Akademik Cəlal Əliyevin xatirəsi anılıb + Foto Fev 01, 2024 | 14:29 / Tədbirlər
Böyük alim və ictimai-siyasi xadim, Azərbaycanda biologiya elminin müasir istiqamətlərinin yaradılmasında misilsiz xidmətləri olan akademik Cəlal Əliyevin vəfatından səkkiz il ötür. AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova başda olmaqla, Cəlal Əliyevin tələbələri müəllimlərinin əziz xatirəsini yad etmək üçün Fəxri xiyabanda olublar. Əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları ilə yanaşı, AR ETN Botanika İnstitutunun, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, AMEA Biologiya və TibbElmləri Bölməsinin əməkdaşları da böyük alimin məzarını ziyarət edib, abidəsinin önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Sonra AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda alimin xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib. Alimin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, akademik Cəlal Əliyevin bütün həyatı biologiya və aqrar elmlərin inkişafına, elmi həqiqətin dərk olunmasına həsr olunub. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsuldarlıq proseslərinin nəzəri əsasları kimi fotosintez və fototənəffüs proseslərinin öyrənilməsi təşkil edib. Fundamental tədqiqatların nəticələrinin seleksiya işlərində kompleks şəkildə tətbiq olunması nəticəsində Cəlal Əliyev tərəfindən yüksək məhsuldarlıq, keyfiyyət, biotik və abiotik stres amillərinə davamlılıq əlamətləri ilə seçilən buğda sortları yaradılmışdır. Bu sortlar təkcə Azərbaycanda deyil, yaxın və uzaq xaricdə də geniş sahədə əkilərək ərzaq təhlükəsizliyinə töhfələr vermişdir.
Alim keçən əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin bünövrəsini qoymaqla böyük elmi məktəb formalaşdırıb. Biologiyanın müasir istiqamətlərindən olan molekulyar biologiya, molekulyar genetika, riyazi biologiya, bioinformatika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, gen mühəndisliyi sahələri Azərbaycan elmində ilk dəfə olaraq məhz Cəlal Əliyevin uzaqgörənliyi və məqsədyönlü fəaliyyətləri sayəsində inkişaf etdirilib, onun rəhbərliyi ilə bu elmlərin güclü kadr bazası formalaşdırılıb. Akademik Cəlal Əliyevin o dövrdə yaratdığı kiçik qrup Botanika İnstitutunun nəzdində şöbə kimi fəaliyyətini davam etdirib və daha sonra həmin şöbənin əsasında Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu yaradılıb. Böyük alimin yaratdığı ənənəyə uyğun olaraq, institutda gənclərin elmi inkişafı və dünya elminə inteqrasiyası üçün bütün imkanlar yaradılıb. Natiq qeyd edib ki, elmə böyük töhfələr vermiş akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi heç zaman unudulmayacaqdır.

Почтили память академика Джалала Алиева + Фото Фев 01, 2024 | 14:29 / Мероприятия
Прошло восемь лет со дня смерти академика Джалала Алиева - крупного учёного и общественно-политического деятеля, известного своей беспрецедентной деятельностью в создании современных направлений биологической науки в Азербайджане. Ученики Джалала Алиева во главе с генеральным директором Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, академиком Ирадой Гусейновой посетили Аллею почетного Захоронения, чтобы почтить светлую память своего учителя. Кроме сотрудников основанного академиком Джалалом Алиевым Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, могилу крупнейшего ученого  посетили сотрудники Института ботаники МНО АР, Научно-исследовательского института Земледелия Министерства сельского хозяйства, Отделения биологических и медицинских наук НАНА, возложив венки и букеты цветов к памятнику известного ученого и прекрасного учителя. Затем в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялось мероприятие, посвященное памяти академика Джалала Алиева. Память учёного почтили минутой молчания. Открывая мероприятие, генеральный директор института академик Ирада Гусейнова сказала, что вся жизнь академика Джалала Алиева была посвящена развитию биологических и сельскохозяйственных наук, постижению научной истины. Основным направлением его научной деятельности было изучение процессов фотосинтеза и фотодыхания, как теоретической основы продуктивных процессов сельскохозяйственных растений. В результате комплексного применения достижений фундаментальных исследований в селекционной работе созданы сорта пшеницы Джалала Алиева, обладающие высокой продуктивностью, качеством, устойчивостью к биотическим и абиотическим стрессовым факторам. Эти сорта сыграли важную роль в решении проблемы продовольственной безопасности, поскольку были высажены на обширных территориях, не только в Азербайджане, но и в ближнем и дальнем зарубежье.
В 70-80-х годах прошлого века учёный сформировал в Азербайджане крупную научную школу, заложив основы новых направлений биологической науки. Благодаря дальновидной и целенаправленной деятельности Джалала Алиева, под его руководством была сформирована кадровая база для развития этих отраслей науки. Небольшая группа, сформированная в то время академиком Джалалом Алиевым, продолжала действовать в качестве отдела при Институте ботаники, а позднее на базе этого отдела был создан Институт молекулярной биологии и биотехнологий. В соответствии с традицией, заложенной великим ученым, в институте созданы все возможности для научного развития молодежи и ее интеграции в мировую науку. Спикер отметил, что светлая память академика Джалала Алиева, никогда не будет забыта. В завершение мероприятия был показан фильм «Неугасимый свет», посвященный академику Джалалу Алиеву.