MBBİ-də 2 Fevral Gənclər günü münasibətilə tədbir keçirilib + Foto Fev 02, 2024 | 15:34 / Tədbirlər
Fevralın 2-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənclər günü münasibətilə tədbir keçirilib. İnstitutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova tədbiri giriş sözü ilə açaraq bayram münasibətilə gəncləri təbrik edib. Akademik qeyd edib ki, əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasəti bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir.  Gənclərin malik olduğu potensial kifayət qədər ciddi əsaslar verir ki, onlar Azərbaycanın gələcək parlaq inkişafının təmin edilməsində həlledici rol oynasınlar. Bizim gənclərimizin vətənpərvərliyi, fəallığı, gücü və qüdrəti sayəsində Azərbaycanın inkişafının daha yüksək mərhələsi təmin olunacaq.
Akademik İradə Hüseynova ölkədə gənclərin elmə cəlb olunması istiqamətində görülən tədbirlərdən, gənclərin xarici ölkələrdə təhsil alması üçün qəbul edilən dövlət proqramlarından bəhs edib. O, qeyd edib ki, bugünkü gənclər daha yaxşı təhsil almaq imkanına malikdirlər və hazırda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutun  gənc mütəxəssisləri Böyük Britaniyada, Fransada, Belçikada və Türkiyədə doktorantura təhsilini davam etdirirlər. Birləşmiş Krallığın Oksford Universitetinin doktorantı olan MBBİ-nin əməkdaşı Gülnar Abdullayeva elm sahəsi üzrə 2024‑cü il “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na layiq görülüb. Bu münasibətlə bütün institutun kollektivini təbrik edən akademik İradə Hüseynova MBBİ-nin artıq 3-cü əməkdaşının bu böyük mükafata layiq görüldüyünü vurğulayıb. Akademik belə gənclərin yüksək ixtisaslı mütəxəssislər kimi Azərbaycan elminin gələcək inkişafına öz töhfələrini verəcəklərinə inamını ifadə edib.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, MBBİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nərgiz Bayramova, Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Aygün Sadiqova, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Zərintac Rüstəmova, Fotobioenergetika laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Könül Cümşüdova, Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Lalə İbadullayeva və magistrant Bahar Səmədova çıxış edərək Gənclər günü münasibətilə institutun əməkdaşlarını təbrik edib  və onlar üçün institutda yaradılan şəraitə görə öz minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Akademik İradə Hüseynova MBBİ-nin elmi və ictimai həyatında fəal iştirak edən gənclərə sertifikat və mükafatlar təqdim edib. Elmdə ilin fəal gənci nominasiyası üzrə mükafat və fəxri fərman Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Naimə Nİyazovaya verilib. Bioadaptasiya laboratoriyasının əvəzçiliklə 0,5 ştat elmi işçisi Əsmər Hüseynova elm və təhsil sahəsindəki uğurlarına görə institutun fəxri fərmanı ilə təltif olunub.

An event was held at IMBB on the occasion of February 2 Youth Day + Photo Feb 02, 2024 | 15:34 / Events
On February 2, an event was held on the occasion of Youth Day at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA. Academician Irada Huseynova, the institute's general director, opened the event by congratulating the youth on the occasion of the holiday. The academician noted that the youth policy established by National Leader Heydar Aliyev is still being successfully implemented today under the leadership of the country's president, Ilham Aliyev.  The potential of youth provides compelling reasons to play an active role in ensuring Azerbaijan's bright future development. Our youth's patriotism, activity, strength, and power will ensure that Azerbaijan advances to the next level of development.
Academician Irada Huseynova spoke about the country's efforts to attract youth to science, as well as the state programs that encourage young people to study abroad. She noted that today's youth have the opportunity to get a better education, and currently young specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies are continuing their doctoral studies in Great Britain, France, Belgium and Turkey. Gulnar Abdullayeva, an employee of IMBB and doctoral student at Oxford University in the United Kingdom, has been awarded the 2024 "President's Award for Youth" in the field of science. On this occasion, academician Irada Huseynova congratulated the entire staff of the institute and emphasized that the 3rd employee of IMBB had already been awarded this great award. The academician expressed her belief that such youth will make valuable contributions to the future of Azerbaijani science as highly qualified specialists.
At the event, the corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov, the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of IMBB Nargiz Bayramova, the researcher of the Plant Biotechnology Laboratory Aygun Sadigova, the researcher of the Population Genomics Laboratory Zarintaj Rustamova, the junior researcher of the Photobioenergetics Laboratory Konul Jumshudova, the junior researcher of the Computational Structural Biology Laboratory Lala Ibadullayeva and master’s student Bahar Samadova congratulated the employees of the institute on the occasion of Youth Day and expressed their gratitude for the conditions created for them at the institute.
Academician Irada Huseynova presented certificates and awards to youth who actively participate in the scientific and social life of IMBB. Naima Niyazova, the researcher of the Bioadaptation Laboratory, was presented the award for the active young person of the year in science nomination. Asmar Huseynova, a substitute 0.5 part-time researcher of the Bioadaptation Laboratory, was awarded an honorary decree of the institute for her achievements in the field of science and education.