Naxçıvanda akademik Rəhim Rəhimovun 100 illik yubileyi qeyd edilib + Foto Apr 19, 2024 | 11:13 / Tədbirlər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Milli Onkologiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Dövlət Universitetində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, tibb elmləri doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli Rəhim Rəhimovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Nəsillərə nümunə” adlı yubiley konfransı keçirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli və konfrans iştirakçıları əvvəlcə akademik Rəhim Rəhimovun universitetin konservatoriya binasının qarşısında qoyulmuş büstü önündə xatirə fotosu çəkdiriblər. Sonra qonaqlar incəsənət fakültəsinin tələbə və müəllimlərinin yaradıcılığından ibarət rəsm əsərləri ilə tanış olublar.
Daha sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü tibb elmləri doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi Rəhim Rəhimovun mənalı ömür yolunu, zəngin elmi və tibb fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə nümayiş etdirilən elmi əsərlər Naxçıvan Dövlət Universiteti Tibb fakültəsinin kitabxanasına təqdim olunub.
Konservatoriya binasının akt zalında işə başlayan “Nəsillərə nümunə” adlı yubiley konfransında əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli konfransın işinə uğurlar arzulayaraq bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi dövlət səviyyəsində geniş qeyd olunur. Təbii ki, yubiley ilində Naxçıvanın yetirdiyi görkəmli dövlət xadimlərinin, alim, ziyalı və ədiblərin, sənət adamlarının da ömür yoluna, xalqımız və dövlətimiz qarşısındakı xidmətlərinə nəzər salınır. Bu mənada, akademik Rəhim Rəhimovun anadan olmasının 100 illiyinin Naxçıvanda qeyd olunması əhəmiyyətlidir.
Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev vurğulayıb ki, Azərbaycan tibb elminə mühüm töhfələr vermiş böyük elm adamının nümunəvi həyat yoluna həsr olunmuş konfransın təşkili universitet həyatında əlamətdar hadisədir.
Universitetin İncəsənət fakültəsinin müəllimi, Əməkdar rəssam Cavid İsmayılovun akademik Rəhim Rəhimova həsr etdiyi portreti görkəmli alimin oğlu, tibb elmləri doktoru, professor Çingiz Rəhimova təqdim edilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 60 ilə yaxın Azərbaycan tibb elminə şərəflə xidmət etmiş alim həm də böyük elm və səhiyyə təşkilatçısıdır. Respublikamızda onkologiyanın inkişafında misilsiz xidmətləri olan alim bu sahədə ilk peşəkar mütəxəssislərin hazırlanması və onkoloji sahənin maddi-texniki bazasının formalaşması istiqamətində əvəzsiz işlər görüb.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova “Akademik Rəhim Rəhimovun elmi-nəzəri və elmi-təşkilati fəaliyyəti” və Naxçıvan Dövlət Universiteti Tibb fakültəsinin dekanı, tibb üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlhamə Mustafayeva “Naxçıvan məktəbinin yetişdirdiyi tibb xadimləri və davamçıları” mövzularında məruzə ediblər.
Sonra Milli Onkologiya Mərkəzinin baş həkimi tibb üzrə fəlsəfə doktoru Azad Kərimli, Azərbaycan Tibb Universitetinin kafedra müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Sudeyf İmamverdiyev və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi, akademik Asəf Hacıyevin çıxışları dinlənilib, akademik Rəhim Rəhimovun zəngin həyat yolundan bəhs edən film nümayiş olunub.
Konfransda Naxçıvan Dövlət Universitetinin qabaqcıl tələbələrindən Əli Ələkbərliyə “Rəhim Rəhimov adına Təqaüd” təqdim olunub.
Akademik Rəhim Rəhimovun oğlu Azərbaycan Tibb Universitetinin kafedra müdiri, tibb elmləri doktoru, professor Çingiz Rəhimov ailə üzvləri adından konfransın təşkilinə görə minnətdarlıq edib.

Academician Rahim Rahimov's 100th anniversary was celebrated in Nakhchivan + Photo Apr 19, 2024 | 11:13 / Events
The "Example for generations"jubilee conference  dedicated to the 100th anniversary of the birth of Rahim Rahimov, full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, doctor of medical sciences, professor, Honored Scientist, recipient of the "Shohrat" Order organized by the Azerbaijan National Academy of Sciences, Nakhchivan State University and the Azerbaijan National Oncology Center was held at Nakhchivan State University.
Fuad Najafli, the authorized representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic and the participants of the conference first took a commemorative photo in front of the bust of Academician Rahim Rahimov placed in front of the conservatory building of the university. Then the guests got acquainted with the artworks created by the students and teachers of the art faculty.
Later, the exhibition reflecting the meaningful life path, rich scientific and medical activities of Rahim Rahimov, full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Medical Sciences, Professor, Honored Scientist was viewed. The scientific works displayed in the exhibition were submitted to the library of the Faculty of Medicine of Nakhchivan State University.
The dear memory of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs was commemorated with a minute's silence at the jubilee conference called "Example for Generations", which started in the assembly hall of the conservatory building,.
Fuad Najafli, authorized representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, wished success to the work of the conference and said that according to the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic is widely celebrated at the state level. Of course, in the jubilee year, the life path of prominent statesmen, scientists, intellectuals and writers, artists, and their services to our nation and state are reviewed. In this sense, it is important to celebrate the 100th anniversary of academician Rahim Rahimov's birth in Nakhchivan.
Rector of Nakhchivan State University Elbrus Isayev emphasized that the organization of the conference dedicated to the exemplary life path of a great scientist who made important contributions to the medical science of Azerbaijan is a significant event in the life of the university.
The portrait dedicated to academician Rahim Rahimov by Honored artist Javid Ismayilov, teacher of the Faculty of Arts of the University, was presented to the son of an eminent scientist, Doctor of medical sciences, Professor Chingiz Rahimov.
Academician Isa Habibbeyli, president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, said that the scientist who has served the medical science of Azerbaijan with honor for nearly 60 years is also a great organizer of science and healthcare. A scientist with unparalleled services in the development of oncology in our Republic has done invaluable work in the direction of training the first professionals in this field and forming the material and technical base of the oncology field.
At the conference, Academician Irada Huseynova, Vice-President of ANAS, gave a report on "Scientific-theoretical and scientific-organizational activity of Academician Rahim Rahimov" and Dean of the Faculty of Medicine of Nakhchivan State University, Doctor of Philosophy in Medicine, Associate Professor Ilhama Mustafayeva also gave a report "Medical workers and followers trained by the Nakhchivan School".
Then the speeches - Doctor of the National Oncology Center Ph.D. in Medicine Azad Karimli, the head of the department of the Azerbaijan Medical University, the correspondent member of ANAS Sudeif Imamverdiyev, and the general secretary of the Black Sea Economic Cooperation Organization, Academician Asef Hajiyev were heard, and a film about the rich life path of Academician Rahim Rahimov was shown.
Ali Alakbarli, one of the leading students of Nakhchivan State University, was presented with the "Rahim Rahimov Scholarship" at the conference.
Professor Chingiz Rahimov, head of the department of Azerbaijan Medical University, Doctor of medical sciences, son of Academician Rahim Rahimov, expressed gratitude for the organization of the conference on behalf of the family members.