Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Okt 05, 2023 | 12:03 / Tədbirlər
Oktyabrın 5-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda – “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Əvvəlcə institutun əməkdaşları dünyaşöhrətli alim, görkəmli ictimai-siyasi xadim, əməkdar elm xadimi, akademik Cəlal Əliyevin Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət edib, müəllimlərinin əziz xatirəsini yad edərək məzarı önünə əklillər və gül dəstələri qoyublar. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, MBBİ-nin hazırkı uğurları məhz institutun yaradıcısı olan akademik Cəlal Əliyev kimi ciddi və tələbkar müəllimin əvəzsiz xidmətlərinin nəticəsidir. Cəlal Əliyev məktəbinin tələbələri yeni alim nəsli yetişdirməklə bu çətin və şərəfli işdə öz müəllimlərinə layiq olmağa çalışırlar. Akademik Cəlal Əliyev məktəbinin davamçılarının hal-hazırda həm Azərbaycanda, həm də onun hüdudlarından kənarda - ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə, Fransa və başqa ölkələrin nüfuzlu universitetlərində uğurla öz elmi fəaliyyətlərini davam etdirirlər. AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Samirə Rüstəmova, Mahirə Məmmədova, Səadət Xudaverdiyeva, Nərgiz Sultanova və Ülkər İbrahimova çıxış edərək müəllimin cəmiyyətdə oynadığı aparıcı roldan bəhs ediblər.  Müəllimlik dünyada ən çətin, eyni zamanda ən şərəfli və ən gözəl peşədir. Müəllim əməyinin nəticəsində cəmiyyət formalaşır, savadlı, bilikli, geniş dünyagörüşlü, nümunəvi əxlaqa malik insanlar yetişir. Çıxış edənlər öz ürək sözlərini söylədilər və müəllimləri təbrik etdilər. Tədbir çay süfrəsi ilə davam edib.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное «Дню учителя» + Фото Окт 05, 2023 | 12:03 / Мероприятия
5 октября в Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное «Дню учителя». Сначала сотрудники института посетили могилу всемирно известного ученого, видного общественно-политического деятеля, заслуженного деятеля науки, академика Джалала Алиева в Аллее почетного захоронения, возложили на могилу венки и букеты цветов, почтив светлую память выдающегося учёного. Академик Ирада Гусейнова отметила, что нынешние успехи ИМББ являются результатом неоценимой заслуги основателя института, академика Джалала Алиева, который был строгим и требовательным учителем. Последователи школы академика Джалала Алиева в настоящее время успешно продолжают свою научную деятельность как в Азербайджане, так и за рубежом – в престижных университетах США, Великобритании, России, Турции, Франции и других стран. Член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктора биологических наук Сафтар Сулейманов, Шахнияр Байрамов, доктора философии по биологии Самира Рустамова, Махира Мамедова, Саадат Худавердиева, Наргиз Султанова и Улькар Ибрагимова рассказали о беспримерных заслугах академика Джалала Алиева . Учитель – самая трудная, но в то же время самая почетная и самая прекрасная профессия в мире. В результате работы учителя формируется общество, вырастают образованные, знающие, широко мыслящие люди с образцовыми нравами. Выступавшие выразили слова благодарности и поздравили учителей. Мероприятие продолжилось чаепитием.