijan Technology University. Yashar Omarov, acting rector of Azerbaijan University of Technology, met the employees of IMBB during the visit. At the meeting, issues of establishing cooperation between the Azerbaijan Technology University and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies were discussed. A wide range of ideas were exchanged on issues such as conducting joint scientific research, organizing scientific events, conferences, seminars, and supporting young researchers, training staff, and guiding doctoral students. The anniversary event was held at the Ganja State Drama Theater. Professor Ibrahim Azizov shared his memories of working together with Ahad Nabiyev in the Higher Attestation Commission and Defense Councils and emphasized his high human qualities as a scientist and pedagogue. Alamdar Mammadov, on behalf of the director general of the institute, academician Irada Huseynova and the staff of IMBB, congratulated the scientist and wished him a long life and good health. Correspondent member of ANAS Ilham Shahmuradov read the prepared congratulatory letter and congratulated Ahad Nabiyev on behalf of MBBI staff. Professor Saftar Süleymanov spoke about his willingness to help everyone. On September 19, the representatives of IMBB were in the Department of Food Engineering and Expertise headed by Ahad Nabiyev, met the staff of the department, and received extensive information about the department's history, scientific work, and achievements. Then they got acquainted with the material and technical base of the department's laboratories and the Wine Museum.