31 Mart azərbaycanlıların soyqırımı günüdür Mart 29, 2024 | 15:00 / Mühüm hadisələr
Erməni millətçiləri tarixin müxtəlif mərhələlərində mifik “Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəklədirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımları həyata keçirmişlər. 1918-ci ilin mart soyqırımı öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciələrdən biridir. Həmin günlərdə ermənilərin törətdikləri cinayətlər Azərbaycan xalqının yaddaşına əbədi həkk olunmuşdur. Minlərlə dinc azərbaycanlı yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv edilmişdir. Ermənilər evlərə od vurmuş, insanları diri-diri yandırmışlar. Milli memarlıq incilərini, məktəbləri, xəstəxanaları, məscid və digər abidələri dağıtmış, Bakının böyük bir hissəsini xarabalığa çevirmişdilər. Azərbaycanlıların soyqırımı  Bakı, Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda və Azərbaycanın başqa bölgələrində həyata keçirilmişdi. Təkcə Bakıda 30 minə yaxın azərbaycanlı xüsusi qəddarlıqla öldürülmüşdü.
Ulu Öndər  Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti kimi 26 mart 1998-ci il tarixdə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunması barədə Sərəncam imzalamışdır. Prezident İlham Əliyev ermənilərin ötən əsrdə etdikləri genosid faktlarının dünya  ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində mütərəqqi addımlar atmış və atmaqdadır. Bu kimi faciələr tariximizin bütün dövrlərində dəfələrlə təkrarlanmış həqiqətlərdir və bunları unutmağa mənəvi haqqımız yoxdur.

31 марта – день геноцида азербайджанцев Мар 29, 2024 | 15:00 / Важные события
На различных этапах истории армянские националисты осуществляли этнические чистки, депортации и геноцид наших соотечественников с целью реализации мифической идеи о «Великой Армении». Мартовский геноцид 1918 года по своей жестокости и масштабам является одной из самых кровавых трагедий не только в истории Азербайджана, но и в истории человечества. Преступления, совершенные армянами в те дни, навсегда остались в памяти азербайджанского народа. Тысячи мирных азербайджанцев были уничтожены только из-за их национальной принадлежности. Армяне поджигали дома и сжигали людей заживо. Они разрушили жемчужины национальной архитектуры, школы, больницы, мечети и другие памятники, превратили большую часть Баку в руины. Геноцид азербайджанцев был осуществлен в Баку, Шамахинском, Губинском районах, Карабахе, Зангезуре, Нахчыване, Лянкяране и других регионах Азербайджана. Только в Баку с особой жестокостью было убито около 30 тысяч азербайджанцев.
Великий лидер Гейдар Алиев, будучи Президентом Азербайджанской Республики, 26 марта 1998 года подписал Указ, согласно которому 31 марта стал отмечаться как День Геноцида азербайджанцев. Президент Ильхам Алиев предпринял и продолжает предпринимать прогрессивные шаги в направлении доведения до мирового сообщества фактов геноцида, совершенного армянами в прошлом веке. Подобные трагедии — это истины, многократно повторяемые во все периоды нашей истории, и забывать их мы не имеем морального права.