Naxçıvanda akademik Rəhim Rəhimovun 100 illik yubileyi qeyd edilib + Foto Apr 19, 2024 | 11:13 / Tədbirlər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Milli Onkologiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Dövlət Universitetində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, tibb elmləri doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli Rəhim Rəhimovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Nəsillərə nümunə” adlı yubiley konfransı keçirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli və konfrans iştirakçıları əvvəlcə akademik Rəhim Rəhimovun universitetin konservatoriya binasının qarşısında qoyulmuş büstü önündə xatirə fotosu çəkdiriblər. Sonra qonaqlar incəsənət fakültəsinin tələbə və müəllimlərinin yaradıcılığından ibarət rəsm əsərləri ilə tanış olublar.
Daha sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü tibb elmləri doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi Rəhim Rəhimovun mənalı ömür yolunu, zəngin elmi və tibb fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə nümayiş etdirilən elmi əsərlər Naxçıvan Dövlət Universiteti Tibb fakültəsinin kitabxanasına təqdim olunub.
Konservatoriya binasının akt zalında işə başlayan “Nəsillərə nümunə” adlı yubiley konfransında əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli konfransın işinə uğurlar arzulayaraq bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi dövlət səviyyəsində geniş qeyd olunur. Təbii ki, yubiley ilində Naxçıvanın yetirdiyi görkəmli dövlət xadimlərinin, alim, ziyalı və ədiblərin, sənət adamlarının da ömür yoluna, xalqımız və dövlətimiz qarşısındakı xidmətlərinə nəzər salınır. Bu mənada, akademik Rəhim Rəhimovun anadan olmasının 100 illiyinin Naxçıvanda qeyd olunması əhəmiyyətlidir.
Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev vurğulayıb ki, Azərbaycan tibb elminə mühüm töhfələr vermiş böyük elm adamının nümunəvi həyat yoluna həsr olunmuş konfransın təşkili universitet həyatında əlamətdar hadisədir.
Universitetin İncəsənət fakültəsinin müəllimi, Əməkdar rəssam Cavid İsmayılovun akademik Rəhim Rəhimova həsr etdiyi portreti görkəmli alimin oğlu, tibb elmləri doktoru, professor Çingiz Rəhimova təqdim edilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 60 ilə yaxın Azərbaycan tibb elminə şərəflə xidmət etmiş alim həm də böyük elm və səhiyyə təşkilatçısıdır. Respublikamızda onkologiyanın inkişafında misilsiz xidmətləri olan alim bu sahədə ilk peşəkar mütəxəssislərin hazırlanması və onkoloji sahənin maddi-texniki bazasının formalaşması istiqamətində əvəzsiz işlər görüb.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova “Akademik Rəhim Rəhimovun elmi-nəzəri və elmi-təşkilati fəaliyyəti” və Naxçıvan Dövlət Universiteti Tibb fakültəsinin dekanı, tibb üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlhamə Mustafayeva “Naxçıvan məktəbinin yetişdirdiyi tibb xadimləri və davamçıları” mövzularında məruzə ediblər.
Sonra Milli Onkologiya Mərkəzinin baş həkimi tibb üzrə fəlsəfə doktoru Azad Kərimli, Azərbaycan Tibb Universitetinin kafedra müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Sudeyf İmamverdiyev və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi, akademik Asəf Hacıyevin çıxışları dinlənilib, akademik Rəhim Rəhimovun zəngin həyat yolundan bəhs edən film nümayiş olunub.
Konfransda Naxçıvan Dövlət Universitetinin qabaqcıl tələbələrindən Əli Ələkbərliyə “Rəhim Rəhimov adına Təqaüd” təqdim olunub.
Akademik Rəhim Rəhimovun oğlu Azərbaycan Tibb Universitetinin kafedra müdiri, tibb elmləri doktoru, professor Çingiz Rəhimov ailə üzvləri adından konfransın təşkilinə görə minnətdarlıq edib.

В Нахчыване отметили 100-летие академика Рагима Рагимова + Фото Апр 19, 2024 | 11:13 / Мероприятия
В Нахчыванском государственном университете при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Нахчыванского государственного университета и Азербайджанского национального центра онкологии состоялась юбилейная конференция «Пример для поколений», посвященная 100-летию со дня рождения действительного члена Национальной академии наук Азербайджана, доктора медицинских наук, профессора, заслуженного деятеля науки, обладателя ордена «Шохрат» Рагима Рагимова.
В Нахчыванской Автономной Республике полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики Фуад Наджафли и участники конференции сделали памятное фото перед бюстом академика Рагима Рагимова, установленным перед зданием консерватории университета. Затем гости ознакомились с произведениями искусства, созданными студентами и преподавателями художественного факультета.
Далее была осмотрена выставка, отражающая содержательный жизненный путь, богатую научную и медицинскую деятельность действительного члена Национальной академии наук Азербайджана, доктора медицинских наук, профессора, заслуженного деятеля науки Рагима Рагимова. Научные работы, представленные на выставке, были переданы в библиотеку медицинского факультета Нахчыванского государственного университета.
На юбилейной конференции «Пример для поколений», которая началась в актовом зале здания консерватории, минутой молчания почтили светлую память общенационального лидера Гейдара Алиева и наших шехидов.
Полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Фуад Наджафли пожелав успехов работе конференции сообщил, что согласно соответствующему Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, 100-летие Нахчыванской Автономной Республики широко отмечается на государственном уровне. Конечно, в юбилейный год подводятся итоги жизненного пути выдающихся государственных деятелей, учёных, интеллектуалов и писателей, деятелей искусства, их заслуги перед нашим народом и государством. В этом смысле важно отметить 100-летие со дня рождения академика Рагима Рагимова в Нахчыване.
Ректор Нахчыванского государственного университета Эльбрус Исаев подчеркнул, что организация конференции, посвященной образцовому жизненному пути великого учёного, внесшего важный вклад в медицинскую науку Азербайджана, является значимым событием в жизни университета.
Портрет, посвященный академику Рагиму Рагимову, выполненный преподавателем факультета Искусств университета, заслуженным художником Джавидом Исмаиловым, был подарен сыну выдающегося ученого, доктору медицинских наук, профессору Чингизу Рагимову.
Президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли отметил, что учёный, который почти 60 лет с честью служил медицинской науке Азербайджана, также является великим организатором науки и здравоохранения. Ученый, имеющий беспрецедентные заслуги в развитии онкологии в нашей республике, проделал неоценимую работу в направлении подготовки первых специалистов в этой области и формирования материально-технической базы онкологической отрасли.
На конференции с докладом выступили вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова на тему «Научно-теоретическая и научно-организационная деятельность академика Рагима Рагимова» и декан медицинского факультета Нахчыванского государственного университета, доктор философии по медицине, доцент Ильхама Мустафаева на тему «Медицинские работники и последователи, подготовленные Нахчыванской школой».
Затем состоялись выступления главного врача Национального онкологического центра, доктора философии по медицине Азада Керимли, заведующего кафедрой Азербайджанского медицинского университета, члена-корреспондента НАНА Судеифа Имамвердиева и генерального секретаря Организации Черноморского экономического сотрудничества академика Асафа Гаджиева, был продемонстрирован фильм о богатом жизненном пути академика Рагима Рагимова.
На конференции Али Алекперлы, один из ведущих студентов Нахчыванского государственного университета, был награжден «Стипендией Рагима Рагимова».
Профессор Чингиз Рагимов, заведующий кафедрой Азербайджанского Медицинского Университета, доктор медицинских наук, сын академика Рагима Рагимова, выразил благодарность за организацию конференции от имени членов семьи.