İnstitutun aparıcı elmi işçisi Almaniyanın Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universitetində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Yan 07, 2024 | 12:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dosent Samirə Rüstəmova 14.12.2023-24.12.2023 tarixlərində Almaniyanın Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universitetinin Bitkilərin Seleksiyası (Plant Breeding) Departamentində elmi ezamiyyətdə olub. Ezamiyyənin əsas məqsədi 35k array metodu ilə genotipləmə aparılmış 188 buğda genotipi üçün iki il müddətində sahə şəraitində əldə edilmiş fenotipləmə nəticələrinin müqayisəli çarpaz analiz edilərək GWAS – bütöv genom üzrə assosiasiyaların tədqiqi analizinin aparılması olmuşdur. Samirə Rüstəmova dəmyə şəraitində becərilmiş buğda genortiplərinin rəqəmsal fenotipləmə nəticəsi olan 25 vegetasiya indeksi, o cümlədədn, bitkilərin flaq yarpaq parametrləri, bitki boyu, nisbi su tutumu və su defisiti kimi parametrləri üçün spesifik olan tək nukleotid polimorfizmləri (SNP) aşkar etmək məqsədilə 35000 SNP-nin hər biri ilə genetik ilişiklikliyii yoxlamış və spesifik SNP-lər aşkar etmişdir. Əldə olunan nəticələr əsasında QTL xəritələrin qurulması nəzərdə tutulmuşdur.

The leading researcher of the institute was on a scientific mission at Osnabrück University of Applied Sciences in Germany + Photo Jan 07, 2024 | 12:00 / Scientific mission
The leading researcher of the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, PhD, associate professor Samira Rustamova was on a scientific mission at the Plant Breeding Department of Osnabrück University of Applied Sciences, Germany, on 14.12.2023-24.12.2023. The main purpose of the visit was to conduct a GWAS - genome-wide association study analysis by comparing and cross-analyzing the phenotyping results obtained in the field for two years for 188 wheat genotypes genotyping by the 35k array method. Samira Rustamova tested genetic linkage with each of the 35,000 SNPs and identified specific SNPs to detect 25 vegetation indices that are the result of digital phenotyping of wheat genotypes cultivated under rainfed conditions, including single nucleotide polymorphisms (SNPs) specific for plant parameters such as flag leaf parameters, plant height, relative water content, and water deficit. Based on the obtained results, the construction of QTL mappings is planned.