Gənclərin qazandığı uğurlar Azərbaycanın işıqlı sabahından xəbər verir Mart 11, 2024 | 09:34 / Nəşrlər
Gənclər cəmiyyətimizin aparıcı qüvvəsidir. Bu gün onlar ölkə həyatının bütün sahələrində çalışır və üzərlərinə düşən tapşırıqları layiqincə yerinə yetirirlər. Harada çalışmalarından asılı olmayaraq həmişə böyük uğurlar qazanırlar. Çox sevindiricidir ki, gənclərimizin səsi, sorağı dünyanın ən aparıcı elm və təhsil ocaqlarından gəlir.  Onların qazandığı ürəkaçan uğurlara əsaslanıb deyə bilərik ki, Azərbaycanın sabahı daha işıqlı və nurlu olacaq.
Biologiya elminə yeni töhfələr verən, bu sahəyə yeniliklər gətirən gənclərimizdən biri də Nərgiz Kamal qızı Bayramovadır. Söhbət zamanı öyrəndik ki, o,
4 avqust 1990-cı ildə Bakı şəhərində anadan olub. Kiçik yaşlarından biologiyaya böyük maraq göstərdiyinə görə ixtisas seçimində çox fikirləşmədən bu sahəyə üstünlük verib. Söhbətimiz zamanı Nərgiz Bayramova  biologiyaya olan dərin maraq və sevgisindən söz açdı. Dedi ki, bu sahəni seçməyində 4 il Bakı Slavyan Universitetinin humanitar liseyində təhsil almağının böyük rolu oldu: - Sonra Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin "Biologiya və gigiyena" ixtisası üzrə bakalavr, 2014-cü ildə "İnsan və heyvan fiziologiyası" ixtisası üzrə magistratura pilləsini bitirmişəm. 2016-cı ildə Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun "Bitki fiziologiyası" ixtisası üzrə doktoranturasına qəbul olmuşam. Tədqiqat işim "GLRaV-3 patogenezi zamanı üzüm bitkisində fizioloji və anatomik dəyişikliklərin tədqiqi" mövzusuna həsr olunmuşdu. 2018-ci ildə ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutuna köçürülmüşəm. 2017-ci ildən təhsillə paralel olaraq Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasında kiçik elmi işçi kimi fəaliyyətə başlamışam. Hazırda həmin laboratoriyada elmi işçi vəzifəsində çalışıram. Akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi altında 13 noyabr 2023-cü ildə "Bitki fiziologiyası" ixtisasında biologiya elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyim dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilmişdir. Ali Attestasiya Komissiyası Kollegiyasının 31 yanvar 2024-cü il tarixli qərarı ilə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşəm. Tədqiqat işimdə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda üzüm bitkisinin yarpaqlarında  GLRaV-3  virusu ilə induksiya olunan fizioloji, biokimyəvi, anatomik və ultrastruktur cavab reaksiyaları kompleks şəkildə tədqiq edilmiş, həmçinin 2016-2022-ci illər üzrə ölkə ərazisində bu virusun yayılma dinamikası öz əksini geniş şəkildə tapmışdır.
Tədqiqat işimin nəticələri yerli və xarici jurnallarda çap olunan 10 məqalədə (o cümlədən Physiological and Molecular Plant Pathology (İF-2.747), Indian Journal of Science and Technology ("Web of Science" elmi məlumat bazasına daxildir) və 20 tezisdə öz əksini tapmışdır. Tədqiqatımın nəticələri "Dayanıqlı İnkişaf üçün Fotosintez Tədqiqatları" mövzusunda Beynəlxalq konfransda (Puşino, 2016),  Biofizika və Molekulyar biologiya üzrə Gənclərin XVIII Qış Məktəbində (Qatçina, 2017), "Fotosintez və Dayanıqlı İnkişaf üçün Hidrogen Enerjisinin Tədqiqi" mövzusunda 10-cu Beynəlxalq konfransda (Sankt-Peterburq, 2019), həmçinin digər beynəlxalq və yerli konfranslarda məruzə edilmişdir. 2016-cı ildə elmdə fərqləndiyimə görə AMEA-nın fəxri fərmanına, 12-22 fevral 2018-ci il tarixlərində Pakistanın Karaçi şəhərində keçirilən hematologiya üzrə 5-ci Beynəlxalq təlimdə iştirak etdiyimə görə fərqlənmə sertifikatına layiq görülmüşəm.
Nərgiz Bayramova elmi işlərlə yanaşı, institutun ictimai həyatında da fəal iştirak edir. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, AMEA GAMŞ-nin Biologiya və Tibb elmləri bölməsinin elmi katibidir. 2023-cü il 21-24 iyun tarixlərində Rusiya Federasiyasının Nijni Novqorod şəhərində keçirilən Ümumrusiya Gənc alim və tələbə elmi cəmiyyətinin "Müasir dövrün gənci" adlı XI qurultayının iştirakçısı olub.
Elm sahəsində qazandığı uğurlara əsaslanıb deyə bilərik ki, bünövrəsi Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən gənclər və elm siyasətinin bacarıqlı bir nümayəndəsi kimi Nərgiz Bayramova bundan sonra da üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gələcək, ona bəslənən  etimadı əməli işləri ilə doğruldacaq.

Успехи, достигнутые молодежью, указывают на светлое будущее Азербайджана Мар 11, 2024 | 09:34 / Публикации
Наргиз Байрамова родилась 4 августа 1990 года в Баку. В ходе беседы, она рассказала, что еще с юных лет проявляла глубокий интерес и любовь к биологии. По её словам, большую роль в выборе именно этого направления сыграло обучение в течение 4-х лет в гуманитарном лицее Бакинского Славянского Университета: - Я окончила Азербайджанский Государственный Педагогический Университет по специальности «Биология и гигиена», в 2014 году окончила магистратуру по специальности «Физиология человека и животных», в 2016 году я была принята в докторантуру Института ботаники Национальной Академии наук Азербайджана по специальности «Физиология растений». Моя научно-исследовательская работа была посвящена теме «Исследование физиологических и анатомических изменений растений винограда при патогенезе вирусом GLRaV-3». В 2018 году меня перевели в Институт Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА где параллельно с учебой, я вела научную работу в качестве младшиго научного сотрудника Лаборатории биоадаптации. В настоящее время я работаю научным сотрудником в этой же лаборатории. 13 ноября 2023 года под руководством академика Ирады Гусейновой состоялась защита моей диссертационной работы по специальности «Физиология растений». Решением Коллегии ВАК от 31 января 2024 года мне присвоена научная степень доктора философии по биологии. В моей исследовательской работе впервые были комплексно изучены физиологические, биохимические, анатомические и ультраструктурные изменения различных сортов винограда, выращиваемого в различных регионах Азербайджана, а также представлена динамика распространения этого вируса в стране в течение 2016 – 2022.
Результаты моих исследований отражены в 10 статьях, опубликованных в местных и зарубежных журналах (в том числе в журналах «Физиологическая и молекулярная патология растений» (IF-2.747), Indian Journal of Science and Technology (включены в научную базу данных «Web of Science») и в 20 тезисах. Они также представлены на Международной конференции «Исследование фотосинтеза для устойчивого развития» (Пушино, 2016), в XVIII Зимней школе молодёжи по биофизике и молекулярной биологии (Гатчина, 2017), на 10-й Международной конференции «Исследование фотосинтеза для устойчивого развития» и на конференции "Исследования в области водородной энергетики для фотосинтеза и устойчивого развития" (Санкт-Петербург, 2019), а также на других международных и местных конференциях. В 2016 году за выдающиеся достижения в науке я была награждена почетным орденом НАНА. Также мне была вручена Почетная грамота за участие в 5-м Международном тренинге по гематологии, проходившем в городе Карачи, Пакистан, 12-22 февраля 2018 года.
Надо отметить, что, помимо научной работы, Наргиз Байрамова активно участвует в общественной жизни института Молекулярной биологии и биотехнологий. Она является председателем Совета молодых ученых и специалистов института, ученым секретарем отделения биологических и медицинских наук НАНА ГАМШ. 21-24 июня 2023 года Наргиз была участницей XI съезда Всероссийского молодого ученого и студенческого научного общества «Молодежь современной эпохи», проходившего в Нижнем Новгороде, Российская Федерация.
Учитывая достижения Наргиз Байрамовой в области науки, можно сказать, что она как способный представитель молодёжной и научной политики, заложеной Великим Лидером Гейдаром Алиевым и успешно продолженной Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, будет и дальше справляться с возложенными на нее задачами, и оправдает оказанное ей доверие.