MBBİ-də “8 noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Noy 04, 2023 | 14:59 / Tədbirlər
Noyabrın 4-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “8 noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Öncə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bütün kollektivi Azərbaycan xalqının tarixi qələbəsinin üçüncü ildönümü münasibətilə təbrik edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, sentyabrın 27-də başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi Azərbaycanın şanlı zəfəri və torpaqlarımızın düşmən işğalından azad edilməsi ilə nəticələnib. Şanlı ordumuz 3 oktyabrda Suqovuşanı, 4 oktyabrda Cəbrayılı, 9 oktyabrda Hadrutu, 17 oktyabrda Füzulini, 20 oktyabrda Zəngilanı, 25 oktyabrda Qubadlını və nəhayət, 8 noyabrda mədəniyyət beşiyimiz Şuşa şəhərini işğaldan azad etdi. Noyabrın 10-da Ermənistan kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur oldu. 2020-ci ilin 10 noyabr bəyanatına əsasən, 20 noyabrda Ağdam, 25 noyabrda Kəlbəcər və 1 dekabrda Laçın Azərbaycana qaytarıldı. Dekabrın 10-da Azərbaycanın Vətən müharibəsində möhtəşəm Qələbəsinə həsr olunmuş "Zəfər Paradı" təntənə ilə keçdi və təkcə ölkəmizdə deyil, dünyada da canlı olaraq izlənildi. Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillər oldu.  Vətən müharibəsindən sonrakı 3 il ərzində həyata keçirilən siyasət və görülən bütün işlər 2023-cü il sentyabrın 20-də öz məntiqi sonluğuna çatdı. Qarabağda qalan Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələri təslim olmağa məcbur oldular. Bütün təzyiqlərə və hədələrə baxmayaraq, Prezident İlham Əliyevin uzaqgörənliklə və qəti iradə ilə apardığı siyasət nəticəsində indi Xankəndidə Azərbaycanın Dövlət Bayrağı dalğalanır. İndi tam əminliklə demək olar ki, bütün həyatını Azərbaycan xalqına həsr etmiş və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası ən böyük arzusu olan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ruhu şaddır. Bu gün artıq Azərbaycanın suverenliyi tam bərpa olunub və buna görə biz bütün şəhidlərimizə və qazilərimizə borcluyuq. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, bizim kollektivdə də ailə üzvlərinin arasında Vətən müharibəsində şəhid və qazi olanlar var. Bu günlər ərzində biz hər iki Qarabağ müharibəsinin şəhidlərini, qazilərini və onların doğmalarını unutmadıq və heç zaman unutmarıq!
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, qazi Ceyhun Abdullayev, müharibə iştirakçısı qazi Əvəzxan Əzizov, şəhid Aslan Rzayevin bacısı Firuzə Rzayeva, qazi Arif Cəbrayılovun anası, b.ü.f.d. Mayaxanım Xanışova, yaxın qohumu aprel döyüşlərində  qəhrəmancasına həlak olan Turanə İsgəndərova, qardaşı müharibədə qəhrəmancasına döyüşən və Birinci Qarabağ müharibəsində yaxın qohumu şəhid olan Aygün Sadiqova, Birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçıları b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayev, Mikayıl Paşayev, Şahvələd Məmmədovhəmin müharibədə yaxınları şəhid olan İnstitutun icraçı direktoru, b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov və Fəzail Məmmədov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını Azərbaycan xalqının tarixində şanlı səhifə olan Zəfər günü münasibətilə təbrik ediblər. Allahdan bütün şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə can sağlığı arzu ediblər.
Daha sonra tədbirdə “8 Noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş video-çarx nümayiş olunub və toplantı qeyri-rəsmi hissə ilə davam edib.

An event dedicated to "November 8-Victory Day" was held at IMBB + Photo Nov 04, 2023 | 14:59 / Events
On November 4, an event dedicated to "November 8-Victory Day" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA. First, the national anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the dear memory of the martyrs of the Patriotic War was commemorated with a minute of silence. The general director of the institute, academician Irada Huseynova, opened the event and congratulated the entire team on the occasion of the third anniversary of the historical victory of the Azerbaijani people. Academician Irada Huseynova noted that the Patriotic War, which began on September 27 and lasted for 44 days, resulted in the glorious victory of Azerbaijan and the liberation of our lands from enemy occupation. Our glorious army liberated Sugovushan on October 3, Jabrayil on October 4, Hadrut on October 9, Fuzuli on October 17, Zangilan on October 20, Gubadli on October 25, and finally, the cradle of our culture, Shusha, on November 8. On November 10, Armenia was forced to sign the act of capitulation. According to the statement of November 10, 2020, Aghdam was returned to Azerbaijan on November 20, Kalbajar on November 25, and Lachin on December 1. On December 10, the "Victory Parade" dedicated to the great Victory of Azerbaijan in the Patriotic War was celebrated with solemnity and watched live not only in our country but also in the world. The determination and will of the Azerbaijani people, economic strength, modern army building and the unity of the people were important factors that ensured the victory of our country.  The policy and all the work done during the 3 years after the Patriotic War reached its logical end on September 20, 2023. The units of the Armenian armed forces remaining in Karabakh were forced to surrender. Despite all pressures and threats, as a result of President Ilham Aliyev's visionary and determined policy, the National Flag of Azerbaijan is now flying in Khankendi. Now it can be said with complete certainty that the spirit of National Leader Heydar Aliyev, who dedicated his whole life to the people of Azerbaijan and whose greatest desire was to restore the territorial integrity of our country, is happy. Today, Azerbaijan's sovereignty has been fully restored, and we owe it to all our martyrs and veterans. Academician Irada Huseynova noted that there are martyrs and veterans of the Patriotic War among our staff’s family members. During these days, we have not forgotten the martyrs, veterans and their relatives of both Karabakh wars and we will never forget them!
Corresponding members of ANAS Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, veteran Jeyhun Abdullayev, war participant Evezkhan Ezizov, martyr Aslan Rzayev’s sister Firuza Rzayeva, veteran Arif Jabrayilov’s mother, PhD Mayakhanym Khanishova, Turane Iskenderova, whose close relative died heroically in the April battles, Aygün Sadigova, whose brother fought heroically in the war and and close relative was martyred in the First Karabakh War, Participants of the First Karabakh War PhD Nurmammad Mustafayev, Mikayil Pashayev, Shahvalad Mammadov, PhD Alamdar Mammadov, executive director of the Institute, and Fazail Mammadov whose relatives were martyred in that war congratulated the event participants on the occasion of Victory Day, a glorious page in the history of the Azerbaijani people. They wished God's mercy upon all our martyrs and good health to our veterans.
Then a video dedicated to "November 8-Victory Day" was shown at the event, and the meeting continued with an informal part.