MBBİ-nin əməkdaşı Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olub + Foto İyl 25, 2024 | 12:03 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Rüstəmova Zərintac 23.06.2024-21.07.2024 tarixlərdə Almaniyanın Leypsiq şəhərində yerləşən  Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Arxeogenetika şöbəsində təcrübə kursu xarakterli elmi ezamiyyətdə olub. Adı şəkilən instituta 2022-ci ildə Fiziologiya və Tibb sahəsində Nobel mükafatına layiq görülmüş Paabo Svante rəhbərlik edir. Bu yaxınlarda AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutu arasında əməkdaşlıq barədə rəsmi memorandum imzalanıb.
Təcrübə kursunu Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Bioinformatika qrupunun rəhbəri Dr. Harald Ringbauer aparmışdır. Kür-Araz, Xocalı-Gədəbəy, Talış-Muğan, Leyla-Təpə mədəniyyətlərinə aid 25 ədəd nümunədən DNT-nin ayrılması və ardıcıllıqlarının oxunması ilə yanaşı ardıcıllıqları oxunmuş nümunələrin bioinformatik analizlərinin də aparılması həyata keçirilmişdir.
Antropoloji materiallar Harvard Universiteti və Maks Plank İnstitutunun birgə proyekti olan  və Arxeogenetika şöbəsinin direktoru Prof. Dr. Johannes Krause və Prof. Michael McCormickin rəhbərlik etdiyi  MHAAM (Max Planck – Harvard Research Center for the Archaeoscience of the Ancient Mediterranean) lahiyəsi çərçivəsində tədqiq olunacaq nümunələrin bir hissəsini təşkil edir. İlkin olaraq antropoloji materialların identifikasiyası aparılmış və institututun Pandora adlı məlumat bazasına yerləşdirilmişdir. Daha sonra sekvens analizlərinin cavabı Eager adlı bioinformatik avtomatik proqramla keyfiyyəti qiymətləndirilmiş, adaptorların kənarlaşdırılması və cinsiyyətin təyini aparılmışdır. Bundan sonra isə əldə edilən nəticələrə uyğun olaraq daha keyfiyyətli nümunələr seçilmiş və yenidən sekvens olunmuşdur. Statistik analizlər əsasən Python proqramlaşdırma dillərində yazılan və Bash Shell proqramlarının tətbiqi ilə aparılmışdır.
Səfər müddətində Z.R.Rüstəmova prinsipial komponent analizi (PCA) metodikasini öyrənilmişdir. Bundan başqa ona Pandora DB-yə ikiillik sərbəst giriş verilmişdir. O həmçinin 16 iyun 2024-cü il tarixdə keçirilən  MHAAM proyektinin müzakirəsi olan iclasda qonaq qismində iştrak edərək 20 dəqiqəlik prezentasiya təqdim etmişdir. Səfərin 10.07.2024, 11.07.2024, 15.07.2024 tarixlərində üç dəfə Arxeogenetika şöbəsinin laboratoriyasının texniki işçisi Bianco Raffaelanın rəhbərliyi ilə Almaniyanın Yena şəhərindəki EVER Pharma farmakoloji kompaniyasında yerləşən  qədim və müasir DNT ilə tədqiqat işlərinin aparıldığı laboratoriyada praktikada olmuşdur. Burada Agilent Technologies şirkətinə məxsus robotlarla eyni anda DNT-in ekstraksiyası və sekvensi aparılır.  Bu robot texnologiyası klassik metodlardan fərqli olaraq daha qısa vaxtda və daha setril olaraq nəticələri almağa kömək edir. Növbəti mərhələdə du nümunələr yenidən sekvensə göndərilərək nəticələr əldə edildikdən sonra Principal Component Analysis (PCA) və digər statistik analizlər həyata keçiriləcəkdir.

An IMBB employee was on a scientific mission to the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology + Photo Jul 25, 2024 | 12:03 / Scientific mission
Zarintaj Rustamova, a researcher at the Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies MSE AR was on a scientific mission to the Department of Archaeogenetics at the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology in Leipzig, Germany, from June 23 to July 21, 2024. The institute is headed by Professor Paabo Svante, winner of the 2022 Nobel Prize in Physiology and Medicine. It should be noted that a Memorandum of Cooperation was recently signed between the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies and the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology.
The training course was conducted by the head of the bioinformatics group at the Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, Dr. Harald Ringbauer. In addition to DNA extraction and sequencing of 25 samples belonging to the Kura-Araz, Khojaly-Gedabey, Talysh-Mugan, and Leylatape cultures, a bioinformatics analysis of the sequenced samples was also carried out.
The anthropological material is part of the samples to be studied within the framework of the MHAAM project (Max Planck Institute – Harvard Research Center for the Archaeology of the Ancient Mediterranean), which is jointly developed by Harvard University and the Max Planck Institute. The project is managed by the director of the Archaeogenetics Department, Prof. Dr. Johannes Krause and Prof. Michael McCormick.
Initially, anthropological materials were identified and placed in the Pandora Institute database. Then, using the automated program Eager, the quality of the sequence analysis results was assessed, adapters were removed, and sex was determined. Then, higher-quality samples were selected and resequenced. Statistical analysis was mainly performed using Bash Shell programs written in Python.
During the visit, Z. Rustamova became acquainted with principal component analysis (PCA). In addition, she was provided two years of free access to the Pandora database. She also attended the meeting to discuss the MHAAM project, held on June 16, 2024, as a guest and gave a 20-minute presentation. Three times during her visit (10.07.2024, 11.07.2024, 15.07.2024), she practiced in the laboratory of the pharmaceutical company EVER Pharma, located in Jena, Germany, where ancient and modern DNA research is conducted under the guidance of the laboratory technician of the Department of Archeology Bianco Rafaela. Here, with the help of Agilent Technologies robots, DNA extraction and sequencing are performed simultaneously. Unlike classical methods, this robotic technology helps to obtain a more effective result in a shorter time. At the next stage, the samples will be sequenced again, and after receiving the results, PCA and other statistical analyses will be conducted.