Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin yeni direktoru kollektivə təqdim edilib + Foto Noy 19, 2023 | 14:59 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) yeni direktoru Mehman Əliyev kollektivə təqdim edilib.
Zoom proqramı üzərindən onlayn formatda keçirilən tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova tədbiri giriş sözü ilə açaraq LREM-in keçmiş direktoru professor Fərman Quliyevin vəfatı ilə əlaqədar kollektivə bir daha başsağlığı verib, onun bu vəzifədə uzun illər səmərəli elmi və ictimai fəaliyyətindən danışıb və əminliyini bildirib ki, Fərman Quliyevin xatirəsi heç zaman unudulmayacaq, LREM-də bu günə kimi onun özü tərəfindən və rəhbərliyi ilə aparılmış tədqiqat işləri davam etdiriləcəkdir. Bununla yanaşı, “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanının səmərəli icrası, humanitar və ictimai elmlər sahəsində cənub regionu üzrə fəaliyyətlərin daha da gücləndirilməsi gündəlikdə duran əsas vəzifələrdəndir. Akademik İradə Hüseynova elmi müəssisələrdə illik hesabat dövrünün başlanmasına və bu dövrdə mərkəzin rəhbərliyinin möhkəmləndirilməsinin vacib olduğuna da diqqət çəkib.
Sonra natiq LREM-in yeni direktoru, bu günə kimi Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin elmi katibi işləmiş, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyevi kollektivə təqdim edib, onun elmi və pedaqoji fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Mehman müəllim regionu yaxşı tanıyır, uzun illər təhsil sahəsində çalışıb, elmi katib kimi fəaliyyəti dövründə LREM-in problemləri və inkişafı məsələləri ilə yaxından məşğul olub. İnanırıq ki, AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən ona göstərilən etimadı layiqincə doğrultmaq üçün çox çalışacaqdır. Natiq Mehman Əliyevi LREM-in diroktoru təyin edilməsi ilə bağlı təbrik edib, ona və rəhbərlik edəcəyi kollektivə böyük uğurlar arzulayıb. LREM-in yeni direktoru öz çıxışında göstərilən etimada görə təşəkkürlərini bildirib, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin fəaliyyətinin yüksək səviyyədə davam və inkişaf etdirilməsi üçün bütün qüvvə və bacarıqlarını sərf edəcəyinə söz verib.

The new director of the Lankaran Regional Scientific Center was introduced to the team + Photo Nov 19, 2023 | 14:59 / Important events
The new director of the Lankaran Regional Scientific Center (LRSC) of ANAS, Mehman Aliyev, was introduced to the team
At the event, held online via Zoom, ANAS Vice-President, academician Irada Huseynova opened the event with an opening speech and once again expressed condolences to the team on the death of the former director of the LRSC, Professor Farman Guliyev, and spoke about his many years of effective scientific and social activity in this post and expressed confidence that the memory of Farman Guliyev will never be forgotten, that the research work carried out by him and under his leadership will be continued at the LRSC. In addition, among the main tasks on the agenda is the effective implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 28, 2022 “On some measures related to improving management in the field of science and education in the Republic of Azerbaijan”, further strengthening activities in the southern region in the field of humanitarian and social sciences.
Academician Irada Huseynova drew attention to the beginning of the annual reporting period in scientific institutions and the importance of strengthening the management of the center during this period.
Then the speaker introduced the new director of the LRSC, who worked as the scientific secretary of the Lankaran Regional Scientific Center, Doctor of Philology Mehman Aliyev, and gave information about his scientific and pedagogical activities. Academician Irada Huseynova noted that Mehman Aliyev knows the region well, worked in the field of education for many years, and during his activities as scientific secretary was closely involved in the problems and development of the LRSC. We believe that he will make every effort to justify the trust placed in him by the President of ANAS, Academician Isa Habibbayli. The speaker congratulated Mehman Aliyev on his appointment as director of the LRSC and wished him and the team he will lead great success. The new director of the LRSC expressed gratitude for the trust placed in him and promised to use all his strengths and abilities to continue and develop the activities of the Lankaran Regional Scientific Center at a high level.