Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi səfərdə olub + Foto Sen 28, 2023 | 14:54 / Ezamiyyətlər
18.09.2023-21.09.2023 tarixlərində AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev Almaniyanın Leypsiq şəhərində yerləşən  Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi səfərdə olub. Səfərin təşəbbüskarı institutun baş direktoru akademik İradə M. Hüseynova olmuşdur. Səfər zamanı N.Mustafayev 2022-ci ildə qədim DNT sahəsində apardığı tədqiqatlar, həmçinin nəsli kəsilmiş homininlərin genomları və insan təkamülü ilə bağlı kəşflərinə görə “Fiziologiya və Tibb” sahəsində” Nobel mükafatçısı Paabo Svante ilə görüşmüşdür. Görüş zamanı tanınmış alimə Azərbaycanı təmsil edən suvenir hədiyyələrlə bərabər akademik İ.Hüseynovanın Paabo Svanteyə ünvanladığı məktub da təqdim olunub. Məktubda hər iki institut arasında rəsmi elmi əməkdaşlıq məsələsinə toxunulmaqla yanaşı, görkəmli alimin uyğun bir vaxtda respublikamıza dəvət olunması da bildirilib. Qeyd edək ki, məhz P.Svantenin razılığı əsasında adı çəkilən laboratoriyanın əməkdaşı Zərintac Rüstəmova Maks Plank institutunda qədim DNT-nin alınması və analizi üzrə təcrübə kursunu davam etdirir. İnstitutlar arasında əməkdaşlıq məsələləri qrup rəhbəri Dr. Harald Ringbauerlə də müzakirə edilmişdir. 20 sentyabr 2023-cü il tarixdə N.Mustafayev bir qrup tədqiqatçı qarşısında təqdimatla çıxış etmişdir. Təqdimatda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaranma tarixi və institutda aparılan tədqiqatlar barədə qısa məlumat verilmişdir. Bundan başqa Azərbaycanın qədim insan məskənlərindən biri olması vurğulanmaqla Azərbaycan, onun ərazisindəki müxtəlif tip (Azıx, Qobustan, Gəmiqaya, Şuşa, Tağlar və s. kimi mağaralar, I və II Küllütəpə, Yoncalı, Qalatəpə, Leylatəpə, Nərgiztəpə, Menteştəpə və s. kimi düzənliklərdə və təpəliklərdə yerləşən insan yaşayış yerləri) qədim insan yaşayış məskənləri, onlardan əldə edilən və hazırkı əməkdaşlıq layihəsi çərçivəsində tədqiq olunacaq antropoloji nümunələr haqqında məlumatlar verilmişdir. Görüş gələcəkdə Azərbaycanda molekulyar antropologiya və genom tarixi tədqiqi sahələrinin yaradılaraq inkişaf etdirilməsi sahəsində atılan ilkin addımdır.

Head of the Population Genomics Laboratory, Associate Professor Nurmammad Mustafayev, Ph.D., was on a scientific visit to the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology + Photo Sep 28, 2023 | 14:54 / Scientific mission
From 18.09.2023 to 21.09.2023, Head of Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, Assoc. Prof. Ph.D. Nurmammad Mustafayev was on a scientific visit to the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology in Leipzig, Germany. Academician Irada M. Huseynova, director general of the institute, initiated the visit. During the visit, N. Mustafayev met Paabo Svante, Nobel laureate in the field of "Physiology and Medicine" for his research in the field of ancient DNA, as well as for his discoveries related to the genomes of extinct hominins and human evolution in 2022. During the meeting, along with souvenir gifts representing Azerbaijan, academician I. Huseynova's letter addressed to Paabo Svante was presented to the well-known scientist. In addition to the issue of official scientific cooperation between the two institutes, the letter also stated that an outstanding scientist was invited to our republic at an appropriate time. It should be noted that Zarintaj Rustamova, an employee of the aforementioned laboratory, is continuing the internship course on acquiring and analysing ancient DNA at the Max Planck Institute based on P.Svante's consent. Issues of cooperation between institutes were also discussed with the head of the group Dr. Harald Ringbauer. On September 20, 2023, N. Mustafayev gave a presentation to a group of researchers. The presentation provided brief information about the history of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies and the research conducted at the institute. In addition, emphasizing that Azerbaijan is one of the ancient human settlements, information on different types of ancient human settlements in Azerbaijan, (caves such as Azikh, Gobustan, Gamigaya, Shusha, Taglar, etc., human settlements located in the plains and hills such as I and II Kullutepe, Yonjali, Galatape, Leylatepe, Nargiztepe, Menteshtepe, etc.), anthropological samples obtained from them and to be studied within the framework of the current cooperation project. The meeting is the first step taken in the field of creation and development of molecular anthropology and genome history research in Azerbaijan in the future.