Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Yan 19, 2024 | 15:01 / Tədbirlər
20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümü münasibətilə AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib, şəhid məzarlarının önünə gül dəstələri qoyub və ruhlarına dualar oxuyublar. Daha sonra institutda anım tədbiri keçirilib. Tədbir şəhidlərin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanıb.  Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov 20 Yanvar hadisəsinin xalqımızın suverenlik, müstəqillik və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəsini nümayiş etdirən şərəfli bir tarix olduğunu qeyd edib. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Azərbaycan xalqına qarşı ən qəddar cinayətlərdən biri baş verib. Mixail Qorbaçovun başçılığı ilə Sovet rejimi Bakıda əsl qətliam törədib. Yerli və mərkəzi hökumətdən Qarabağ münaqişəsinin ədalətli həllini tələb edən dinc əhaliyə vəhşicəsinə divan tutulub. Bu təcavüzkarlıq aksiyası Azərbaycan xalqının demokratiya və milli azadlıq uğrunda mübarizəsini boğmaq, xalqa mənəvi zərbə vurmaq məqsədi daşıyırdı. Lakin bütün bunlar nəinki Azərbaycan xalqını qorxutmadı, əksinə onun Sovet imperiyasına qarşı nifrətini qat-qat artırdı. Xalq avtomat süngülərinin, tank lülələrinin ona tuşlanmasından qorxmayıb öz şəhidlərini küçə və meydanlardan topladı. Fövqəladə vəziyyət rejiminə baxmayaraq yanvarın 22-də xalq öz şəhidlərini “Azadlıq” meydanından son mənzilə – Şəhidlər xiyabanına yola saldı.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktoru Səftər Süleymanov, institutun elmi işçisi Aygün Sadiqova və digərləri şəhidlərimizin əziz xatirəsinin heç zaman unudulmayacağını qeyd ediblər. Bu gün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam bərpa olunması 20 Yanvar şəhidlərinin, ümumilikdə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi yolunda canlarını qurban vermiş bütün şəhidlərimizin qanının yerdə qalmamasının təsdiqidir.

An event dedicated to the 34th anniversary of the January 20 tragedy was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Jan 19, 2024 | 15:01 / Events
On the occasion of the 34th anniversary of the January 20 tragedy, employees of the AR ETN Institute of Molecular Biology and Biotechnologies visited the Alley of Martyrs, laid flowers in front of the martyrs' graves and prayed for their souls. Later, a commemorative event was held at the institute. The event started with a minute of silence in memory of the martyrs. Opening the event, PhD Alamdar Mammadov, executive director of the institute, stated that January 20 is an honorable date that shows the struggle of our people for sovereignty, independence and territorial integrity. On the night of January 19-20, 1990, one of the most brutal crimes was committed against the Azerbaijani people. The Soviet regime under the leadership of Mikhail Gorbachev committed a real massacre in Baku. Civilians who demanded a just solution to the Karabakh conflict from the local and central government were brutally tortured. This act of aggression was aimed at stifling the struggle of the Azerbaijani people for democracy and national freedom and inflicting a moral blow on the people. However, all this not only did not scare the people of Azerbaijan but rather increased their hatred towards the Soviet empire. People gathered their martyrs from the streets and squares without being afraid of automatic bayonets and tank gun barrels being pointed at them. Despite the state of emergency, on January 22, people saw off their martyrs from Azadlik Square to the last stop, Martyrs' Alley.
Speaking at the event, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, doctor of biological sciences Safter Suleymanov, researcher of the institute Aygun Sadigova and others noted that the dear memory of our martyrs will never be forgotten.