Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü qeyd edilib + Foto Mart 07, 2024 | 10:01 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda (MBBİ) 8 mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü ilə ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Azərbaycan qadınlarının ölkənin həm sosial-iqtisadi, həm də ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak etdiklərini bildirib və qeyd edib ki, qadınların elmin inkişafında da müstəsna rolu vardır. Azərbaycanda elmi işçilərin 59,2 faizini qadınlar təşkil edir. MBBİ əməkdaşlarının, gənc alim və mütəxəssislərin də əksəriyyəti qadınlardır. Onlar həm ölkə daxilində, həm də xaricdə keçirilən müxtəlif tədbirlərdə, beynəlxalq elmi konfrans və seminarlarda fəal iştirak edir, xarici ölkələrdə magistratura və doktoranturada təhsili alırlar. Akademik İradə Hüseynova institut əməkdaşları arasında şəhid və qazi ailələrinin olduğunu və qazanılan qələbə üçün onlara borclu olduğumuzu vurğulayıb. Natiq qadınlarıa şəxsi həyat və karyeralarında müvəffəqiyyət arzulayaraq, bayram münasibətilə onları səmimi qəlbdən təbrik edib.
AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, İlham Şahmuradov, institutun icraçı direktoru b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov, biologiya elmləri doktorları, professor Səftər Süleymanov, dosent Şahniyar Bayramov, b.ü.f.d., dos. Nurməmməd Mustafayev və başqaları qadınları təbrik edərək onlara ən xoş arzularını bildiriblər.
Daha sonra 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə və AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin işində fəal iştiraklarına görə biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Durna Əliyeva və Ulduza Qurbanova Bölmənin Fəxri fərmanları ilə, institutun elmi və ictimai həyatında səmərəli fəaliyyətlərinə görə biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Zərifə Süleymanova və Fazilə Qasımova MBBİ-nin Fəxri fərmanları ilə, institutun ictimai həyatında layiqli işlərinə görə Təchizat və xidmət şöbəsinin əməkdaşları Fatma Abdullayeva və Ülviyyə Ağayeva Təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.

International Women's Day was celebrated at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Mar 07, 2024 | 10:01 / Events
On March 7, an event was held on the occasion of "International Women's Day" at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA. Academician Irada Huseynova, the general director of the institute said that Azerbaijani women actively participate in the socio-economic and socio-political life of our country. Women have an extraordinary role in the advancement of science. Women make up 59.2 % of scientific workers in Azerbaijan. The majority of IMBB's staff, young scientists, and specialists are women. They take an active part in various events, international scientific conferences and seminars held both inside and outside the country, and receive master's and doctoral studies in foreign countries. She emphasized that there are families of martyrs and veterans among the employees of the institute, and we are indebted to them for the victory won. The academician wished the women success in their personal lives and careers and sincerely congratulated them on the occasion of this day. Corresponding members of ANAS Ibrahim Azizov and Ilham Shahmuradov, deputy director for scientific affairs PhD in biology, assoc. prof. Alamdar Mammadov, doctors of biological sciences Saftar Suleymanov and Shahniyar Bayramov, PhD in biology  Nurmammad Mustafayev and others congratulated the women and expressed their good wishes to them.
Then, for the success in their scientific activities, a group of employees of the institute - Durna Aliyeva and Ulduza Gurbanova, PhDs in biology, were awarded the Honorary Order of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, and Zarifa Suleymanova and Fazila Gasimova, PhDs in Biology, were awarded the Honorary Order of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, a letter of thanks was presented to Fatma Abdullayeva and Ulviyya Aghayeva, employees of the supply and service department.