Akademik İradə Hüseynova İspaniyanın Barselona şəhərində keçirilən beynəlxalq konqresdə məruzə ilə çıxış edib + Foto İyl 01, 2024 | 10:07 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova 20-21 iyun 2024-cü il tarixlərində İspaniya Krallığının Barselona şəhərində keçirilən “Biokimya, struktur və molekulyar biologiya üzrə beynəlxalq konqres”də (ICBSMB 2024) “Buğdanın quraqlıq stresinə reaksiyasının transkriptom analizi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi ən son transkriptom analiz aləti hesab olunan RNAseq metodundan istifadə etməklə stresə davamlı və həssas yerli buğda genotiplərində aparılan tədqiqatların nəticələrini, bitkilərin antioksidant müdafiə sisteminin cavab reaksiyası ilə streslə induksiya olunan transkriptom arasında müəyyən edilmiş korrelyasiya əlaqələrini konqres iştirakçılarına təqdim edib.
Çıxış böyük maraqla qarşılanıb, təqdimat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Konqresin gedişində müxtəlif ölkələri təmsil edən alimlərlə görüşlər keçirilib, elmi əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib və birgə tədqiqatların aparılması ilə bağlı razılıq əldə olunub.

Academician Irada Huseynova delivered a lecture at the international congress in Barcelona, ​​Spain + Photo Jul 01, 2024 | 10:07 / Conferences, assemblies
Academician Irada Huseynova, vice-president of ANAS, director general of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE RA delivered a lecture on “Transcriptome analysis of response of wheat to drought stress" at the "International Congress on Biochemistry, Structural and Molecular Biology" (ICBSMB 2024) held in Barcelona, Spain, on June 20-21, 2024.
The speaker presented to the participants of the congress the results of studies conducted on stress-resistant and sensitive local wheat genotypes using the latest transcriptome analysis tool, the RNAseq method, and the correlations established between the response of plants' antioxidant defense system and the stress-induced transcriptome.
The speech was met with great interest, wide discussions were held around the presentation.
During the congress, meetings were held with scientists representing different countries, opportunities for scientific cooperation were discussed, and an agreement was reached on conducting joint research.