Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun magistranturasının məzunu Oksford Universitetində doktorluq dissertasiyasını böyük uğurla müdafiə edib + Foto May 10, 2024 | 12:00 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun "Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə 2018-ci il məzunu, kiçik elmi işçi Gülnar Abdullayeva Oksford Universitetində Onkologiya ixtisası üzrə doktorantura təhsilini başa vurub. May ayının 8-də Oksford Universitetində təşkil olunmuş komissiyada Gülnar Abdullayevanın fəlsəfə doktoru dissertasiyasının müdafiəsi böyük uğurla keçirilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, Gülnar Abdullayeva 2019-2023-cü illərdə Oksford Universitetinin doktoranturasında təhsil alıb və universitetin Onkologiya Departamentində nüfuzlu alim professor  Valter Bodmerin laboratoriyasında tədqiqatlar aparıb. O, kolorektal xərçəngdə (CRC) hüceyrə diferensiasiyasının mexanizmlərini araşdırıb. G.Abdullayevanın apardığı tədqiqatların əsas məqsədi hüceyrə differensiasiyasına səbəb olan yeni potensial amilləri müəyyən etmək olub. Hansı ilkin qüsurların - mutasiyaların və ya metilləşmənin CRC-də hüceyrə differensiasiyasına səbəb olduğunu müəyyən etməklə yeni müalicə üsulu aşkar olunub. Gənc alimin tədqiqatları xərçəngin müəyyən növlərinin müalicəsinə kömək edəcəkdir.
Eyni zamanda qürur vericidir ki, Gülnar Abdullayeva 2024-cü ildə Elm sahəsi üzrə gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülüb.

Младший научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий успешно защитила докторскую диссертацию в Оксфордском университете + Фото Мая 10, 2024 | 12:00 / Важные события
Гюльнар Абдуллаева, закончившая в 2018 году магистратуру ИМББ МНО по специальности «Молекулярная биология», впоследствии младший научный сотрудник этого же института, поступила в докторантуру Оксфордского Университета, которую успешно завершила защитой 8 мая кандидатской диссертации по онкологии. Диссертационная работа вызвала большой интерес и одобрение участников мероприятия.
Отметим, что Гульнар Абдуллаева обучалась в докторантуре Оксфордского университета в 2019-2023 годах и проводила исследования в лаборатории известного ученого, профессора Уолтера Бодмера на кафедре онкологии университета.  Она исследовала механизмы дифференцировки клеток при колоректальном раке (КРР).  Основной целью исследований Г.Абдуллаевой было выявление новых потенциальных факторов, вызывающих дифференцировку клеток.  Определение того, какие ранние дефекты — мутации или метилирование приводят к дифференцировке клеток при КРР, позволило разработать новый подход к лечению.  Кроме того, что исследования молодого ученого помогут в лечении некоторых видов рака, предметом гордости ИМББ является то, что Гульнар Абдуллаева в 2024 году была удостоена Премии Президента для молодежи.