Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Anım günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib + Foto Sen 27, 2023 | 14:21 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 27 Sentyabr-Anım Günü münasibətilə geniş tədbir keçirilib. Öncə tədbir iştirakçıları I və II Qarabağ Müharibəsi şəhidlərinin və son dövrlərdə aparılan antiterror əməliyyatları zamanı  həlak olan Vətən oğullarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. İclası giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərəncamı ilə hər il sentyabr ayının 27-si Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edilir. Akademik İradə Hüseynova Azərbaycan ordusunun bünövrəsinin ümummili lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və Prezident İlham Əliyev tərəfindən inkişaf etdirilərək dünyanın ən müasir silahları ilə təchiz olunmuş qüdrətli orduya çevrildiyini qeyd edib.  44 günlük Vətən müharibəsi dövründə ölkə başçımız bütün siyasi təzyiqlərə və təhdidlərə baxnmayaraq prinsipiallıq, yenilməz iradə nümayiş etdirərək Azərbaycan xalqının milli maraqlarını qətiyyətlə müdafiə edib, məqsədyönlü, ardıcıl siyasət aparıb və bütün bunların nəticəsi olaraq tarixi qələbə qazanılıb. Azərbaycanın döyüş meydanında əldə etdiyi parlaq qələbə elə gözəl bir nəticəyə gətirib çıxarıb ki, üç rayonumuz – Ağdam, Kəlbəcər və Laçın bir güllə atılmadan, şəhid vermədən Azərbaycana qaytarılıb. Biz torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizlə, sağlamlığını itirmiş qazilərimizlə, Vətən üçün belə igidlər yetişdirmiş şəhid və qazilərin valideynləri ilə fəxr edirik. Biz otuz illik işğala son qoymuş və ərazi bütövlüyümüzü bərpa etmiş Ali Baş Komandanımız və Müzəffər Ordumuzla fəxr edirik. Bu gün və bundan sonra da cənab Prezidentin qeyd etdiyi kimi Azərbaycan xalqı müzəffər xalq və qalib dövlət kimi əbədi yaşayacaq.
Tədbirdə çıxış edən 2-ci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, qazi Ceyhun Abdullayev xalqımızın bir yumruq kimi Azərbaycan bayrağı altında birləşərək Vətən uğrunda həmişə ölümə getməyə hazır olduğunu bildirib. AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev  və Birinci Qarabağ  müharibəsinin veteranı Nurməmməd Mustafayev Ali Baş Komandanımızın siyasi iradəsi, ordumuzun şücaəti, əsgər və zabitlərimizin canı, qanı bahasına Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu, haqq-ədalətin öz yerini tapdığını qeyd ediblər. Daha sonra Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı yaxınlarını itirən Ələmdar Məmmədov, Fəzail Məmmədov və Qənfilə Bayramova o qanlı günlər haqqında xatirələrini bölüşmüş və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası üçün daim şəhidlərə və qazilərə borclu olduğumuzu qeyd ediblər.

An event was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies dedicated to the Memorial Day + Photo Sep 27, 2023 | 14:21 / Events
A large event was held on the occasion of September 27 - Memorial Day at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. First, the participants of the event commemorated the dear memory of the martyrs of the I and II Karabakh Wars and the sons of the country who died during the recent anti-terrorist operations with a minute of silence. Academician Irada Huseynova, the Director General of the institute, who opened the meeting with an opening speech, said that as a sign of deep respect for our soldiers and officers who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country, all our martyrs, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed the Decree dated December 2, 2020, on celebrating the 27th of September as Memorial Day. Academician Irada Huseynova noted that the foundation of the Azerbaijani army was laid by national leader Heydar Aliyev, and it was developed by President Ilham Aliyev and turned into a powerful army equipped with the most modern weapons in the world. During the 44-day Patriotic War, despite all political pressures and threats, İlham Aliyev resolutely defended the national interests of the Azerbaijani people, pursued a purposeful and consistent policy, and as a result of all this, a historic victory was gained. Because of the brilliant victory achieved by Azerbaijan on the battlefield, our three regions - Aghdam, Kalbajar and Lachin - were returned to Azerbaijan without a single shot being fired or a martyr. We are proud of our martyrs who lost their lives for the freedom of our land, veterans who lost their health, parents of martyrs and veterans who raised such heroes for the Motherland. We are proud of our Commander-in-Chief and our Victorious Army, who ended thirty years of occupation and restored our territorial integrity. Today and from now on, as our President mentioned, the people of Azerbaijan will live forever as a victorious nation.
Speaking at the event, veteran Jeyhun Abdullayev, a participant in the 2nd Karabakh War, said that our people are always ready to die for the sake of the Motherland, united under the flag of Azerbaijan. Correspondent members of ANAS, Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, and Nurmammad Mustafayev, a veteran of the First Karabakh War, noted that the political will of our Commander-in-Chief, the bravery of our army, the lives and blood of our soldiers and officers restored the territorial integrity of Azerbaijan, and justice found its place. Later, Alamdar Mammadov, Fazail Mammadov and Ganfila Bayramova, who lost their loved ones during the First Karabakh War, shared their memories of those bloody days and noted that we are always indebted to the martyrs and veterans for the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan.