Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Okt 05, 2023 | 12:03 / Tədbirlər
Oktyabrın 5-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda – “Müəllimlər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Əvvəlcə institutun əməkdaşları dünyaşöhrətli alim, görkəmli ictimai-siyasi xadim, əməkdar elm xadimi, akademik Cəlal Əliyevin Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət edib, müəllimlərinin əziz xatirəsini yad edərək məzarı önünə əklillər və gül dəstələri qoyublar. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, MBBİ-nin hazırkı uğurları məhz institutun yaradıcısı olan akademik Cəlal Əliyev kimi ciddi və tələbkar müəllimin əvəzsiz xidmətlərinin nəticəsidir. Cəlal Əliyev məktəbinin tələbələri yeni alim nəsli yetişdirməklə bu çətin və şərəfli işdə öz müəllimlərinə layiq olmağa çalışırlar. Akademik Cəlal Əliyev məktəbinin davamçılarının hal-hazırda həm Azərbaycanda, həm də onun hüdudlarından kənarda - ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə, Fransa və başqa ölkələrin nüfuzlu universitetlərində uğurla öz elmi fəaliyyətlərini davam etdirirlər. AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Samirə Rüstəmova, Mahirə Məmmədova, Səadət Xudaverdiyeva, Nərgiz Sultanova və Ülkər İbrahimova çıxış edərək müəllimin cəmiyyətdə oynadığı aparıcı roldan bəhs ediblər.  Müəllimlik dünyada ən çətin, eyni zamanda ən şərəfli və ən gözəl peşədir. Müəllim əməyinin nəticəsində cəmiyyət formalaşır, savadlı, bilikli, geniş dünyagörüşlü, nümunəvi əxlaqa malik insanlar yetişir. Çıxış edənlər öz ürək sözlərini söylədilər və müəllimləri təbrik etdilər. Tədbir çay süfrəsi ilə davam edib.

An event dedicated to "Teachers' Day" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Oct 05, 2023 | 12:03 / Events
On October 5, an event dedicated to "Teachers' Day" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. First, the employees of the institute visited the grave of the world-famous scientist, prominent social and political figure, honoured scientist, academician Jalal Aliyev in the Alley of Honor and laid wreaths and flowers in front of his grave in memory of his teachers. Academician Irada Huseynova noted that the current success of the IMBB is the result of the invaluable services of academician Jalal Aliyev, the founder of the institute, who was a serious and demanding teacher. The students of the Jalal Aliyev school try to be worthy of their teachers in this difficult and honourable work by raising a new generation of scientists. The followers of Academician Jalal Aliyev's school are currently successfully continuing their scientific activities both in Azerbaijan and abroad - in prestigious universities in the USA, Great Britain, Russia, Turkey, France and other countries. Corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov, doctors of biological sciences Saftar Suleymanov, Shahniyar Bayramov, doctors of philosophy in biology Samira Rustamova, Mahira Mammadova, Saadat Khudaverdiyeva, Ulkar Ibrahimova spoke about teacher’s leading role in society.  Teaching is the most difficult, but also the most honourable and the most beautiful profession in the world. As a result of teachers' work, society is formed, and educated, and knowledgeable, broad-minded people with exemplary morals grow up. The speakers spoke their heartfelt words and congratulated the teachers. The event continued with a tea party.