Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun magistranturasının məzunu Oksford Universitetində doktorluq dissertasiyasını böyük uğurla müdafiə edib + Foto May 10, 2024 | 12:00 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun "Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə 2018-ci il məzunu, kiçik elmi işçi Gülnar Abdullayeva Oksford Universitetində Onkologiya ixtisası üzrə doktorantura təhsilini başa vurub. May ayının 8-də Oksford Universitetində təşkil olunmuş komissiyada Gülnar Abdullayevanın fəlsəfə doktoru dissertasiyasının müdafiəsi böyük uğurla keçirilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, Gülnar Abdullayeva 2019-2023-cü illərdə Oksford Universitetinin doktoranturasında təhsil alıb və universitetin Onkologiya Departamentində nüfuzlu alim professor  Valter Bodmerin laboratoriyasında tədqiqatlar aparıb. O, kolorektal xərçəngdə (CRC) hüceyrə diferensiasiyasının mexanizmlərini araşdırıb. G.Abdullayevanın apardığı tədqiqatların əsas məqsədi hüceyrə differensiasiyasına səbəb olan yeni potensial amilləri müəyyən etmək olub. Hansı ilkin qüsurların - mutasiyaların və ya metilləşmənin CRC-də hüceyrə differensiasiyasına səbəb olduğunu müəyyən etməklə yeni müalicə üsulu aşkar olunub. Gənc alimin tədqiqatları xərçəngin müəyyən növlərinin müalicəsinə kömək edəcəkdir.
Eyni zamanda qürur vericidir ki, Gülnar Abdullayeva 2024-cü ildə Elm sahəsi üzrə gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülüb.

A graduate of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies successfully defended her doctoral dissertation at Oxford University + Photo May 10, 2024 | 12:00 / Important events
Gulnar Abdullayeva, a 2018 graduate of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA majoring in "Molecular Biology", junior researcher, completed her doctoral studies in Oncology at Oxford University. Gulnar Abdullayeva successfully defended her dissertation at the commission organized at Oxford University on May 8.
It should be mentioned that Gulnar Abdullayeva studied in the PhD program at Oxford University in 2019-2023, conducting research in the laboratory of famous scientist Professor Walter Bodmer at the university's Oncology Department. She studied the mechanisms of cell differentiation in colorectal cancer (CRC). The main goal of G.Abdullayeva's research was to identify new potential factors that cause cell differentiation. A new treatment method was discovered by determining which primary defects (mutations or methylation) drive cell differentiation in CRC. The young scientist's research will contribute to the treatment of specific forms of cancer. At the same time, it is a matter of pride that Gulnar Abdullayeva was awarded the 2024 Presidential Award for Young People in Science.