Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto May 10, 2024 | 17:13 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və institutun kollektivi Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, görkəmli  dövlət xadimi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü münasibətilə onun Fəxri Xiyabandakı qəbrini ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyaraq ruhuna dualar oxuyublar. Sonra institutun kollektivi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə salınmış “Nadir ağaclar kolleksiyası”na baxış keçiriblər. Akademik İradə Hüseynova bu kolleksiyada Azərbaycanın “Qlrmızı kitabına” daxil olan, itmək təhlükəsi altında olan ağacların toplandığını və biomüxtəlifliyin mühəfizəsi üçün əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. Həmçinin institutun giriş hissəsinin təmirdən sonra açılışı olub və Ulu Öndərə həsr olunan əsərlərdən ibarət  kitab sərgisinə baxış keçirilib. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Akt zalında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir Azərbaycanın dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbir iştirakçıları öncə Ümummilli Liderin və şəhidlərimizn əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Daha sonra Ulu Öndərə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolundan danışıb. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan məhz Ulu Öndərin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi sayəsində məhv olmaq təhlükəsindən xilas olaraq, inkişaf və yüksəliş yoluna qədəm qoymuşdur. Heydər Əliyev öz xalqına, vətəninə sonsuz sədaqəti, məhəbbəti, düşünülmüş və gərgin fəaliyyəti ilə Azərbaycanın ictimai siyasi, iqtisadi, mədəni, mənəvi həyatında yeni bir tarix yaratmışdır. Bu gün müstəqil suveren Azərbaycan dövlətinin başçısı İlham Əliyev Ulu Öndərin yolunu ləyaqətlə davam etdirir, Heydər Əliyev siyasəti yaşayır və qalib gəlir. Heydər Əliyevin  Azərbaycanı təhvil verdiyi etibarlı əllər dəmir yumruğa çevrilərək düşmənin başını əzdi. Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli və məqsədyönlü fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın Müzəffər Ordusu 30 illik işğala son qoydu. Ermənistan ordusu 44 gün ərzində darmadağın edildi və “Dəmir yumruq” əməliyyatı Azərbaycanın Şanlı Qələbəsi ilə başa çatdı. Məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasətini dövrün tələblərinə uyğun davam etdirən Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi tədbirlər Azərbaycanın milli gücünün artmasını, strateji hədəflərə və qələbəyə doğru əmin addımlarla irəliləməsini təmin edir. Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev "Azərbaycan elminin inkişafında Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolu”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Rüstəmova  “Ulu Öndərin Azərbaycanda ekoloji vəziyyətin sağlamlaşdırılması ilə bağlı gördüyü işlər”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Taliyyə Orucova "Ulu Öndər və Azərbaycanda dövlət gender siyasəti”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz Bayramova "Ulu Öndər Azərbaycanın gələcəyini gənclikdə görürdü” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

An event dedicated to the 101st anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo May 10, 2024 | 17:13 / Events
On the occasion of the 101st anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the architect and founder of the state of Azerbaijan, an outstanding statesman, the National Leader of our people, the general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE RA, academician Irada Huseynova and the staff of the institute visited H.Aliyev’s grave in Alley of Honor and laid flowers in front of his grave and prayed for his soul. Then the staff of the institute viewed the "collection of rare trees" planted on the occasion of the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev. Academician Irada Huseynova pointed out that this collection includes trees listed in Azerbaijan's "Red Book" that are at risk of extinction, are collected and are important for the protection of biodiversity. Also, the institute’s entrance was opened after the repair and a book exhibition of works dedicated to the Great Leader was viewed. An event dedicated to the 101st anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev was held in the assembly hall of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. The event began with the national anthem of Azerbaijan. The participants first commemorated the dear memory of the National Leader and our martyrs with a minute of silence. Later, a film devoted to the Great Leader was displayed. The director general of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Academician Irada Huseynova, started the event with an opening speech and spoke about the meaningful life path of National Leader Heydar Aliyev, who won eternity with his exceptional services. The academician noted that Azerbaijan escaped the threat of destruction and embarked on the path of development and advancement thanks to the foresight, wisdom, and rich experience of the Great Leader. Heydar Aliyev created a new history in the public political, economic, cultural and spiritual life of Azerbaijan with his endless loyalty, love, thoughtful and intense activity for his people and homeland. Today, the head of the independent sovereign state of Azerbaijan, Ilham Aliyev, continues the path of the Great Leader with dignity, the policy of Heydar Aliyev lives and wins. As a result of President Ilham Aliyev's determined and purposeful activity, the Victorious Army of Azerbaijan ended the 30-year occupation. The Armenian army was defeated within 44 days and the "Iron Fist" operation ended with the Glorious Victory of Azerbaijan.
Then the corresponding member of ANAS Novruz Guliyev gave a speech on "The role of Great Leader Heydar Aliyev in the development of Azerbaijani science", Doctor of philosophy in biology Samira Rustamova spoke on "Works done by the Great Leader in connection with the improvement of the ecological situation in Azerbaijan", Taliya Orujova, doctor of philosophy in biology, "Great Leader and state gender policy in Azerbaijan", doctor of philosophy in biology Nargiz Bayramova "The Great Leader saw the future of Azerbaijan in the youth"