MBBİ-də Milli Qurtuluş Günü  qeyd edilib + Foto İyn 14, 2024 | 16:00 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 15 İyun Milli Qurtuluş Günü  münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova 15 iyun tarixinin Azərbaycan xalqının həyatında ən əlamətdar günlərdən biri olduğunu qeyd edib. 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini elan etdikdən sonra ölkədə özbaşınalıq hökm sürürdü. Azərbaycan böyük təhlükə qarşısında idi. Çünki Azərbaycanın müstəqil yaşamasının əleyhinə olan həm xaricdəki, həm də daxildəki qüvvələr güclü idi. Cəmiyyətin bütün təbəqələri əmin idi ki, Azərbaycanı bu vəziyyətdən çıxarmağa qadir yeganə şəxsiyyət Heydər Əliyevdir. Ümummilli lider xalqın tələbi ilə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Azərbaycanda əsaslı dəyişikliklər, tərəqqi yoluna qədəm qoydu. Bütün maneələrə baxmayaraq ən qısa müddətdə ölkədə ictimai-siyasi sabitlik bərpa olundu. Bu mühüm tarixi gün xalqımızın yaddaşına Milli Qurtuluş Günü kimi həkk oldu. Hazırda müstəqil Azərbaycanı Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi varisi Prezident İlham Əliyev idarə edir. Azərbaycanın bu illər ərzində qazandığı bütün nailiyyətlərin əsasında Ümummilli Lider tərəfindən müəyyənləşdirilən siyasi kurs və Prezident İlham Əliyevin bu siyasi kursu uğurla davam etdirməsi faktı dayanır.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü, 91-lərdən olan İbrahim Əzizov, biologiya elmləri doktoru Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ulduzə Qurbanova, Aynurə Paşayeva, Nurməmməd Mustafayev, institutun əməkdaşı Mikayıl Paşayev Milli Qurtuluş Gününün  müasir çiçəklənən Azərbaycanın yeni uğurlarına, xalqımızın bütün bayramları artıq qürurla, qalib xalq kimi qarşılamasına bir vəsilə oduğunu vurğulayıblar.

National Salvation Day of Azerbaijanis was celebrated at IMBB  + Photo Jun 14, 2024 | 16:00 / Events
An event on the occasion of National Salvation Day of Azerbaijanis was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. The institute's director general, academician Irada Huseynova opened the event and noted that June 15 is one of the most significant days in the life of the Azerbaijani people. After the Republic of Azerbaijan declared its independence on October 18, 1991, arbitrariness reigned in the country. Azerbaijan was in serious danger. Because both external and internal forces against the independent existence of Azerbaijan were strong. All segments of society were convinced that Heydar Aliyev was the only one capable of taking Azerbaijan out of this dilemma. After returning to power at the request of the people, the national leader embarked on the path of fundamental changes and progress in Azerbaijan. Despite all the obstacles, social and political stability was restored in the country in the shortest possible time. This important historical day was engraved in the memory of our people as National Salvation Day. Currently, independent Azerbaijan is ruled by President Ilham Aliyev, the political heir of the great leader Heydar AliyevAll the achievements of Azerbaijan during these years are based on the political course determined by the National Leader and the fact that President Ilham Aliyev successfully continued this political course.
Later, the corresponding member of ANAS, Ibrahim Azizov from 91s, doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov, doctors of philosophy in biology Ulduza Gurbanova, Aynura Pashayeva, Nurmammad Mustafayev, the employee of the institute Mikayil Pashayev spoke about the new successes of the modern flourishing Azerbaijan and they emphasized that it is an occasion for our nation to welcome all holidays with pride as a victorious nation.