Akademik Cəlal Əliyevin 1-ci Fəxri Xiyabandakı məzarı ziyarət edilib + Foto İyl 01, 2024 | 10:16 / Mühüm hadisələr
Böyük alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 96 illiyi ilə əlaqədar onun tələbələri və elmi ictimaiyyətin nümayəndələri 1-ci Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət edib, ruhuna dualar oxuyaraq abidəsi önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova akademik Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Qeyd edib ki, “yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”ndə böyük alim və müəllimin tədqiqatları, əldə etdiyi elmi nailiyyətlər xüsusilə diqqət çəkir.
AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, Elşad Qurbanov, Zeynal Əkpərov, YAP-ın Veteranlar Şurasının və AMEA Qadınlar Şurasının İdarə heyətinin üzvü Zərifə Quliyeva və başqaları çıxış edərək, akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycan dövləti və dövlətçiliyi üçün, eləcə də dünya elmi qarşısında müstəsna xidmətləri və ölkəmizdə alim kadrların hazırlığı sahəsində əldə etdiyi boyük uğurlar haqqında danışıblar.

Academician Jalal Aliyev's grave in the 1st Alley of Honor was visited  + Photo Jul 01, 2024 | 10:16 / Important events
On the 96th anniversary of the birth of academician Jalal Aliyev, a great scientist, social and political figure, his students and representatives of the scientific community visited his grave in the 1st Alley of Honor, read prayers for his soul, and placed wreaths and bouquets in front of his monument. Academician Irada Huseynova, vice-president of ANAS, director general of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, shared her memories of academician Jalal Aliyev. She noted that in the " Green World Solidarity Year ", the research and scientific achievements of the great scientist and teacher are particularly noteworthy.
Corresponding members of ANAS Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, Elshad Gurbanov, Zeynal Akbarov, Zarifa Guliyeva, a member of the Veterans Council and the Board of Directors of ANAS Women's Council of YAP spoke about academician Jalal Aliyev's outstanding services to the state and statehood of Azerbaijan, as well as to world science.