Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi səfərdə olub + Foto Sen 28, 2023 | 14:54 / Ezamiyyətlər
18.09.2023-21.09.2023 tarixlərində AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev Almaniyanın Leypsiq şəhərində yerləşən  Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi səfərdə olub. Səfərin təşəbbüskarı institutun baş direktoru akademik İradə M. Hüseynova olmuşdur. Səfər zamanı N.Mustafayev 2022-ci ildə qədim DNT sahəsində apardığı tədqiqatlar, həmçinin nəsli kəsilmiş homininlərin genomları və insan təkamülü ilə bağlı kəşflərinə görə “Fiziologiya və Tibb” sahəsində” Nobel mükafatçısı Paabo Svante ilə görüşmüşdür. Görüş zamanı tanınmış alimə Azərbaycanı təmsil edən suvenir hədiyyələrlə bərabər akademik İ.Hüseynovanın Paabo Svanteyə ünvanladığı məktub da təqdim olunub. Məktubda hər iki institut arasında rəsmi elmi əməkdaşlıq məsələsinə toxunulmaqla yanaşı, görkəmli alimin uyğun bir vaxtda respublikamıza dəvət olunması da bildirilib. Qeyd edək ki, məhz P.Svantenin razılığı əsasında adı çəkilən laboratoriyanın əməkdaşı Zərintac Rüstəmova Maks Plank institutunda qədim DNT-nin alınması və analizi üzrə təcrübə kursunu davam etdirir. İnstitutlar arasında əməkdaşlıq məsələləri qrup rəhbəri Dr. Harald Ringbauerlə də müzakirə edilmişdir. 20 sentyabr 2023-cü il tarixdə N.Mustafayev bir qrup tədqiqatçı qarşısında təqdimatla çıxış etmişdir. Təqdimatda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaranma tarixi və institutda aparılan tədqiqatlar barədə qısa məlumat verilmişdir. Bundan başqa Azərbaycanın qədim insan məskənlərindən biri olması vurğulanmaqla Azərbaycan, onun ərazisindəki müxtəlif tip (Azıx, Qobustan, Gəmiqaya, Şuşa, Tağlar və s. kimi mağaralar, I və II Küllütəpə, Yoncalı, Qalatəpə, Leylatəpə, Nərgiztəpə, Menteştəpə və s. kimi düzənliklərdə və təpəliklərdə yerləşən insan yaşayış yerləri) qədim insan yaşayış məskənləri, onlardan əldə edilən və hazırkı əməkdaşlıq layihəsi çərçivəsində tədqiq olunacaq antropoloji nümunələr haqqında məlumatlar verilmişdir. Görüş gələcəkdə Azərbaycanda molekulyar antropologiya və genom tarixi tədqiqi sahələrinin yaradılaraq inkişaf etdirilməsi sahəsində atılan ilkin addımdır.

Заведующий лабораторией популяционной геномики, доцент, кандидат биологических наук Нурмаммад Мустафаев находился научной командировке в Институте эволюционной антропологии Макса Планка + Фото Сен 28, 2023 | 14:54 / Командировки
С 18.09.2023 по 21.09.2023 заведующий лабораторией популяционной геномики Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, к.б.н., доцент Нурмаммад Мустафаев посетил Институт эволюционной антропологии Макса Планка в Лейпциге, Германия. Инициатором визита выступила генеральный директор института академик Ирада Гусейнова. В ходе визита Н.Мустафаев встретился с Паабо Сванте, лауреатом Нобелевской премии 2022 года по физиологии и медицине за исследования в области древней ДНК, а также за открытия, связанные с геномами вымерших гомининов и эволюцией человека. В ходе встречи, наряду с сувенирами, представляющими Азербайджан, известному ученому было вручено письмо академика И.Гусейновой. Помимо вопроса об официальном научном сотрудничестве между обоими институтами, в письме также говорилось о предполагаемом визите выдающегося ученого в нашу республику. Следует отметить, что сотрудница вышеупомянутой лаборатории Института молекулярной биологии и биотехнологий Заринтадж Рустамова с согласия П. Сванте продолжает стажировку по получению и анализу древней ДНК в Институте Макса Планка. Вопрос также обсуждался с руководителем группы по вопросам сотрудничества между учреждениями Харальдом Рингбауэром. 20 сентября 2023 года Н. Мустафаев выступил с докладом перед группой исследователей. В презентации была представлена краткая информация об истории Института молекулярной биологии и биотехнологий и исследованиях, проводимых в институте. Кроме того, Н. Мустафаев подчеркнул, что Азербайджан является одним из древних населенных пунктов, на его территории располагаются пещеры различного типа (пещеры типа Азих, Гобустан, Гамигая, Шуша, Таглар и др., на равнинах типа I и II Куллутепе, Ёнджалы,  Галатапе, Лейлатепе, Наргизтепе, Ментештепе и др.  и населенные пункты на вершинах холмов. Кроме того, были приведены данные о древних населенных пунктах, а также полученные там антропологические образцы, которые подлежат изучению в рамках текущего проекта сотрудничества. Встреча является первым шагом, сделанным в области создания и развития исследований молекулярной антропологии и истории генома в Азербайджане в будущем.