Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarının “Azərbaycanda yayılmış Artemisia cinsi növlərinin genetik quruluşu və molekulyar analizi” adlı məqaləsi “International Journal of Secondary Metabolite” jurnalında nəşr olunub. May 29, 2024 | 10:00 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya Biotexnologiyalar İnstitutu və Botanika İnstitutunun əməkdaşlarının həmmüəllif olduqları “Azərbaycanda yayılmış Artemisia cinsi növlərinin genetik quruluşu və molekulyar analizi” adlı məqalə SCOPUS, MIAR, TR-Index, EBSCO və ERIHPLUS bazalarında indeksləşən “International Journal of Secondary Metabolite” jurnalında nəşr olunub. Məqalənin müəllifləri MBBİ-nun Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov, aparıcı elmi işçisi Zərifə Süleymanova və Xəzər Universitetinin Həyat Elmləri departamentinin dosenti, b.ü.f.d. Cavid Ocaği, Botanika İnstitutunun baş direktoru, Etnobotanika şöbəsinin müdiri, professor Səyyarə İbadullayeva, şöbənin elmi işçisi Nərmin Sadıqova Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda aparılan tədqiqat işində RAPD praymerləri vasitəsilə Azərbaycanın müxtəlif regionlarından toplanmış Artemisia szowitziana (Besser) Grossh and Artemisia fragrans Willd. növlərinin 10 genotipinin genetik strukturu və onlar arasında mövcud olan filogenetik əlaqəni öyrəniblər. Azərbaycanın müxtəlif regionlarından olan Artemisia növlərinin populyasiyalarında genetik struktur və DNT polimorfizmi molekulyar markerlər vasitəsilə effektiv şəkildə təyin edilib. Alınan nəticələr genetik əlaqələr və təbii populyasiyaların, genetik müxtəlifliyin qorunması üçün tələb olunan strategiyalar haqqında biliklərimizə töhfə verir.

The article "Genetic structure and molecular analysis of Artemisia species common in Azerbaijan" by the employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was published in the "International Journal of Secondary Metabolite" journal May 29, 2024 | 10:00 / Important events
The article "Genetic structure and molecular analysis of Artemisia species common in Azerbaijan" co-authored by the employees of the Institute of Molecular Biology Biotechnologies of MSE RA and Institute of Botany was published in "International Journal of Secondary Metabolite" indexed in SCOPUS, MIAR, TR-Index, EBSCO and ERIHPLUS databases. The authors of the article - head of the laboratory of Genome Structure and Expression of IMBB, PhD in biology, associate professor Alamdar Mammadov, leading researcher Zarifa Suleymanova, and associate professor of the Department of Life Sciences of Khazar University, PhD in biology Javid Ojaghi, director general of the Institute of Botany, head of the department of Ethnobotany, professor Sayyare Ibadullayeva, researcher of the department Narmin Sadighova studied the genetic structure of 10 genotypes of the species Artemisia szowitziana (Besser) Grossh and Artemisia fragrans Willd. collected from different regions of Azerbaijan through RAPD primers and the phylogenetic relationship between them in the research conducted at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Genetic structure and DNA polymorphism in populations of Artemisia species from different regions of Azerbaijan were effectively determined using molecular markers. The obtained results contribute to our knowledge of genetic relationships and strategies required for conservation of natural populations and genetic diversity.