Azərbaycan elminə ağır itki üz verib Yan 10, 2024 | 12:37 / Mühüm hadisələr
Biologiya sahəsində tanınmış alim Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratotiryasının müdiri, Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin 17 il tədqiqatçı-professoru olmuş, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Söhbət oğlu Zülfüqarov ömrünün 65-ci ilində haqq dünyasına qovuşub.
İsmayıl Zülfüqarov 16 yanvar 1959-cu il tarixində İsmayıllı rayonunun Talıstan kəndində ziyalı ailəsində anadan olub. O, 1965-1975-ci illərdə Talıstan kənd orta məktəbində, 1976-1981-ci illərdə Azərbaycan (indiki Bakı) Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsində təhsil alıb. Universiteti bitirdikdən sonra təyinatla Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutuna göndərilib, burada böyük laborant vəzifəsindən aparıcı elmi işçi vəzifəsinə qədər yüksəlib. 1988-ci ildə Tbilisi Dövlət Universitetinin ixtisaslaşdırılmış şurasında Biofizika ixtisası üzrə “Piqment-zülal komplekslərində piqmentlərin nativ formalarının spektral xarakteristikası və oriyentasiyası” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. İsmayıl Zülfüqarov bitkilərdə fotosintez prosesinin biofizikası, fiziologiyası və biokimyası üzrə aparıcı mütəxəssis kimi tanınıb. Ali bitkilərdə xlorofil flüoresensiyasının qeyri-fotokimyəvi sönməsinin mexanizminin aydınlaşdırılması, fotosintetik aparatın ekstremal faktorlara qarşı adaptasiyasının molekulyar əsaslarının öyrənilməsi istiqamətində elmi tədqiqatlar aparıb. 2008-ci ildən 2020-ci ilə qədər Cənubi Koreya Respublikasının Busan Dövlət Universitetində tədqiqatçı-professor kimi fəaliyyət göstərib, Eyni zamanda Rusiya Federasiyasının Yakutsk vilayətində yerləşən Şimal-Şərq Federal Universitetində mühazirələr oxuyub. İsmayıl Zülfüqarov 2016-cı ildən ömrünün sonuna qədər AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasına rəhbərlik edib. O, institutun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 Dissertasiya şurasının Seminar şurasının üzvü kimi fəaliyyət göstərib, UNESCO-nun Bioetika, elm və texnologiyaların etikası Azərbaycan Milli Komitəsinin sədr müavini olub.
Alim bir neçə beynəlxalq jurnalın redaktorlar şurasının üzvü idi. İ.Zülfüqarov dəfələrlə yerli və xaricdə keçirilmiş elmi konqres, qurultay, konfrans və simposiumlarda elmi məruzələrlə çıxış edib. O, dəfələrlə Avropa Birliyinin, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) tədbirlərində Azərbaycanı uğurla təmsil edib.
İsmayıl Zülfüqarov 140-dan çox elmi əsərin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 1 fəlsəfə, 2 magistr  dissertasiyası uğurla müdafiə edilib. 2 fəlsəfə doktoru dissertasiya işi müdafiə üçün hazırlanıb.

Ismayil Zulfugarov, a well-known scientist, the head of the Proteomics International Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education, a research professor at South Korea's Pusan National University for 17 years, and a doctor of philosophy in biology, died in the 65th year of his life. Ismayil Zulfugarov was born on January 16, 1959, in the Talistan village of the Ismayilli district into the family of an intellectual. He studied at a Talistan village secondary school in 1965-1975, and at the Faculty of Biology of Azerbaijan (now Baku) State University in 1976-1981. After graduating from the university, he was assigned to the Institute of Botany of the Azerbaijan Academy of Sciences, where he rose from the position of senior laboratory assistant to the position of a leading researcher. In 1988, he defended his dissertation on "Spectral characterization and orientation of native forms of pigments in pigment-protein complexes" in the specialty of Biophysics in the specialized council of Tbilisi State University. Ismayil Zulfugarov was recognized as a leading specialist in the biophysics, physiology, and biochemistry of the photosynthesis process in plants. He conducted scientific research in the direction of elucidating the mechanism of non-photochemical extinction of chlorophyll fluorescence in higher plants, studying the molecular basis of photosynthetic apparatus adaptation to extreme factors. From 2008 to 2020, he worked as a research professor at the Pusan State University of the Republic of South Korea. At the same time, he lectured at the North-Eastern Federal University located in the Yakutsk region of the Russian Federation. From 2016 until the end of his life, Ismayil Zulfugarov headed the Proteomics International Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE AR. He worked as a member of the Seminar Council of the ED 1.25 Dissertation Council operating at the institute and was the vice-chairman of the UNESCO Azerbaijan National Committee on Ethics of Bioethics, Science, and Technologies.
The scientist was a member of the editorial board of several international journals. I. Zulfugarov has repeatedly delivered scientific reports at local and foreign scientific congresses, conferences, and symposia. He successfully represented Azerbaijan at the events of the European Union and the UN Food and Agriculture Organization. Ismayil Zulfugarov is the author of more than 140 scientific works. Under his guidance, 1 PhD and 2 master dissertations were successfully defended. Two PhD dissertations were prepared for defense.
The memory of the famous biologist-scientist Ismayil Zulfugarov will always live in the hearts of those who knew him.