Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin yeni direktoru kollektivə təqdim edilib + Foto Noy 19, 2023 | 14:59 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) yeni direktoru Mehman Əliyev kollektivə təqdim edilib.
Zoom proqramı üzərindən onlayn formatda keçirilən tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova tədbiri giriş sözü ilə açaraq LREM-in keçmiş direktoru professor Fərman Quliyevin vəfatı ilə əlaqədar kollektivə bir daha başsağlığı verib, onun bu vəzifədə uzun illər səmərəli elmi və ictimai fəaliyyətindən danışıb və əminliyini bildirib ki, Fərman Quliyevin xatirəsi heç zaman unudulmayacaq, LREM-də bu günə kimi onun özü tərəfindən və rəhbərliyi ilə aparılmış tədqiqat işləri davam etdiriləcəkdir. Bununla yanaşı, “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanının səmərəli icrası, humanitar və ictimai elmlər sahəsində cənub regionu üzrə fəaliyyətlərin daha da gücləndirilməsi gündəlikdə duran əsas vəzifələrdəndir. Akademik İradə Hüseynova elmi müəssisələrdə illik hesabat dövrünün başlanmasına və bu dövrdə mərkəzin rəhbərliyinin möhkəmləndirilməsinin vacib olduğuna da diqqət çəkib.
Sonra natiq LREM-in yeni direktoru, bu günə kimi Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi katibi işləmiş, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyevi kollektivə təqdim edib, onun elmi və pedaqoji fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Mehman müəllim regionu yaxşı tanıyır, uzun illər təhsil sahəsində çalışıb, elmi katib kimi fəaliyyəti dövründə LREM-in problemləri və inkişafı məsələləri ilə yaxından məşğul olub. İnanırıq ki, AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən ona göstərilən etimadı layiqincə doğrultmaq üçün çox çalışacaqdır. Natiq Mehman Əliyevi LREM-in diroktoru təyin edilməsi ilə bağlı təbrik edib, ona və rəhbərlik edəcəyi kollektivə böyük uğurlar arzulayıb. LREM-in yeni direktoru öz çıxışında göstərilən etimada görə təşəkkürlərini bildirib, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin fəaliyyətinin yüksək səviyyədə davam və inkişaf etdirilməsi üçün bütün qüvvə və bacarıqlarını sərf edəcəyinə söz verib.

Коллективу Лянкяранского регионального научного центра представлен новый директор + Фото Ноя 19, 2023 | 14:59 / Важные события
Коллективу Лянкяранского регионального научного центра (ЛРНЦ) НАНА был представлен новый директор Мехман Алиев. На мероприятии, проходившем онлайн посредством Zoom, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова открыла мероприятие вступительной речью, еще раз выразила соболезнования коллективу ЛРНЦ в связи со смертью бывшего директора профессора Фармана Гулиева рассказала  о Его многолетней эффективной научной и общественной деятельности на этом посту и выразила  уверенность, что память о Фармане Гулиеве никогда не будет забыта, а проводимые им и под его руководством научно-исследовательские работы будут продолжены в ЛРНЦ  .
Далее академик Ирада Гусейнова обратила внимание участников мероприятия, что в число основных задач повестки дня входят эффективное выполнение Указа Президента Азербайджанской Республики от 28 июля 2022 года «О некоторых мерах, связанных с совершенствованием управления в сфере науки и образования в Азербайджанской Республике», дальнейшее усиление деятельности. в южном регионе в области гуманитарных и социальных наук. Кроме того, академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что в научных учреждениях начался годовой отчетный период и отметила важность усиления контроля из центра над своевременной и качественной сдачей отчетности.
Затем был представлен новый директора ЛРНЦ, - ученый секретарь Лянкяранского регионального научного центра, доктора филологических наук Мехмана Алиева и дана информация о его научной и педагогической деятельности.  Академик Ирада Гусейнова отметила, что преподаватель Мехман Алиев хорошо знает регион, много лет работал в сфере образования, в период своей деятельности в должности ученого секретаря четко занимался проблемами и развитием ЛРНЦ. Она выразила уверенность в том, что Мехман Алиев приложит все усилия, чтобы оправдать оказанное ему доверие президента НАНА, академика Иса Габиббейли. Академик Ирада Гусейнова поздравила Мехмана Алиева с назначением на должность директора ЛРНЦ и пожелала ему и коллективу, которым он будет руководить, больших успехов.  Новый директор ЛРНЦ выразил благодарность за оказанное в ему доверие и пообещал приложить все свои силы и способности для продолжения и развития деятельности Лянкяранского регионального научного центра на высоком уровне.