Akademik Cəlal Əliyevin xatirəsi anılıb + Foto Fev 01, 2024 | 14:29 / Tədbirlər
Böyük alim və ictimai-siyasi xadim, Azərbaycanda biologiya elminin müasir istiqamətlərinin yaradılmasında misilsiz xidmətləri olan akademik Cəlal Əliyevin vəfatından səkkiz il ötür. AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova başda olmaqla, Cəlal Əliyevin tələbələri müəllimlərinin əziz xatirəsini yad etmək üçün Fəxri xiyabanda olublar. Əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları ilə yanaşı, AR ETN Botanika İnstitutunun, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun, AMEA Biologiya və TibbElmləri Bölməsinin əməkdaşları da böyük alimin məzarını ziyarət edib, abidəsinin önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Sonra AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda alimin xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib. Alimin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, akademik Cəlal Əliyevin bütün həyatı biologiya və aqrar elmlərin inkişafına, elmi həqiqətin dərk olunmasına həsr olunub. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsuldarlıq proseslərinin nəzəri əsasları kimi fotosintez və fototənəffüs proseslərinin öyrənilməsi təşkil edib. Fundamental tədqiqatların nəticələrinin seleksiya işlərində kompleks şəkildə tətbiq olunması nəticəsində Cəlal Əliyev tərəfindən yüksək məhsuldarlıq, keyfiyyət, biotik və abiotik stres amillərinə davamlılıq əlamətləri ilə seçilən buğda sortları yaradılmışdır. Bu sortlar təkcə Azərbaycanda deyil, yaxın və uzaq xaricdə də geniş sahədə əkilərək ərzaq təhlükəsizliyinə töhfələr vermişdir.
Alim keçən əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin bünövrəsini qoymaqla böyük elmi məktəb formalaşdırıb. Biologiyanın müasir istiqamətlərindən olan molekulyar biologiya, molekulyar genetika, riyazi biologiya, bioinformatika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, gen mühəndisliyi sahələri Azərbaycan elmində ilk dəfə olaraq məhz Cəlal Əliyevin uzaqgörənliyi və məqsədyönlü fəaliyyətləri sayəsində inkişaf etdirilib, onun rəhbərliyi ilə bu elmlərin güclü kadr bazası formalaşdırılıb. Akademik Cəlal Əliyevin o dövrdə yaratdığı kiçik qrup Botanika İnstitutunun nəzdində şöbə kimi fəaliyyətini davam etdirib və daha sonra həmin şöbənin əsasında Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu yaradılıb. Böyük alimin yaratdığı ənənəyə uyğun olaraq, institutda gənclərin elmi inkişafı və dünya elminə inteqrasiyası üçün bütün imkanlar yaradılıb. Natiq qeyd edib ki, elmə böyük töhfələr vermiş akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi heç zaman unudulmayacaqdır.

Eight years have passed since the death of academician Jalal Aliyev, a great scientist and social and political figure, who had unparalleled services in creating modern directions of biological science in Azerbaijan. The students of Jalal Aliyev, led by academician Irada Huseynova, general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, visited the Alley of Honor to commemorate the dear memory of their teacher. In addition to the employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, which was founded by Academician Jalal Aliyev, the employees of the Institute of Botany of the Republic of Azerbaijan ETN, the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture, the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS also visited the grave of the great scientist and laid wreaths and flowers in front of his monument. Then an event dedicated to the memory of the scientist was held at the AR ETN Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. The scientist's memory was commemorated with a minute of silence. Academician Irada Huseynova, general director of the institute, opened the event by stating that academician Jalal Aliyev dedicated his entire life to the advancement of biological and agricultural sciences, as well as the understanding of scientific truth. His primary research focus was on the processes of photosynthesis and photorespiration as the theoretical foundation for agricultural plant productivity. As a result of the complex application of the results of fundamental research in selection work, wheat varieties selected by Jalal Aliyev with high productivity, quality, and resistance to biotic and abiotic stress factors were created. These varieties have helped to improve food security by being planted in a wide range of locations, not only in Azerbaijan but also nearby and far away.
In the 70s and 80s of the last century, the scientist formed a great scientific school in Azerbaijan by laying the foundation of new directions of biological science. Jalal Aliyev's foresight and purposeful activities resulted in the development of modern biology fields such as molecular biology, molecular genetics, mathematical biology, bioinformatics, gene and cell biotechnology, and genetic engineering in Azerbaijani science, as well as a strong personnel base in these sciences. The small group created by Academician Jalal Aliyev at that time continued to operate as a department under the Institute of Botany, and later, the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was established based on that department. Following the tradition created by the great scientist, the institute has created all opportunities for the scientific development of young people and their integration into world science. The speaker noted that the dear memory of Academician Jalal Aliyev, who made great contributions to science, will never be forgotten.