Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Anım günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib + Foto Sen 27, 2023 | 14:21 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 27 Sentyabr-Anım Günü münasibətilə geniş tədbir keçirilib. Öncə tədbir iştirakçıları I və II Qarabağ Müharibəsi şəhidlərinin və son dövrlərdə aparılan antiterror əməliyyatları zamanı  həlak olan Vətən oğullarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. İclası giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərəncamı ilə hər il sentyabr ayının 27-si Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edilir. Akademik İradə Hüseynova Azərbaycan ordusunun bünövrəsinin ümummili lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və Prezident İlham Əliyev tərəfindən inkişaf etdirilərək dünyanın ən müasir silahları ilə təchiz olunmuş qüdrətli orduya çevrildiyini qeyd edib.  44 günlük Vətən müharibəsi dövründə ölkə başçımız bütün siyasi təzyiqlərə və təhdidlərə baxnmayaraq prinsipiallıq, yenilməz iradə nümayiş etdirərək Azərbaycan xalqının milli maraqlarını qətiyyətlə müdafiə edib, məqsədyönlü, ardıcıl siyasət aparıb və bütün bunların nəticəsi olaraq tarixi qələbə qazanılıb. Azərbaycanın döyüş meydanında əldə etdiyi parlaq qələbə elə gözəl bir nəticəyə gətirib çıxarıb ki, üç rayonumuz – Ağdam, Kəlbəcər və Laçın bir güllə atılmadan, şəhid vermədən Azərbaycana qaytarılıb. Biz torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizlə, sağlamlığını itirmiş qazilərimizlə, Vətən üçün belə igidlər yetişdirmiş şəhid və qazilərin valideynləri ilə fəxr edirik. Biz otuz illik işğala son qoymuş və ərazi bütövlüyümüzü bərpa etmiş Ali Baş Komandanımız və Müzəffər Ordumuzla fəxr edirik. Bu gün və bundan sonra da cənab Prezidentin qeyd etdiyi kimi Azərbaycan xalqı müzəffər xalq və qalib dövlət kimi əbədi yaşayacaq.
Tədbirdə çıxış edən 2-ci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, qazi Ceyhun Abdullayev xalqımızın bir yumruq kimi Azərbaycan bayrağı altında birləşərək Vətən uğrunda həmişə ölümə getməyə hazır olduğunu bildirib. AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev  və Birinci Qarabağ  müharibəsinin veteranı Nurməmməd Mustafayev Ali Baş Komandanımızın siyasi iradəsi, ordumuzun şücaəti, əsgər və zabitlərimizin canı, qanı bahasına Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu, haqq-ədalətin öz yerini tapdığını qeyd ediblər. Daha sonra Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı yaxınlarını itirən Ələmdar Məmmədov, Fəzail Məmmədov və Qənfilə Bayramova o qanlı günlər haqqında xatirələrini bölüşmüş və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası üçün daim şəhidlərə və qazilərə borclu olduğumuzu qeyd ediblər.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти героев, павших в боях за восстановление территориальной целостности страны + Фото Сен 27, 2023 | 14:21 / Мероприятия
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялось большое мероприятие по случаю 27 сентября – Дня памяти героев, павших в боях за восстановление территориальной целостности страны. Сначала участники мероприятия минутой молчания почтили светлую память шехидов I и II Карабахских войн и славных сынов страны, погибших в ходе недавних антитеррористических операций. Генеральный директор института академик Ирада Гусейнова, открыв заседание вступительной речью, сказала, что в знак глубокого уважения к нашим солдатам, офицерам и шехидам,  отдавшим свои жизни за территориальную целостность Азербайджана, Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года каждое 27 сентября в Азербайджанской Республике будет отмечаться как День памяти. Академик Ирада Гусейнова отметила, что фундамент для создания азербайджанской армии был заложен общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, а президент Ильхам Алиев завершил стратегию реорганизации и превратил азербайджанскую армию в одну из мощнейших армий в мире, оснащенных самым современным оружием. Несмотря на политическое давление и угрозы, оказываемые на Азербайджан в ходе 44-дневной Отечественной войны, глава нашего государства, проявив принципиальность и непобедимую волю, решительно защитил национальные интересы азербайджанского народа. Результатом целенаправленной и последовательной политики Президента Ильхама Алиева, была одержана историческая победа. Блестящая победа, достигнутая Азербайджаном на поле боя, привела к такому замечательному результату, что три наших района - Агдамский, Кельбаджарский и Лачинский - были возвращены Азербайджану без единого выстрела и шехида. Мы гордимся нашими мучениками, отдавшими свои жизни за свободу нашей земли, ветеранами, потерявшими здоровье, родителями шехидов, воспитавшими таких героев для Родины. Мы гордимся нашим Главнокомандующим и нашей Победоносной Армией, положившей конец тридцатилетней оккупации и восстановившей нашу территориальную целостность. Сегодня и впредь, как отметил господин Президент, азербайджанский народ будет жить вечно как победоносная нация и победившее государство!Выступая на мероприятии, ветеран Джейхун Абдуллаев, участник 2-й Карабахской войны, сказал, что наш народ всегда готов отдать жизнь во имя Родины, объединенной под флагом Азербайджана. Члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев и ветеран Первой Карабахской войны Нурмаммад Мустафаев отметили, что политическая воля нашего Главнокомандующего, храбрость нашей армии, жизни и кровь наших солдат и офицеров, восстановили территориальную целостность Азербайджана, и справедливость нашла свое место. Позже Аламдар Мамедов, Фазаил Мамедов и Ганфила Байрамова, потерявшие своих близких в годы Первой Карабахской войны, поделились воспоминаниями о тех кровавых днях и отметили, что мы всегда в долгу перед шехидами и ветеранами за восстановление территориальной целостности Азербайджана. В завершение мероприятия был показан видеоролик, посвященный Дню памяти - 27 сентября.