Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Nanohissəciklərin biotibbdə istifadəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib + Foto İyn 05, 2024 | 10:47 / Seminarlar
Türkiyənin Mardin Artuklu Universitetinin professoru Cumalı Keskin AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun qonağı olub. Alim MBBİ-nin laboratoriyaları ilə tanış olub. Aparılan elmi tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat alıb. Daha sonra Prof. Dr. Cumalı Keskinin iştirakı ilə “Nanohissəciklərin biotibbdə istifadəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Seminarda həmçinin Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşları, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rövşən Xəlilov, Biologiya fakültəsinin dekan müavini, b.ü.f.d. Səbinə Ömərova və b.ü.f.d. Aygün Nəsirova iştirak ediblər. Türkiyəli alim nanohissəciklərin tədqiqi sahəsində aparılan işlərdən danışıb. Prof. Dr. Cumalı Keskin qeyd edib ki, hazırda çoxlu sayda müxtəlif ölçüdə nanohissəciklərin alınma üsulları işlənilib və çoxsaylı tətbiq sahələri mövcuddur. Nanohissəciklərin biotibbdə, xərçəng xəstəliyinin müalicəsində, toxumaların bərpasında istifadə olunması yolları sahəsində intensiv elmi tədqiqatlar aparılır. Prof. Dr. Cumalı Keskinin çıxışı böyük maraqla qarşılanıb. Çıxış ətrafında müzakirələr aparılıb və verilən suallar cavablandırılıb. Seminarın sonunda MBBİ-nin baş direktoru, akademik İradə Hüseynova qonağa maraqlı çıxışı üçün təşəkkür edib və bu sahədə institutlar arasında gələcək əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.

A scientific seminar on "Use of nanoparticles in biomedicine" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Jun 05, 2024 | 10:47 / Seminars
Jumali Keskin, professor of Mardin Artuklu University of Turkey, was a guest of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA. The scientist got acquainted with the laboratories of IMBB. He was given full information on the scientific studies being undertaken. Then Prof. Dr. Jumali Keskin gave a scientific seminar on "Use of Nanoparticles in Biomedicine". The seminar was also attended by the employees of Baku State University, doctor of physical and mathematical sciences, professor Rovshan Khalilov, deputy dean of the Biology faculty, PhD Sabina Omarova and  PhD Aygun Nasirova. The Turkish scientist spoke about the work carried out in the field of nanoparticle research. Prof. Dr. Jumali Keskin noted that currently a large number of methods of obtaining nanoparticles of different sizes have been developed and there are many fields of application. Intensive scientific research is being conducted in the field of ways to use nanoparticles in biomedicine, cancer treatment, and tissue regeneration. Prof. Dr. Jumali Keskin's speech was met with great interest. Discussions were held around the speech and questions were answered. At the end of the seminar, the general director of MBBI, academician Irada Huseynova thanked the guest for his interesting speech and underlined the necessity of future collaboration between institutions in this field.