31 Mart azərbaycanlıların soyqırımı günüdür Mart 29, 2024 | 15:00 / Mühüm hadisələr
Erməni millətçiləri tarixin müxtəlif mərhələlərində mifik “Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəklədirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımları həyata keçirmişlər. 1918-ci ilin mart soyqırımı öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciələrdən biridir. Həmin günlərdə ermənilərin törətdikləri cinayətlər Azərbaycan xalqının yaddaşına əbədi həkk olunmuşdur. Minlərlə dinc azərbaycanlı yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv edilmişdir. Ermənilər evlərə od vurmuş, insanları diri-diri yandırmışlar. Milli memarlıq incilərini, məktəbləri, xəstəxanaları, məscid və digər abidələri dağıtmış, Bakının böyük bir hissəsini xarabalığa çevirmişdilər. Azərbaycanlıların soyqırımı  Bakı, Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda və Azərbaycanın başqa bölgələrində həyata keçirilmişdi. Təkcə Bakıda 30 minə yaxın azərbaycanlı xüsusi qəddarlıqla öldürülmüşdü.
Ulu Öndər  Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti kimi 26 mart 1998-ci il tarixdə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunması barədə Sərəncam imzalamışdır. Prezident İlham Əliyev ermənilərin ötən əsrdə etdikləri genosid faktlarının dünya  ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində mütərəqqi addımlar atmış və atmaqdadır. Bu kimi faciələr tariximizin bütün dövrlərində dəfələrlə təkrarlanmış həqiqətlərdir və bunları unutmağa mənəvi haqqımız yoxdur.

March 31 is the day of Genocide of Azerbaijanis Mar 29, 2024 | 15:00 / Important events
Armenian nationalists have carried out ethnic cleansing, deportation and genocide against our compatriots to realize the mythical idea of "Great Armenia" at various stages of history. The March genocide of 1918 is one of the bloodiest tragedies not only in the history of Azerbaijan but also in human history due to its cruelty and scale. The crimes committed by Armenians during those times were indelibly etched in the memories of the Azerbaijani people. Thousands of peaceful Azerbaijanis were destroyed just because of their nationality. Armenians set fire to houses and burned people alive. They destroyed the pearls of national architecture, schools, hospitals, mosques and other monuments and turned a large part of Baku into ruins. Genocide of Azerbaijanis was carried out in Baku, Shamakhi, Guba districts, Karabakh, Zangezur, Nakhchivan, Lankaran and other regions of Azerbaijan. About 30,000 Azerbaijanis were killed with special cruelty in Baku alone.
On March 26, 1998, Great Leader Heydar Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, signed the Decree on marking March 31 as the Genocide Day of Azerbaijanis. President Ilham Aliyev has taken and continues to take progressive steps in the direction of conveying the facts of genocide committed by Armenians in the last century to the world community. Such tragedies are the truths that have been repeated many times in all periods of our history, and we have no moral right to forget them.