“Fotosintez, ətraf mühit və bitkilərin məhsuldarlığı” mövzusunda akademik Cəlal Əliyev qiraətləri keçirilib + Foto Noy 16, 2023 | 13:42 / Konfranslar, iclaslar
Noyabrın 16-da AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr edilmiş “Fotosintez, ətraf mühit və bitkilərin məhsuldarlığı” mövzusunda akademik Cəlal Əliyev qiraətləri keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müşaviri, akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları, bölmənin üzvləri, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları, eləcə də Beynəlxalq İpək Yolu Elmlər Akademiyasının üzvü, Macarıstanın Seged şəhərinin HUN-REN Bioloji Tədqiqat Mərkəzinin fəxri professoru, Ostrava Universitetinin dəvətli professoru Gyozo Qarab, həmçinin gənclər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları I Fəxri Xiyabanda xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və akademik Cəlal Əliyevin məzarlarını ziyarət edib, abidələri önünə gül dəstələri qoyaraq ehtiramlarını bildiriblər.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilən tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkəmizdə biologiya elminin yeni istiqamətlərinin təşəkkülündə və inkişafında akademik Cəlal Əliyevin misilsiz xidmətləri olub. Qeyd edib ki, görkəmli alim məşğul olduğu bütün sahələrdə yüksək nailiyyətlər əldə edib və elmə, ictimai mühitə, insanlara daim ciddi münasibət bəsləyib.
Ölkəmizdə bioinformatika, molekulyar biologiya, fotosintez kimi elm sahələrinin akademik Cəlal Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu deyən AMEA prezidenti vurğulayıb ki, görkəmli alimin mühüm xidmətlərindən biri də bioloji məhsuldarlığın praktik fəaliyyətdən yüksək elmi tətbiqi səviyyəyə qaldırılması olub: “Akademik Cəlal Əliyevin elmi ideyaları, nəzəriyyələri öz sağlığında xalqa xidmət edən bir sərvətə çevrilmişdir. Azərbaycanın böyük əkin sahələrində Cəlal Əliyevin rəhbərliyi altında əldə olunmuş mühüm elmi nailiyyətlərin praktik sınağı həyata keçirilmiş, yüksək məhsuldarlıq alınmışdır”.
Akademik Cəlal Əliyevin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Botanika İnstitutu və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun fəaliyyətində mühüm xidmətləri olduğunu deyən AMEA rəhbəri alimin yaratdığı elmi məktəbin yetirmələrinin bu gün həmin müəssisələrdə uğurla çalışaraq Azərbaycan elminin inkişafına xidmət etdiklərini söyləyib. Qeyd edib ki, Cəlal Əliyev elmi məktəbinin işığında yetişmiş kadrların özünəməxsus xüsusiyyətlərindən biri də onun yetirmələrinin məşğul olduqları sahələr üzrə mahir bilicilər olmasıdır.
Görkəmli alimin ictimai-siyasi mühitdə də öz xarakteri ilə seçildiyini deyən AMEA prezidenti akademik Cəlal Əliyevin daim dövlətçiliyimizə, azərbaycançılığa, HeydərƏliyevçiliyə sadiq olduğunu, ölkəmizin keçid dövründə xaosdan xilasında Ulu Öndərə mühüm dəstək verdiyini bildirib.
Alimin Akademiyanın da inkişafında xüsusi rolu olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, akademik Cəlal Əliyev AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü və Biologiya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi kimi elmimizin inkişafı üçün zəruri qərarların qəbulunda yaxından iştirak etmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda qeyd edib ki, akademik Cəlal Əliyevin ideyaları bu gün də onun yetirmələri tərəfindən yaşadılır, görkəmli alimin idealları işığında Azərbaycan elminin gələcək kadrları hazırlanır.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova “Akademik Cəlal Əliyevin fotosintez elminə verdiyi töhfələr: fundamental prinsiplərdən məhsuldarlıq proseslərinin idarə olunmasına qədər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Alimin tərcümeyi halını diqqətə çatdıran akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın həqiqi üzvü, Rusiya Kənd Təsərrüfatı Elmləri Akademiyasının, Ukrayna və Belarus Aqrar Elmlər akademiyalarının xarici üzvü Cəlal Əliyev 1928-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub, 1946-cı ildə Naxçıvan Pedaqoji İnstitutunun Təbiət elmləri fakültəsini, 1951-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Biologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
Qeyd edib ki, alimin “Buğdanın inkişafına və məhsuldarlığına mikroelementlərin təsiri” mövzusunda fəlsəfə və “Bitkilərin fotosintez fəaliyyəti, mineral elementlərlə qidalanması və məhsuldarlığı” adlı doktorluq işi ciddi elmi problemlərin həllinə həsr olunub. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda kənd təsərrüfatı biologiyası və bitkilərin seleksiyası sahəsində yeni elmi nəzəriyyənin formalaşdırılması akademik Cəlal Əliyevin mühüm xidmətlərindəndir və o, ilk dəfə təcrübi yolla yeni intensiv tipli sortların yaradılmasına və tətbiqinə imkan verən fundamental elmlə sahə tədqiqatlarının yeni formada vəhdətini, inteqrasiyasını yaratmışdır.
Akademik İradə Hüseynova vurğulayıb ki, qiymətli fotosintez əlamətlərinin irsən keçməsinin və ümumiyyətlə, irsiyyətin öyrənilməsi, genotiplərin donor xüsusiyyətlərinin aşkar olunması və ən başlıcası “ideal” tipə yaxın sortların yaradılması üzrə məqsədyönlü seleksiya işlərinin kompleks şəkildə həyata keçirilməsi onun adı ilə sıx bağlıdır.
Cəlal Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkəmizdə biologiyanın yeni istiqamətlərinin - molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, riyazi biologiya, kompüter biologiyası və bioinformatika sahələrinin inkişaf etdiyini deyən məruzəçi alimin yetirmələrinin bu gün dünyanın aparıcı universitetlərində çalışdıqlarını söyləyib.
Akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq konfransları diqqətə çatdıran natiq alimin yaratdığı elmi məktəbin bu gün onun tələbələri tərəfindən yaşadılaraq inkişaf etdirildiyini bildirib.
Daha sonra professor Gyozo Qarab akademik Cəlal Əliyevə ithaf etdiyi “Yer üzərində bütün həyatın və bəşəriyyətin gələcəyinin asılı olduğu fotosintezin füsunkar dünyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

Состоялись "Алиевские чтения" на тему «Фотосинтез, окружающая среда и продуктивность растений», посвященные 95-летию академика Джалала Алиева + Фото Ноя 16, 2023 | 13:42 / Конференции, встречи
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР 16 ноября состоялись организованные Отделением биологических и медицинских наук НАНА «Алиевские чтения» на тему «Фотосинтез, окружающая среда и продуктивность растений», посвященные 95-летию выдающегося ученого и общественно-политического деятеля академика Джалала Алиева.
В мероприятии приняли участие Президент НАНА академик Иса Габиббейли, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, советник НАНА академик Гариб Мамедов, генеральные директора научных учреждений и организаций, входящих в состав Отделения биологических и медицинских наук НАНА, члены отделения, Сотрудники Научно-исследователького института Земледелия Министерства сельского хозяйства, а также Гёзо Гараб, член Международной академии наук Шелкового пути, почетный профессор Центра биологических исследований HUN-REN в Сегеде (Венгрия), приглашенный профессор, молодые ученые, студенты и другие приглашенные лица.
Сначала участники мероприятия посетили могилы Общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Джалала Алиева на Первой Аллее почетного захоронения и отдали дань уважения, возложив цветы к их памятникам.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли, открыв мероприятие, проведенное в Институте молекулярной биологии и биотехнологий, отметил, что академик Джалал Алиев оказал беспрецедентное по своим масштабам влияние на становление и развитие новых направлений биологической науки в нашей стране.  Он отметил, что выдающийся ученый добился высоких достижений во всех областях своей деятельности и всегда серьезно относился к науке, социальной среде и людям.
Отметив, что такие области науки, как биоинформатика, молекулярная биология и фотосинтез, в нашей стране связаны с именем академика Джалала Алиева, президент НАНА подчеркнул, что одной из важных заслуг выдающегося ученого является повышение биологической продуктивности растений на основе максимального совмещения с практической деятельности с современными достижениями науки. «Научные идеи и теории академика Джалала Алиева еще при его жизни превратились в богатство, служащее народу.  На крупных сельскохозяйственных полях Азербайджана была осуществлена практическая проверка важных научных достижений, полученных под руководством Джалала Алиева, и была достигнута высокая урожайность сельскохозяйственных культур."
Отметив, что академик Джалал Алиев оказал неоценимое содействие в деятельности Института молекулярной биологии и биотехнологий, Института ботаники и Научно-исследовательского института Земледелия Министерства сельского хозяйства, глава НАНА сообщил, что студенты научной школы, созданной великим ученым, успешно работают в этих учреждениях и служат развитию азербайджанской науки.  Он отметил, что одной из уникальных особенностей кадров, подготовленных в рамках научной школы Джалала Алиева, является то, что его студенты — это квалифицированные специалисты в тех областях, которыми они занимаются.
Президент НАНА подчеркнул, что выдающийся учёный отличался твердым характером в общественно-политической сфере всегда был верен нашему народу, государству, Гейдару Алиеву, и оказывал важную поддержку Великому Лидеру в спасении нашей страны от хаоса в переходный период.
Отметив, что учёному принадлежит особая роль в развитии Национальной Академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в качестве члена Президиума и академика-секретаря НАНА академик Джалал Алиев принимал непосредственное участие в принятии необходимых решений для развития нашей науки.
В завершение своего выступления академик Иса Габибейли отметил, что идеи академика Джалала Алиева и сегодня живут среди его учеников, будущие кадры азербайджанской науки готовятся в свете идеалов выдающегося ученого.
Затем вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова выступила с речью на тему «Вклад академика Джалала Алиева в изучение фотосинтеза: от фундаментальных принципов к управлению продуктивными процессами».
Освещая биографию ученого, академик Ирада Гусейнова сообщила, что заслуженный деятель науки, действительный член НАНА, член Российской академии сельскохозяйственных наук, Украинской и Белорусской аграрных академий Джалал Алиев, родился в Нахчыване в 1928 год.,В 1946 -1951 годах учился на факультете естественных наук Нахчыванского педагогического института и биологическом факультете Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет), которые окончил с отличием.
Ирада ханум отметила, что работа ученого на тему «Влияние микроэлементов на развитие и продуктивность пшеницы» и его докторская диссертация на тему «Фотосинтетическая деятельность растений, питание минеральными элементами и продуктивность» посвящены решению серьезных научных задач.  Далее она добавила, что формирование новой научной теории в области агробиологии и селекции растений в Азербайджане является одной из важных заслуг академика Джалала Алиева, и он создал новую форму единства и интеграции фундаментальной науки и полевых исследований. что позволяет экспериментально создавать и применять новые сорта интенсивного типа.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что наследование ценных признаков фотосинтеза и в целом изучение наследственности, выявление донорских особенностей генотипов и, самое главное, комплексное проведение целенаправленной селекционной работы по созданию сортов, близких к  «идеальным» тесно связаны с его именем.
И. Гусейнова добавила, что по инициативе Джалала Алиева в нашей стране развиваются новые области биологии - молекулярная биология, молекулярная генетика, генная и клеточная биотехнология, математическая биология, компьютерная биология и биоинформатика, и что сегодня его ученики работают в ведущих университетах мира сегодня.
Кроме того, были упомянуты международные конференции, инициированные и организованные академиком Джалалом Алиевым, и подчеркнуто, что созданная ученым научная школа сегодня живет и развивается его учениками.
Позже профессор Гёзо Гараб выступил с речью, посвященной академику Джалалу Алиеву, на тему «Увлекательный мир фотосинтеза, от которого зависит вся жизнь на Земле и будущее человечества».