MBBİ-nin əməkdaşı Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olub + Foto İyl 25, 2024 | 12:03 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Populyasiya Genomiksi laboratoriyasının elmi işçisi Rüstəmova Zərintac 23.06.2024-21.07.2024 tarixlərdə Almaniyanın Leypsiq şəhərində yerləşən  Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Arxeogenetika şöbəsində təcrübə kursu xarakterli elmi ezamiyyətdə olub. Adı şəkilən instituta 2022-ci ildə Fiziologiya və Tibb sahəsində Nobel mükafatına layiq görülmüş Paabo Svante rəhbərlik edir. Bu yaxınlarda AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutu arasında əməkdaşlıq barədə rəsmi memorandum imzalanıb.
Təcrübə kursunu Maks Plank Təkamül Antropologiyası İnstitutunun Bioinformatika qrupunun rəhbəri Dr. Harald Ringbauer aparmışdır. Kür-Araz, Xocalı-Gədəbəy, Talış-Muğan, Leyla-Təpə mədəniyyətlərinə aid 25 ədəd nümunədən DNT-nin ayrılması və ardıcıllıqlarının oxunması ilə yanaşı ardıcıllıqları oxunmuş nümunələrin bioinformatik analizlərinin də aparılması həyata keçirilmişdir.
Antropoloji materiallar Harvard Universiteti və Maks Plank İnstitutunun birgə proyekti olan  və Arxeogenetika şöbəsinin direktoru Prof. Dr. Johannes Krause və Prof. Michael McCormickin rəhbərlik etdiyi  MHAAM (Max Planck – Harvard Research Center for the Archaeoscience of the Ancient Mediterranean) lahiyəsi çərçivəsində tədqiq olunacaq nümunələrin bir hissəsini təşkil edir. İlkin olaraq antropoloji materialların identifikasiyası aparılmış və institututun Pandora adlı məlumat bazasına yerləşdirilmişdir. Daha sonra sekvens analizlərinin cavabı Eager adlı bioinformatik avtomatik proqramla keyfiyyəti qiymətləndirilmiş, adaptorların kənarlaşdırılması və cinsiyyətin təyini aparılmışdır. Bundan sonra isə əldə edilən nəticələrə uyğun olaraq daha keyfiyyətli nümunələr seçilmiş və yenidən sekvens olunmuşdur. Statistik analizlər əsasən Python proqramlaşdırma dillərində yazılan və Bash Shell proqramlarının tətbiqi ilə aparılmışdır.
Səfər müddətində Z.R.Rüstəmova prinsipial komponent analizi (PCA) metodikasini öyrənilmişdir. Bundan başqa ona Pandora DB-yə ikiillik sərbəst giriş verilmişdir. O həmçinin 16 iyun 2024-cü il tarixdə keçirilən  MHAAM proyektinin müzakirəsi olan iclasda qonaq qismində iştrak edərək 20 dəqiqəlik prezentasiya təqdim etmişdir. Səfərin 10.07.2024, 11.07.2024, 15.07.2024 tarixlərində üç dəfə Arxeogenetika şöbəsinin laboratoriyasının texniki işçisi Bianco Raffaelanın rəhbərliyi ilə Almaniyanın Yena şəhərindəki EVER Pharma farmakoloji kompaniyasında yerləşən  qədim və müasir DNT ilə tədqiqat işlərinin aparıldığı laboratoriyada praktikada olmuşdur. Burada Agilent Technologies şirkətinə məxsus robotlarla eyni anda DNT-in ekstraksiyası və sekvensi aparılır.  Bu robot texnologiyası klassik metodlardan fərqli olaraq daha qısa vaxtda və daha setril olaraq nəticələri almağa kömək edir. Növbəti mərhələdə du nümunələr yenidən sekvensə göndərilərək nəticələr əldə edildikdən sonra Principal Component Analysis (PCA) və digər statistik analizlər həyata keçiriləcəkdir.

Сотрудник ИМББ находился в научной командировке в Институте эволюционной антропологии Макса Планка + Фото Июл 25, 2024 | 12:03 / Командировки
Научный сотрудник лаборатории популяционной геномики Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Рустамова Заринтадж с 23 июня по 21 июля 2024 года находилась с научной командировкой в Департаменте археогенетики Института эволюционной антропологии Макса Планка, в Лейпциге, Германия. Институт возглавляет профессор Паабо Сванте, - лауреат Нобелевской премии по физиологии и медицине 2022 года.  Следует отметить, что недавно был подписан Меморандум о сотрудничестве между Институтом молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР и Институтом эволюционной антропологии Макса Планка.
Тренинг - курс проводил руководитель группы биоинформатики Института эволюционной антропологии Макса Планка, доктор Харальд Рингбауэр. Помимо выделения ДНК и секвенирования 25 образцов, принадлежащих к Кура-аразской, Ходжалы-кедабекской, Талыш-муганской, Лейлатапинской культурам, также был проведен биоинформатический анализ секвенированных образцов.
Антропологический материал является частью образцов, подлежащих изучению в рамках проекта MHAAM (Институт Макса Планка – Гарвардский исследовательский центр археологии Древнего Средиземноморья), который совместно разработан Гарвардским университетом и Институтом Макса Планка, а руководство проектом осуществляют директор отдела археогенетики проф. доктор Йоханнес Краузе и проф. Майкл Маккормик.
Первоначально антропологические материалы были идентифицированы и помещены в базу данных института «Пандора». Затем, с помощью автоматической программы Eager оценивали качество результатов анализа последовательностей, удаляли адаптеры и определяли пол. После этого, были отобраны и повторно секвенированы образцы более высокого качества. Статистический анализ в основном проводился с использованием программ Bash Shell, написанных на языках программирования Python.
В ходе визита З..Рустамова ознакомилась с методом главных компонент (англ. principal component analysis, PCA). Кроме того, ей предоставили два года бесплатного доступа к базе данных Pandora. Она также присутствовала на митинге по обсуждению проекта MHAAM, состоявшемся 16 июня 2024 года, в качестве гостя и выступила с 20-минутной презентацией. Она трижды за время визита (10.07.2024, 11.07.2024, 15.07.2024) под руководством техника лаборатории кафедры археогенетики Бьянко Рафаэлы проходила практику в лаборатории фармацевтической компании EVER Pharma, находящейся в Йене, Германия, где проводятся исследования древней и современной ДНК. Здесь, с помощью роботов Agilent Technologies одновременно выполняются и выделение ДНК, и ее секвенирование. В отличие от классических методов, эта роботизированная технология помогает получить более эффективный результат в более короткие сроки. На следующем этапе образцы будут повторно секвенированы, и после получения результатов будет проведен анализ главных компонентов (PCA) и другие статистические анализы.