Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Nanohissəciklərin biotibbdə istifadəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib + Foto İyn 05, 2024 | 10:47 / Seminarlar
Türkiyənin Mardin Artuklu Universitetinin professoru Cumalı Keskin AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun qonağı olub. Alim MBBİ-nin laboratoriyaları ilə tanış olub. Aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat alıb. Daha sonra Prof. Dr. Cumalı Keskinin iştirakı ilə “Nanohissəciklərin biotibbdə istifadəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Seminarda həmçinin Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşları, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rövşən Xəlilov, Biologiya fakültəsinin dekan müavini, b.ü.f.d. Səbinə Ömərova və b.ü.f.d. Aygün Nəsirova iştirak ediblər. Türkiyəli alim nanohissəciklərin tədqiqi sahəsində aparılan işlərdən danışıb. Prof. Dr. Cumalı Keskin qeyd edib ki, hazırda çoxlu sayda müxtəlif ölçüdə nanohissəciklərin alınma üsulları işlənilib və çoxsaylı tətbiq sahələri mövcuddur. Nanohissəciklərin biotibbdə, xərçəng xəstəliyinin müalicəsində, toxumaların bərpasında istifadə olunması yolları sahəsində intensiv elmi tədqiqatlar aparılır. Prof. Dr. Cumalı Keskinin çıxışı böyük maraqla qarşılanıb. Çıxış ətrafında müzakirələr aparılıb və verilən suallar cavablandırılıb. Seminarın sonunda MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova qonağa maraqlı çıxışı üçün təşəkkür edib və bu sahədə institutlar arasında gələcək əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий прошел научный семинар на тему «Использование наночастиц в биомедицине» + Фото Июн 05, 2024 | 10:47 / Семинары
Профессор Университета Мардина Артуклу в Турции Джумалы Кескин был гостем Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР. Ученый ознакомился с лабораториями ИМББ. Ему была предоставлена полная информация о проводимых научных исследованиях. Затем профессор Джумали Кескин провел научный семинар на тему «Использование наночастиц в биомедицине». В семинаре также приняли участие сотрудники Бакинского государственного университета, доктор физико-математических наук, профессор Ровшан Халилов, заместитель декана биологического факультета, доктор философии по биологии Сабина Омарова и доктор философии по биологии Айгюн Насирова. Турецкий учёный рассказал о работе, проводимой в области исследования наночастиц. Профессор Джумали Кескин отметил, что в настоящее время разработано большое количество методов получения наночастиц разных размеров и существует множество областей применения. Ведутся интенсивные научные исследования в области способов использования наночастиц в биомедицине, лечении рака и регенерации тканей. Выступление профессора Джумали Кескина было встречено с большим интересом. Вокруг выступления состоялись дискуссии и были даны ответы на вопросы. В завершение семинара генеральный директор ИМББ, академик Ирада Гусейнова поблагодарила гостя за интересное выступление и подчеркнула необходимость дальнейшего сотрудничества между учреждениями в этой области.