Akademik Cəlal Əliyevin 1-ci Fəxri Xiyabandakı məzarı ziyarət edilib + Foto İyl 01, 2024 | 10:16 / Mühüm hadisələr
Böyük alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 96 illiyi ilə əlaqədar onun tələbələri və elmi ictimaiyyətin nümayəndələri 1-ci Fəxri Xiyabandakı məzarını ziyarət edib, ruhuna dualar oxuyaraq abidəsi önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova akademik Cəlal Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Qeyd edib ki, “yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”ndə böyük alim və müəllimin tədqiqatları, əldə etdiyi elmi nailiyyətlər xüsusilə diqqət çəkir.
AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, Elşad Qurbanov, Zeynal Əkpərov, YAP-ın Veteranlar Şurasının və AMEA Qadınlar Şurasının İdarə heyətinin üzvü Zərifə Quliyeva və başqaları çıxış edərək, akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycan dövləti və dövlətçiliyi üçün, eləcə də dünya elmi qarşısında müstəsna xidmətləri və ölkəmizdə alim kadrların hazırlığı sahəsində əldə etdiyi boyük uğurlar haqqında danışıblar.

Посещение могилы академика Джалала Алиева на Аллее почетного захоронения + Фото Июл 01, 2024 | 10:16 / Важные события
В связи с 96-летием со дня рождения крупного ученого и общественно-политического деятеля академика Джалала Алиева, ученики и представители научной общественности посетили его могилу на Аллее почетного захоронения, прочитали молитвы за  упокой его души, возложили венки и букеты цветов к его памятнику.
Вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий академик Ирада Гусейнова поделилась воспоминаниями об академике Джалале Алиеве.  Она отметила, что исследования и научные достижения великого учёного и педагога в «Год солидарности во имя зелёного мира» заслуживают особого внимания.
Члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев, Эльшад Гурбанов, Зейнал Акпаров, член Совета ветеранов Ени Азербайджан и Совета женщин НАНА Зарифа Гулиева и другие выступающие рассказали о больших заслугах академика Джалала Алиева, как политика во имя государственности Азербайджана, а также, как ученого - перед мировой наукой, подчеркнув о его исключительную роль в области подготовки научных кадров в нашей стране.