MBBİ-nin əməkdaşları “Yaşıl dünya naminə” Bitki Sağlamlığı Forumunda iştirak ediblər + Foto May 23, 2024 | 12:00 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “Yaşıl dünya naminə” Bitki Sağlamlığı Forumu keçirilib. AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Nərgiz Sultanova, Səmra Mirzəyeva və Nərgiz Bayramova forumda iştirak ediblər. Forum bitki və bitkiçilik məhsullarının zərərli orqanizmlərdən qorunması, mövcud zərərvericilərə qarşı mübarizə və onların idarə olunması yolu ilə bitki sağlamlığının möhkəmləndirilməsi, bitki və bitkiçilik məhsullarının istehsalı və təhlükəsiz ticarətinin genişləndirilməsi, qlobal ərzaq təhlükəsizliyinin və biomüxtəlifliyin qorunması üçün milli bitki sağlamlığı qurumları, regional və beynəlxalq təşkilatlar, dövlət qurumları, universitetlər və istinad laboratoriyaları üçün əməkdaşlıq platformasının təmin edilməsi məqsədilə keçirilib. Tədbirdə bir sıra dövlət qurumlarının, xarici ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, ekspertlər iştirak edib, çıxışlar olub. Ölkəmizdə aqrar sahədə aparılan islahatlardan, bitkiçiliyin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən və bu sahədə əldə edilən nailiyyətlərdən danışılıb.

Employees of IMBB participated in the Plant Health Forum "For the sake of a green world".  + Photo May 23, 2024 | 12:00 / Conferences, assemblies
The Plant Health Forum " For the sake of a green world " was held in Baku under the joint organization of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Agriculture. Employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, doctors of philosophy in biology Nargiz Sultanova, Samra Mirzayeva and Nargiz Bayramova participated in the forum. The forum was held to protect plants and plant products from harmful organisms, promote plant health through existing pest control and management, expand the production and safe trade of plants and crop products, provide a collaborative platform for national plant health agencies, regional and international organizations, government agencies, universities and reference laboratories to protect global food security and biodiversity. Representatives of several state institutions, foreign countries and international organizations, experts took part in the event and gave speeches. They talked about the reforms carried out in the agrarian field in our country, the work done in the direction of the development of plant growing and the achievements made in this field.