“Gənc Bioloqların Qış Məktəbi – 2019” öz fəaliyyətini başa vurdu + Foto Mart 01, 2019 | 17:18 / Konfranslar, iclaslar
Fevralın 27-si AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda fəaliyyətə başlayan “Gənc Bioloqların Qış Məktəbi – 2019” fevralın 28-i AMEA Dendrologiya İnstitutunda davam etmişdir. Elmi məruzələr dinlədikdən sonra gənclər Mərdəkan Dendrarisi ilə tanış olmuş və “AMEA-da gənclər siyasəti və nailiyyətləri 2013-2019-cu illər” mövzusunda elmi disputda iştirak etmişlər. Martın 1-də Qış məktəbi AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında davam etmişdir. Elmi məruzələr dinlənildikdən sonra Yüksək Texnologiyalar Parkına ekskursiya və elmi disput keçirilmişdir. Üç gün davam edən Qış məktəbinin bağlanışı və nəticələrinin müzakirəsi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda baş tutmuşdur.
Bağlanış mərasimində Bölmənin Elmi Katibi, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov, Botanika institutunun direktoru akademik Validə Əli-zadə, Fiziologiya İnstitutunun direktoru, b.e.d. Həşimova Ulduz, Torpaqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev iştirak etmişlər.
Tədbiri Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademiyanın vitse-prezidenti İradə Hüseynova açaraq qış məktəbinin işini uğurla başa vurduğunu bildirdi. İ.Hüseynova akademik Cəlal Əliyevin “Əsl alim elimdən zövq almağı bacarmalıdır” kəlamını  gənclərə xatırlatdı və onlara elmin çətin yollarında müvəffəqiyyətlər arzuladı.
Daha sonra digər institut rəhbərləri gənclərə öz arzu və tövsiyyələrini bildirdilər və tədbir iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olundu. Qış məktəbində dinlənilən səkkiz məruzəçidən üçü fəqləndirilərək diplomla təltif olundu. Birinci yerə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutunun kiçik elmi işçisi Gülnar Abdullayeva, ikinci yerə Mikrobiologiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aytən Şahbazova və üçüncü yerə Dendrologiya İnstitutunun elmi işçisi Güllü Əliyeva layiq görüldü.
Tədbirin sonunda İradə Hüseynova  bildirdi ki, bu Qış Məktəbi 27 Mart “Elm günü” münasibətilə keçiriləcək tədbirlər silsiləsinin başlanğıcıdır. O belə tədbirlərin davamlı olacağına inamını bildirdi.

«Зимняя Школа Молодых Биологов – 2019» завершила свою работу + Фото Мар 01, 2019 | 17:18 / Конференции, встречи
Начавшаяся 27 февраля в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий «Зимняя Школа Молодых Биологов -2019» продолжила свою работу 28 февраля в Институте Дендрологии НАНА. После прослушания научных докладов молодежь ознакомилась с Мардакянским Дендрарием и приняла участие в научном диспуте на тему « Молодежная политика НАНА и успехи в 2013-2919-м годах». 1 марта Зимняя школа продолжила свою работу в Парке Высоких Технологий НАНА. После научных докладов состоялась экскурсия по Парку Высоких Технологий, а после прошел и научный диспут. Закрытие 3-дневной Зимней Школы и обсуждение результатов состоялось в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий.
В церемонии закрытия приняли участие: ученый секретарь Отделения Биологических и Медицинских Наук НАНА, доктор философии по аграрным наукам Афиг Мамедов, председатель Совета Молодых Ученых и Специалистов НАНА доцент Фамин Салманов, директор Института Ботаники академик Валида Али-заде, директор Института Физиологии доктор биологических наук Улдуз Хашимова, директор Института Почвоведения, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев.
Мероприятие открыла директор Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий вице-президент академии Ирада Гусейнова, сообщив об успешном завершении Зимней Школы. И.Гусейнова напомнила молодежи слова академика Джалала Алиева «Настоящий ученый должен уметь получать удовольствие от занятий наукой» и пожелала им успехов на пути познания наук.
После этого директора других институтов выразили свои пожелания и рекомендации молодежи, после чего им были вручены сертификаты. Трое из восьми докладчиков зимней школы были награждены дипломами. Первое место вручили младшему научному сотруднику Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий Гюльнар Абдуллаевой, второе место – председателю Совета Молодых Ученых и Специалистов Института Микробиологии Айтен Шахбазовой, а третье место – научному сотруднику Института Дендрологии Гюллю Алиевой.
В конце мероприятия Ирада Гусейнова отметила, что эта Зимняя Школа – одно из первых мероприятий в цепочке событий, посвященных проводимому 27 марта «Дню науки». Она выразила уверенность, что такие мероприятия будут проводиться регулярно.