Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarının “Azərbaycanda yayılmış Artemisia cinsi növlərinin genetik quruluşu və molekulyar analizi” adlı məqaləsi “International Journal of Secondary Metabolite” jurnalında nəşr olunub. May 29, 2024 | 10:00 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya Biotexnologiyalar İnstitutu və Botanika İnstitutunun əməkdaşlarının həmmüəllif olduqları “Azərbaycanda yayılmış Artemisia cinsi növlərinin genetik quruluşu və molekulyar analizi” adlı məqalə SCOPUS, MIAR, TR-Index, EBSCO və ERIHPLUS bazalarında indeksləşən “International Journal of Secondary Metabolite” jurnalında nəşr olunub. Məqalənin müəllifləri MBBİ-nun Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov, aparıcı elmi işçisi Zərifə Süleymanova və Xəzər Universitetinin Həyat Elmləri departamentinin dosenti, b.ü.f.d. Cavid Ocaği, Botanika İnstitutunun baş direktoru, Etnobotanika şöbəsinin müdiri, professor Səyyarə İbadullayeva, şöbənin elmi işçisi Nərmin Sadıqova Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda aparılan tədqiqat işində RAPD praymerləri vasitəsilə Azərbaycanın müxtəlif regionlarından toplanmış Artemisia szowitziana (Besser) Grossh and Artemisia fragrans Willd. növlərinin 10 genotipinin genetik strukturu və onlar arasında mövcud olan filogenetik əlaqəni öyrəniblər. Azərbaycanın müxtəlif regionlarından olan Artemisia növlərinin populyasiyalarında genetik struktur və DNT polimorfizmi molekulyar markerlər vasitəsilə effektiv şəkildə təyin edilib. Alınan nəticələr genetik əlaqələr və təbii populyasiyaların, genetik müxtəlifliyin qorunması üçün tələb olunan strategiyalar haqqında biliklərimizə töhfə verir.

Статья сотрудников Института молекулярной биологии и биотехнологий «Генетическая структура и молекулярный анализ видов Artemisia, распространенных в Азербайджане» опубликована в журнале «International Journal of Secondary Metabolite». Мая 29, 2024 | 10:00 / Важные события
Статья «Генетическая структура и молекулярный анализ видов Artemisia, распространенных в Азербайджане», написанная в соавторстве с сотрудниками Института молекулярной биологии и биотехнологий и Института ботаники МНО АР, опубликована в «Международном журнале вторичных метаболитов», индексируемом в SCOPUS, MIAR, TR- Индекс, базе данных EBSCO и ERIHPLUS.  Авторы статьи - заведующий лабораторией структуры и экспрессии генома ИМББ доцент Аламдар Мамедов, ведущий научный сотрудник Зарифа Сулейманова и доцент кафедры наук о жизни Университета Хазар, доцент.  Джавид Оджаги, генеральный директор Института ботаники, заведующая кафедрой этноботаники, профессор Сейяра Ибадуллаева, научный сотрудник отдела Нармин Садыгова на базе Института молекулярной биологии и биотехнологий с помощью праймеров RAPD изучили генетическую структуру 10 генотипов Artemisia szowitziana (Besser) Grossh и Artemisia fragrans Willd, собранных из разных регионов Азербайджана, и подтвердили филогенетическое родство между ними.
С помощью молекулярных маркеров эффективно определены генетическая структура и полиморфизм ДНК в популяциях видов Artemisia из разных регионов Азербайджана.  Полученные результаты расширяют наши знания о генетических отношениях и стратегиях, необходимых для сохранения природных популяций и генетического разнообразия.