Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto May 10, 2024 | 17:13 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və institutun kollektivi Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, görkəmli  dövlət xadimi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü münasibətilə onun Fəxri Xiyabandakı qəbrini ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyaraq ruhuna dualar oxuyublar. Sonra institutun kollektivi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə salınmış “Nadir ağaclar kolleksiyası”na baxış keçiriblər. Akademik İradə Hüseynova bu kolleksiyada Azərbaycanın “Qlrmızı kitabına” daxil olan, itmək təhlükəsi altında olan ağacların toplandığını və biomüxtəlifliyin mühəfizəsi üçün əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. Həmçinin institutun giriş hissəsinin təmirdən sonra açılışı olub və Ulu Öndərə həsr olunan əsərlərdən ibarət  kitab sərgisinə baxış keçirilib. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Akt zalında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir Azərbaycanın dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbir iştirakçıları öncə Ümummilli Liderin və şəhidlərimizn əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Daha sonra Ulu Öndərə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolundan danışıb. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan məhz Ulu Öndərin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi sayəsində məhv olmaq təhlükəsindən xilas olaraq, inkişaf və yüksəliş yoluna qədəm qoymuşdur. Heydər Əliyev öz xalqına, vətəninə sonsuz sədaqəti, məhəbbəti, düşünülmüş və gərgin fəaliyyəti ilə Azərbaycanın ictimai siyasi, iqtisadi, mədəni, mənəvi həyatında yeni bir tarix yaratmışdır. Bu gün müstəqil suveren Azərbaycan dövlətinin başçısı İlham Əliyev Ulu Öndərin yolunu ləyaqətlə davam etdirir, Heydər Əliyev siyasəti yaşayır və qalib gəlir. Heydər Əliyevin  Azərbaycanı təhvil verdiyi etibarlı əllər dəmir yumruğa çevrilərək düşmənin başını əzdi. Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli və məqsədyönlü fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın Müzəffər Ordusu 30 illik işğala son qoydu. Ermənistan ordusu 44 gün ərzində darmadağın edildi və “Dəmir yumruq” əməliyyatı Azərbaycanın Şanlı Qələbəsi ilə başa çatdı. Məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasətini dövrün tələblərinə uyğun davam etdirən Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi tədbirlər Azərbaycanın milli gücünün artmasını, strateji hədəflərə və qələbəyə doğru əmin addımlarla irəliləməsini təmin edir. Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev "Azərbaycan elminin inkişafında Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolu”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Rüstəmova  “Ulu Öndərin Azərbaycanda ekoloji vəziyyətin sağlamlaşdırılması ilə bağlı gördüyü işlər”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Taliyyə Orucova "Ulu Öndər və Azərbaycanda dövlət gender siyasəti”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz Bayramova "Ulu Öndər Azərbaycanın gələcəyini gənclikdə görürdü” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное 101-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева + Фото Мая 10, 2024 | 17:13 / Мероприятия
По случаю 101-летия со дня рождения Гейдара Алиева - архитектора и основателя Азербайджанского государства, выдающегося государственного деятеля, Общенационального лидера нашего народа, генеральный  директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Академик Ирада Гусейнова и сотрудники института посетили его могилу в Аллее почётного захоронения, возложили цветы к  могиле, почтив светлую память Великого лидера.  Затем сотрудники института осмотрели «Коллекцию редких деревьев», созданную на территории ИМББ, по случаю 100-летия общенационального лидера Гейдара Алиева.  Академик Ирада Гусейнова обратила внимание на то, что в этой коллекции собраны деревья, находящиеся под угрозой исчезновения, и включенные в «Красную книгу» Азербайджана и имеющие важное значение для защиты о подъезде биоразнообразия.  Также неуместно была осмотрена книжная выставка произведений, посвящённая Великому Вождю.  Далее в актовом зале Института молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное 101-летию со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева.  Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджана.  Участники мероприятия минутой молчания почтили светлую память Национального Лидера и наших шехидов.  Позже был показан видеоролик, посвященный Великому Вождю.  Генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий академик Ирада Гусейнова, открывшая мероприятие вступительной речью, рассказала о значимом жизненном пути общенационального лидера Гейдара Алиева, завоевавшего вечность своими исключительными заслугами.  Ученый отметила, что благодаря дальновидности, мудрости и богатому опыту Великого Вождя, Азербайджан избежал опасности разрушения и встал на путь развития и прогресса.  Своей бесконечной преданностью и любовью к своему народу и Родине, заботливой и напряженной деятельностью Гейдар Алиев создал новую историю в общественно-политической, экономической, культурной и духовной жизни Азербайджана.  Сегодня глава независимого суверенного государства Азербайджан Ильхам Алиев достойно продолжает путь Великого лидера - политика Гейдара Алиева. Благодаря мудрому руководству нынешнего Президента Азербайджан развивается и одерживает победу за победой Гейдар Алиев передал Азербайджан в надежные руки. Рука сжалась в железный кулак, который сокрушился на голову врага.  В результате решительной и целеустремленной деятельности Президента Ильхама Алиева Победоносная Армия Азербайджана положила конец 30-летней оккупации азербайджанских земель.  Армянская армия была разгромлена за 44 дня, операция «Железный кулак» завершилась Славной победой Азербайджана.  Именно меры, реализуемые Президентом Ильхамом Алиевым, продолжающим политику общенационального лидера Гейдара Алиева, в соответствии с требованиями времени, уверенные шаги к стратегическим целям, к победе и обеспечивают рост национальной мощи Азербайджана.
Затем были заслушаны доклады  члена-корреспондента  НАНА Новруза  Гулиева на тему «Роль Великого лидера Гейдара Алиева в развитии азербайджанской науки», доктора философии по биологии Самиры  Рустамовой на тему «Работы, проделанные Великим лидером в связи с улучшением экологической ситуации в Азербайджане», доктора  философии по биологии Талии  Оруджевой  на тему «Великий лидер и государственная гендерная политика Азербайджана», доктора философии по биологии  Наргиз Байрамовой  на тему «Великий лидер видел будущее Азербайджана в молодежи».