“Yaşıl enerji və yaşıl iqtisadiyyat problemləri” mövzusunda beynəlxalq iştirakla elmi seminar keçirilib + Foto Apr 08, 2024 | 09:00 / Seminarlar
AMEA Rəyasət Heyəti və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə institutun Kiçik akt zalında  “Yaşıl enerji və yaşıl iqtisadiyyat problemləri” mövzusunda beynəlxalq iştirakla elmi seminar keçirilib.
Cəmiyyətin inkişafında yaşıl dünyanın kosmik rolu, yaşıl enerji və ətraf mühit problemləri, bərpa olunan enerji sahəsində texnoloji trendlər, bioyanacaq və hidrogen iqtisadiyyatı, bərpa olunan enerji texnologiyaları və onların cəmiyyətin sosial-iqtisadi inkişafına təsiri kimi mühüm məsələlərin müzakirəyə çıxarıldığı seminarı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə 2024-cü ilin olkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunduğuna diqqət çəkib. AMEA-nın prezidenti bildirib ki, artıq bu istiqamətdə bir sıra tədbirlərin, o cümlədən martın 1-də AMEA Rəyasət Heyəti və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünyamızı qoruyaq”, aprelin 4-də isə AMEA, AR ETN Fizika İnstitutu və Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl artım və dayanıqlı inkişaf” mövzularında konfranslar keçirilib. Bugünkü seminar da bu istiqamətdə həyata keçirilən növbəti mühüm tədbirdir. Ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasının Azərbaycanda dövlət siyasətinin prioritetlərindən olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibəyli BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) kimi qlobal tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin böyük əhəmiyyətindən danışıb. AMEA-nın prezidenti qeyd edib ki, tarixi hadisə olacaq COP29-un Bakıda keçirilmək qərarı Azərbaycanın və onun liderinin şəxsi nüfuzunun dünya birliyi tərəfindən təsdiqinin nəticəsidir.
Sonra açılış nitqləri ilə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin müşaviri Rasim Səttar-zadə çıxış edərək “yaşıl dünya”, iqlim dəyişiklikləri, “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat” məsələləri ilə bağlı dəyərli fikirlərini bildirib, seminarın işinə uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Yer kürəsinin yaşıl örtüyünün, ekoloji tarazlığın və biomüxtəlifliyin qorunub saxlanılmasının müasir dövrün ən aktual qlobal problemlərindən biri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu problemin həllinə istiqamətlənmiş addımların atılması, bu əsasda atmosferə karbon emissiyasının azalmasına imkan verən “Yaşıl enerji”dən daha çox istifadəyə keçid bu gün Azərbaycanda dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindəndir. Bu siyasətin əsasını Azərbaycana rəhbərlik etdiyi və SSRİ rəhbərliyində təmsil olunduğu dövrlərdə Ulu Öndər Heydər Əliyev qoyub, cənab Prezident İlham Əliyev onu davam və daha da inkişaf etdirib.
Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən birinin “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edildiyinə diqqət çəkən natiq həmin prioritetə uyğun olaraq ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, ekoloji təmiz və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətlərində dövlət orqanları, Heydər Əliyev Fondu, İDEA təşkilatı tərəfindən geniş həcmdə işlərin aparıldığını qeyd edib. Yaşıl enerji növlərinin yaradılması və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına nəqli Azərbaycanın enerji siyasətinin prioritetidir. Azərbaycanda bərpa olunan enerji (elektrik) istehsalının payının 2030-cu ilə qədər 30%-ə çatdırılması hədəflənir. Azərbaycanda 1990-cı illə müqayisədə 2030-cu ilə qədər istixana qazlarının emissiyalarının 35%, 2050-ci ilə qədər isə 40% azaldılması qarşıya məqsəd kimi qoyulmuşdur.
Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, dünyada mineral yanacaq ehtiyatlarının azalması fonunda bəşəriyyətin ekoloji təmiz, dayanıqlı enerjiyə ehtiyacı artmaqdadır. Bu rolu bərpa olunan enerji – günəş, külək, axar su və dəniz dalğalarının enerjisi, geotermal enerji, bioenerji, hidrogen və s.-nin oynaması mümkündür ki, bu da enerji təhlükəsizliyini və deməli, “yaşıl iqtisadiyyat”a keçidi təmin edir.
Akademik İradə Hüseynova COP29-la yanaşı, Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyası, Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı  sessiyası kimi mötəbər tədbirlərin də 2024-cü ilin noyabr ayında ölkəmizdə keçiriləcəyinə diqqət çəkib.
Natiq “Yaşıl enerji və yaşıl iqtisadiyyat problemləri” mövzusunda bugünkü elmi seminarın məqsədinin müvafiq sahə mütəxəssislərini vahid platformada birləşdirməklə, son illərdə ekoloji təmiz energetik texnologiyaların yaradılması və tətbiqi sahəsində əldə edilən elmi-metodiki və texniki uğurların, yeni yanaşmaların nümayişi, təcrübə mübadiləsi, problemin nəzəri-fundamental və elmi-praktiki aspektlərinin və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsindən ibarət olduğunu bildirib.
Günəş enerjisindən ən optimal istifadənin dünyada canlı aləmin əsası olan mürəkkəb fotosintez prosesi ilə bağlı olduğunu qeyd edən akademik İradə Hüseynova fotosintezin və fototənəffüzün tədqiqi istiqamətində Azərbaycanda böyük alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyev tərəfindən əldə edilmiş mühüm nailiyyətlərdən, yaratdığı və hazırda daim inkişaf edən elmi məktəbdən danışıb. Vitse-prezident akademik Cəlal Əliyevin fototənəffüz prosesi ilə bağlı irəli sürdüyü konsepsiyanın dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən qəbul edildiyini xüsusi qeyd edib.
Sonra seminarın proqramına uyğun olaraq, Türkiyənin 9 Eylül Universiteti Fənn Fakültəsi Kimya kafedrasının rəhbəri, Prof.Dr. Levent Çavaşın təqdimatında “Tullantı yosunlarından hidrogenin alınması üzrə tədqiqatlar və onların mühüm nəticələri”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Fotobioenergetika laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyevin təqdimatında “Fotosintez və yaşıl enerji” mövzularında elmi məruzələr dinlənilib. Sonra məruzəçilər seminar iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırıblar.
Seminarda aparılan geniş müzakirələrdə AR ETN Akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Rövşən Xəlilov, universitetin Üzvi kimya kafedrasının professoru, kimya elmləri doktoru Afət Hüseynova, AR ETN Radiasiya Problemləri İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, həmin institutun laboratoriya müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Oqtay Salamov, MBBİ-nin icraçı direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov, institutun baş elmi işçisi, biologiya elmləri doktoru Şahniyar Bayramov, aparıcı elmi işçi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmova, böyük elmi işçi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səmra Mirzəyeva və b. iştirak ediblər.
Seminarın işinə yekun vuran akademik İradə Hüseynova ölkədə “yaşıl dünya”, “yaşıl enerji”, “yaşıl iqtisadiyyat”, fotosintez prosesi, iqlim dəyişiklikləri və s. ilə bağlı elmi tədqiqatların gücləndirilməsinin və bu istiqamətlərə elmi qurumlar tərəfindən diqqətin artırılmasının vacib olduğunu bildirib.

Cостоялся научный семинар с международным участием на тему «Проблемы зеленой энергетики и зеленой экономики» + Фото Апр 08, 2024 | 09:00 / Семинары
При совместной организации Президиума НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР в малом актовом зале института состоялся научный семинар с международным участием на тему «Проблемы зеленой энергетики и зеленой экономики». Семинар на котором обсуждались такие важные вопросы, как космическая роль зеленого мира в развитии общества, зеленая энергетика и проблемы окружающей среды, технологические тенденции в области возобновляемых источников энергии, биотопливная и водородная экономики, технологии возобновляемой энергетики и их влияние на социально-экономическое развитие общества, открыл Академик Иса Габибейли, который обратил внимание на то, что Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 25 декабря 2023 года 2024 год объявлен в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира».  Президент НАНА сообщил, что в этом направлении уже проведен ряд мероприятий, в том числе конференциия на тему «Защитим наш зеленый мир», организованная совместно Президиумом НАНА и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР   прошедшая 1 марта, и конференция на тему «Зеленый рост и устойчивое развитие», которая состоялась 4 апреля и была совместно организована НАНА, Институтом физики и Институтом физиологии имени академика Абдуллы Гараева МНО АР. Сегодняшний семинар – очередное важное мероприятие в этом направлении. Отметив, что улучшение окружающей среды является одним из приоритетов государственной политики в Азербайджане, академик Иса Габибейли рассказал об огромной важности проведения такого глобального мероприятия, как 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) в нашей стране. Президент НАНА отметил, что решение о проведении COP29 в Баку, которое станет историческим событием, является доказательством возросшего авторитета Азербайджана и лично его лидера в глазах мирового сообщества.Затем со вступительным словом выступили заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Аминага Садыгов, член-корреспондент НАНА, вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев, советник. Министерства Экологии и Природных Ресурсов Азербайджанской Республики Расим Саттарзаде, которые выразили свое авторитетное мнение по вопросам «зеленого мира», изменения климата, «зеленой энергетики», «зеленой экономики» и пожелали успехов работе семинар. Выступившая позднее вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова отметила, что сохранение зеленого покрова Земли, экологического баланса и биоразнообразия является одной из самых актуальных глобальных проблем современности. Она отметила, что принятие шагов, направленных на решение этой проблемы, переход к более широкому использованию «зеленой энергетики», позволяющей сократить выбросы углекислого газа в атмосферу, является сегодня одним из важных направлений государственной политики в Азербайджане. Основы этой политики были заложены Великим Лидером Гейдаром Алиевым в период его руководства Азербайджаном и во время его представительства в руководстве СССР, а господин Президент Ильхам Алиев продолжил и развивает ее.Обратив внимание присутствующих на то, что один из пяти национальных приоритетов социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года определен как «Страна чистой окружающей среды и зеленого роста», спикер отметила, что в соответствии с этим приоритетом государственными органами, Фондом Гейдара Алиева и организацией IDEA проведена большая работа по улучшению окружающей среды, восстановлению и увеличению зеленых насаждений, обеспечению эффективного использования экологически чистых и устойчивых источников энергии. Создание видов зеленой энергии и транспортировка зеленой энергии на мировые рынки является главным направлением энергетической политики Азербайджана. Предполагается, что в Азербайджане к 2030 доля производства возобновляемой энергии возрастет до 30%. Также Азербайджан поставил цель сократить выбросы парниковых газов к 2030 году на 35% и к 2050 году на 40% по сравнению с 1990 годом.Академик Ирада Гусейнова отметила, что на фоне сокращения запасов минерального топлива в мире возрастает потребность в экологически чистой, устойчивой энергетике. Эту роль может сыграть возобновляемая энергетика – солнечная, ветровая, энергия проточной воды и морских волн, геотермальная энергия, биоэнергетика, водородная энергетика и др., обеспечивающие энергетическую безопасность а, следовательно, и переход к «зеленой экономике».Академик Ирада Гусейнова отметила, что помимо COP29 в ноябре 2024 года в нашей стране пройдут такие престижные мероприятия, как 19-я сессия Встречи сторон Киотского протокола и 6-я сессия Встречи сторон Парижского соглашения.  Докладчик отметила, что целью сегодняшнего научного семинара на тему «Зеленая энергетика и проблемы зеленой экономики» является соответствующих экспертов на одной платформе, научно-методические и технические успехи, достигнутые в области создания и применения экологически чистых энергетических технологий за последние годы, демонстрация новых подходов, обмен опытом,теоретико-фундаментальные и научно-практические аспекты проблемы и сообщил, что речь идет об обсуждении дальнейших перспектив сотрудничества
Отметив, что наиболее оптимальное использование солнечной энергии связано со сложным процессом фотосинтеза, который является основой живого мира в мире, академик Ирада Гусейнова подчеркнула важные достижения академика Джалала Алиева - крупного ученого в области фотосинтеза и фотодыхания и общественно-политического деятеля. Азербайджана. Вице-президент особо отметила, что выдвинутая академиком Джалалом Алиевым концепция процесса фотодыхания была принята мировым научным сообществом. Она также рассказала о научной школе, созданной академиком Д. Алиевым.
Затем, согласно программе семинара, с докладом на тему «Исследования по получению водорода из отходов водорослей и их важные результаты» выстпил заведующий кафедрой химии факультета естественных наук Университета Догуз Эйлюль Турции, профессор., доктор Левент Чаваш. Далее с научным докладом на тему «Фотосинтез и зеленая энергетика» выступил руководитель Лаборатории фотобиоэнергетики МНО АР Института молекулярной биологии и биотехнологий, доктор биологических наук Яшар Фейзиев. По каждому из докладов прошли интересные обсуждения, докладчики ответили на многочисленные вопросы участников семинара.
В обширных дискуссиях, состоявшихся на семинаре, приняли участие генеральный директор Института нефтехимических процессов имени академика Юсифа Мамедалиева МНО АР академик Вагиф Аббасов, заведующий кафедрой биофизики и биохимии биологического факультета Бакинского государственного университета, профессор Ровшан Халилов, доктор биологических наук, профессор кафедры органической химии Бакинского государственного университета Афат Гусейнова, генеральный директор Института радиационных проблем МНО АР, доктор химических наук, член-корреспондент НАНА Ислам Мустафаев,заведущий лабораторией этого же института, доктор философии по физике Октай Саламов, исполнительный директор МББИ, доктор философии по биологии, доцент Аламдар Мамедов, главный научный сотрудник, доктор биологических наук Шахнияр Байрамов, ведущий научный сотрудник, доктор философии по биологии, доцент Самира Рустамова, старший научный сотрудник, доктор философии по биологии Самра Мирзаева и другие.  Завершая работу семинара, академик Ирада Гусейнова рассказала о «зеленом мире», «зеленой энергетике», «зеленой экономике», процессе фотосинтеза, изменении климата и т.д. в стране. Она заявила, что важно усилить научные исследования и повысить внимание научных учреждений к этим направлениям. Научный семинар успешно завершил свою работу.