Gənclərin qazandığı uğurlar Azərbaycanın işıqlı sabahından xəbər verir Mart 11, 2024 | 09:34 / Nəşrlər
Gənclər cəmiyyətimizin aparıcı qüvvəsidir. Bu gün onlar ölkə həyatının bütün sahələrində çalışır və üzərlərinə düşən tapşırıqları layiqincə yerinə yetirirlər. Harada çalışmalarından asılı olmayaraq həmişə böyük uğurlar qazanırlar. Çox sevindiricidir ki, gənclərimizin səsi, sorağı dünyanın ən aparıcı elm və təhsil ocaqlarından gəlir.  Onların qazandığı ürəkaçan uğurlara əsaslanıb deyə bilərik ki, Azərbaycanın sabahı daha işıqlı və nurlu olacaq.
Biologiya elminə yeni töhfələr verən, bu sahəyə yeniliklər gətirən gənclərimizdən biri də Nərgiz Kamal qızı Bayramovadır. Söhbət zamanı öyrəndik ki, o,
4 avqust 1990-cı ildə Bakı şəhərində anadan olub. Kiçik yaşlarından biologiyaya böyük maraq göstərdiyinə görə ixtisas seçimində çox fikirləşmədən bu sahəyə üstünlük verib. Söhbətimiz zamanı Nərgiz Bayramova  biologiyaya olan dərin maraq və sevgisindən söz açdı. Dedi ki, bu sahəni seçməyində 4 il Bakı Slavyan Universitetinin humanitar liseyində təhsil almağının böyük rolu oldu: - Sonra Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin "Biologiya və gigiyena" ixtisası üzrə bakalavr, 2014-cü ildə "İnsan və heyvan fiziologiyası" ixtisası üzrə magistratura pilləsini bitirmişəm. 2016-cı ildə Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun "Bitki fiziologiyası" ixtisası üzrə doktoranturasına qəbul olmuşam. Tədqiqat işim "GLRaV-3 patogenezi zamanı üzüm bitkisində fizioloji və anatomik dəyişikliklərin tədqiqi" mövzusuna həsr olunmuşdu. 2018-ci ildə ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutuna köçürülmüşəm. 2017-ci ildən təhsillə paralel olaraq Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasında kiçik elmi işçi kimi fəaliyyətə başlamışam. Hazırda həmin laboratoriyada elmi işçi vəzifəsində çalışıram. Akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi altında 13 noyabr 2023-cü ildə "Bitki fiziologiyası" ixtisasında biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyim dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilmişdir. Ali Attestasiya Komissiyası Kollegiyasının 31 yanvar 2024-cü il tarixli qərarı ilə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşəm. Tədqiqat işimdə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda üzüm bitkisinin yarpaqlarında  GLRaV-3  virusu ilə induksiya olunan fizioloji, biokimyəvi, anatomik və ultrastruktur cavab reaksiyaları kompleks şəkildə tədqiq edilmiş, həmçinin 2016-2022-ci illər üzrə ölkə ərazisində bu virusun yayılma dinamikası öz əksini geniş şəkildə tapmışdır.
Tədqiqat işimin nəticələri yerli və xarici jurnallarda çap olunan 10 məqalədə (o cümlədən Physiological and Molecular Plant Pathology (İF-2.747), Indian Journal of Science and Technology ("Web of Science" elmi məlumat bazasına daxildir) və 20 tezisdə öz əksini tapmışdır. Tədqiqatımın nəticələri "Dayanıqlı İnkişaf üçün Fotosintez Tədqiqatları" mövzusunda Beynəlxalq konfransda (Puşino, 2016),  Biofizika və Molekulyar biologiya üzrə Gənclərin XVIII Qış Məktəbində (Qatçina, 2017), "Fotosintez və Dayanıqlı İnkişaf üçün Hidrogen Enerjisinin Tədqiqi" mövzusunda 10-cu Beynəlxalq konfransda (Sankt-Peterburq, 2019), həmçinin digər beynəlxalq və yerli konfranslarda məruzə edilmişdir. 2016-cı ildə elmdə fərqləndiyimə görə AMEA-nın fəxri fərmanına, 12-22 fevral 2018-ci il tarixlərində Pakistanın Karaçi şəhərində keçirilən hematologiya üzrə 5-ci Beynəlxalq təlimdə iştirak etdiyimə görə fərqlənmə sertifikatına layiq görülmüşəm.
Nərgiz Bayramova elmi işlərlə yanaşı, institutun ictimai həyatında da fəal iştirak edir. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, AMEA GAMŞ-nin Biologiya və Tibb elmləri bölməsinin elmi katibidir. 2023-cü il 21-24 iyun tarixlərində Rusiya Federasiyasının Nijni Novqorod şəhərində keçirilən Ümumrusiya Gənc alim və tələbə elmi cəmiyyətinin "Müasir dövrün gənci" adlı XI qurultayının iştirakçısı olub.
Elm sahəsində qazandığı uğurlara əsaslanıb deyə bilərik ki, bünövrəsi Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən gənclər və elm siyasətinin bacarıqlı bir nümayəndəsi kimi Nərgiz Bayramova bundan sonra da üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gələcək, ona bəslənən  etimadı əməli işləri ilə doğruldacaq.

The successes achieved by youth point to a bright future for Azerbaijan Mar 11, 2024 | 09:34 / Publications
Nargiz Bayramova was born on August 4, 1990 in Baku. During the conversation, she said that from a young age she showed a deep interest and love for biology. She emphasized that, studying for 4 years at the Humanitarian Lyceum of the Baku Slavic University played a big role in choosing this particular direction.: Then I graduated from the Azerbaijan State Pedagogical University with a bachelor's degree in "Biology and hygiene", and in 2014 a master's degree in "Human and animal physiology", In 2016, I was admitted to the doctoral program of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education, majoring in "Plant Physiology". My research work was devoted to the topic “Study of physiological and anatomical changes in grape plants during pathogenesis by the GLRaV-3 virus”. My research work was devoted to the topic "Investigation of physiological and anatomical changes in the grape plant during the pathogenesis of GLRaV-3". In 2018, I was transferred to the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, I conducted scientific work as a junior researcher at the Bioadaptation Laboratory. I am currently working as a research assistant in the same laboratory. On November 13, 2023, under the leadership of Academician Irada Huseynova, the defense of my dissertation work in the specialty “Plant Physiology” took place. By the decision of the Board of the Higher Attestation Commission dated January 31, 2024, I was awarded the scientific degree of Doctor of Philosophy in biology. In my research work, for the first time, physiological, biochemical, anatomical and ultrastructural changes in various grape varieties grown in different regions of Azerbaijan were comprehensively studied, and the dynamics of the spread of this virus in the country during 2016 - 2022 were presented.
The results of my research are reflected in 10 articles published in local and foreign journals (including the journals "Physiological and Molecular Pathology of Plants" (IF-2.747), Indian Journal of Science and Technology (included in the scientific database "Web of Science" ) and in 20 theses. They were also presented at the International Conference “Research on Photosynthesis for Sustainable Development” (Pushino, 2016), at the XVIII Winter School of Youth in Biophysics and Molecular Biology (Gatchina, 2017), at the 10th International Conference “Research on Photosynthesis for Sustainable Development” and at conference "Research in the field of hydrogen energy for photosynthesis and sustainable development" (St. Petersburg, 2019), as well as at other international and local conferences. In 2016, for outstanding achievements in science, I was awarded the honorary order of ANAS. I was also awarded a Certificate of Honor for participating in the 5th International Training in Hematology, held in Karachi, Pakistan, February 12-22, 2018.