MBBİ-də Milli Qurtuluş Günü  qeyd edilib + Foto İyn 14, 2024 | 16:00 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 15 İyun Milli Qurtuluş Günü  münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova 15 iyun tarixinin Azərbaycan xalqının həyatında ən əlamətdar günlərdən biri olduğunu qeyd edib. 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini elan etdikdən sonra ölkədə özbaşınalıq hökm sürürdü. Azərbaycan böyük təhlükə qarşısında idi. Çünki Azərbaycanın müstəqil yaşamasının əleyhinə olan həm xaricdəki, həm də daxildəki qüvvələr güclü idi. Cəmiyyətin bütün təbəqələri əmin idi ki, Azərbaycanı bu vəziyyətdən çıxarmağa qadir yeganə şəxsiyyət Heydər Əliyevdir. Ümummilli lider xalqın tələbi ilə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycanda əsaslı dəyişikliklər, tərəqqi yoluna qədəm qoydu. Bütün maneələrə baxmayaraq ən qısa müddətdə ölkədə ictimai-siyasi sabitlik bərpa olundu. Bu mühüm tarixi gün xalqımızın yaddaşına Milli Qurtuluş Günü kimi həkk oldu. Hazırda müstəqil Azərbaycanı Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi varisi Prezident İlham Əliyev idarə edir. Azərbaycanın bu illər ərzində qazandığı bütün nailiyyətlərin əsasında Ümummilli Lider tərəfindən müəyyənləşdirilən siyasi kurs və Prezident İlham Əliyevin bu siyasi kursu uğurla davam etdirməsi faktı dayanır.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü, 91-lərdən olan İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktoru Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ulduzə Qurbanova, Aynurə Paşayeva, Nurməmməd Mustafayev, institutun əməkdaşı Mikayıl Paşayev Milli Qurtuluş Gününün  müasir çiçəklənən Azərbaycanın yeni uğurlarına, xalqımızın bütün bayramları artıq qürurla, qalib xalq kimi qarşılamasına bir vəsilə oduğunu vurğulayıblar.

В ИМББ отметили День национального освобождения + Фото Июн 14, 2024 | 16:00 / Мероприятия
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий прошло мероприятие по случаю Дня национального освобождения 15 июня.  Генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова, открывшая мероприятие вступительной речью, отметила, что 15 июня – один из самых значимых дней в жизни азербайджанского народа.  После того как 18 октября 1991 года Азербайджанская Республика провозгласила свою независимость, в стране воцарился произвол.  Азербайджан находился в большой опасности, потому что и внешние, и внутренние силы, имеющие цель не допустить независимого существования Азербайджана, обладали сильнейшими рычагами давления и были очень влиятельными.  Все слои общества были уверены, что Гейдар Алиев — единственный человек, способный вывести Азербайджан из этой ситуации.  Вернувшись к власти по требованию народа, общенациональный лидер встал на путь коренных перемен и прогресса в Азербайджане.  Несмотря на все препятствия, в кратчайшие сроки в стране была восстановлена общественно-политическая стабильность.  Этот важный исторический день запечатлен в памяти нашего народа как День национального освобождения.  В настоящее время независимым Азербайджаном управляет президент Ильхам Алиев - политический наследник великого лидера Гейдара Алиева.  Все достижения Азербайджана за эти годы основаны на политическом курсе, определенном общенациональным лидером, и на том, что Президент Ильхам Алиев успешно продолжил и продолжает  этот политический курс.
Далее, выступившие на мероприятии член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, доктор биологических наук Шахнияр Байрамов, доктора философии по биологии Улдуза Гурбанова, Айнура Пашаева, Нурмамед Мустафаев, сотрудник института Микаил Пашаев рассказали о новых успехах современного процветающего Азербайджана и подчеркнули, что сегодня наш народ с гордостью отмечает День национального освобождения и все праздники Азербайджана, как народ-победитель.