MBBİ-nin icraçı direktoru b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov Türkmənistanda elmi ezamiyyətdə olub + Foto İyn 20, 2024 | 12:04 / Ezamiyyətlər
AR  ETN  Molekulyar  Biologiya  və  Biotexnologiyalar  Institutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov Türkmənistan Respublikasının  Aşqabad  şəhərində 10-14 iyun 2024-cü il tarixlərində “Qudrətli  dövlətin  yeni  epoxasının  dirçəlişi dövründə Elm, Texnika və  İnnovasiyalar” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda  iştirak edib. Ə. Məmmədov Türkmənistan Elmlər Akademiyasının ET İnstitutları və Oğuz xan adına İnşiner-Texnologiyalar Universiteti ilə tanış olub və Türkmənistanın böyük şairi Maxtumquli Pınarının 300 illiyi ilə əlaqədar təşkil olunmuş görüşlərdə iştirak edib.
Konfransın “Biotexnologiya, molekulyar biologiya, kənd təsərrüfatı, ekologiya və genetika” adlanan 2-ci seksiyasına Ə. Məmmədov sədrlik edib. Bu seksiyada Çin, Pakistan, Belarusiya, Qazaxstan,  Rusiya və Türkmənistan alimləri  öz elmi işlərinin nəticələri barədə geniş məlumat veriblər və  ümumilikdə, 87 xarici və yerli çıxış dinlənilib. Ə. Məmmədov “Azərbaycanda buğdanı yoluxduran və iqtisadi nöqteyi nəzərdən mühüm olan bəzi virusların molekulyar aşkar olunması” mövzusunda çıxış edib.  Alimin çıxışı böyük maraqla qarşılanıb. Ə. Məmmədov müxtəlif ölkələrdən olan alimlərin elmi-tədqiqat işləirnin nəticələri ilə tanış olub, onlarla fikir mübadiləsi aparıb və gələcək əməkdaşlığın perspektivklərini müzakirə edib.

Associate Professor Alamdar Mammadov, executive director of IMBB, was on secondment in Turkmenistan + Photo Jun 20, 2024 | 12:04 / Scientific mission
Executive director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE RA, associate professor Alamdar Mammadov participated in the international conference on "Science, Technology and Innovations during the revival of the new era of the powerful state" held in Ashgabat, Republic of Turkmenistan, on June 10-14, 2024. A. Mammadov got acquainted with  ET Institutes of the Academy of Sciences of Turkmenistan and Oguzhan Engineering and Technology University of Turkmenistan and participated in the meetings organized in connection with the 300th anniversary of the great poet of Turkmenistan, Makhtumguli Pinar.
Mammadov presided the 2nd section of the conference called "Biotechnology, molecular biology, agriculture, ecology and genetics". In this section, scientists from China, Pakistan, Belarus, Kazakhstan, Russia and Turkmenistan gave extensive information about the results of their scientific work, and a total of 87 foreign and local speeches were heard. A. Mammadov spoke on the topic "Molecular detection of some viruses that infect wheat in Azerbaijan and are important from the economic point of view".  The scientist's speech was met with great interest. A. Mammadov got acquainted with the results of the research work of scientists from different countries, exchanged ideas with them and discussed the prospects of future cooperation.