İnstitutun aparıcı elmi işçisi Almaniyanın Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universitetində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Yan 07, 2024 | 12:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dosent Samirə Rüstəmova 14.12.2023-24.12.2023 tarixlərində Almaniyanın Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universitetinin Bitkilərin Seleksiyası (Plant Breeding) Departamentində elmi ezamiyyətdə olub. Ezamiyyənin əsas məqsədi 35k array metodu ilə genotipləmə aparılmış 188 buğda genotipi üçün iki il müddətində sahə şəraitində əldə edilmiş fenotipləmə nəticələrinin müqayisəli çarpaz analiz edilərək GWAS – bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi analizinin aparılması olmuşdur. Samirə Rüstəmova dəmyə şəraitində becərilmiş buğda genortiplərinin rəqəmsal fenotipləmə nəticəsi olan 25 vegetasiya indeksi, o cümlədədn, bitkilərin flaq yarpaq parametrləri, bitki boyu, nisbi su tutumu və su defisiti kimi parametrləri üçün spesifik olan tək nukleotid polimorfizmləri (SNP) aşkar etmək məqsədilə 35000 SNP-nin hər biri ilə genetik ilişiklikliyii yoxlamış və spesifik SNP-lər aşkar etmişdir. Əldə olunan nəticələr əsasında QTL xəritələrin qurulması nəzərdə tutulmuşdur.

Ведущий научный сотрудник института находился с научной командировкой в ​​Оснабрюкском университете прикладных наук в Германии + Фото Янв 07, 2024 | 12:00 / Командировки
Ведущий научный сотрудник Лаборатории биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, доцент Самира Рустамова 14.12.2023-24.12.2023 находилась с научной командировкой на кафедре селекции растений Оснабрюкского университета прикладных наук в Германии. Основная цель поездки заключалась в проведении полногеномного исследования ассоциаций GWAS путем сравнения и перекрестного анализа, полученных в полевых условиях в течение двух лет результатов фенотипирования и генотипирования 188 генотипов пшеницы методом 35k array Самирой Рустамовой были использованы 35 000 SNP (однонуклеотидных полиморфизмов) для выявления 25 индексов вегетации, полученных в результате цифрового фенотипирования генотипов пшеницы, выращенной в условиях засухи, включая однонуклеотидные полиморфизмы (SNP), специфичные для таких параметров, как параметры флагового листа растения, высота растения, относительная водоемкость и водный дефицит. С каждым из параметров была протестирована генетическая связь и определены конкретные SNP.  На основе полученных результатов планируется построение QTL-карт.