Süleyman Allahverdiyev Rusiyanın ən çox istinad edilən alimlərin reytinqi sırasında birinci yeri tutub Sen 16, 2024 | 10:48 / Mühüm hadisələr
Beynəlxalq akademik platforma olan Research.com – Leading Academic Research Portal 2024-cü il üçün aparıcı tədqiqatçıların siyahısını dərc edib. REA-nın Biologiyanın Fundamental Problemləri İnstitutunun Suyun fotosintetik oksidləşməsi laboratoriyaslnın baş elmi işçisi, REA Bitki Fiziologiyası İnstitutunun İdarə olunan fotobiosintez laboratoriyasının müdiri, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin və Moskva Fiizka və Texnologiya İnstitutunun professoru, biologiya elmləri doktoru, REA-nın müxbir üzvü, Rusiya Federasiyasının əməkdar elm xadimi Süleyman Allahverdiyev «Plant Science and Agronomy» sahəsində Rusiya alimləri arasında birinci və dünya miqyasında 379-cu yeri tutub. Ötən il ərzində Süleyman Allahverdiyevin əsərlərinə 20 mindən çox istinad edilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, 2023-cü ildə Süleyman Allahverdiyev Rusiya alimləri arasında reytinq cədvəlində birinci, 2022-ci ildə isə «Biology and Biochemistry» sahəsində dördüncü yerdə olub.
Professor fotosintezin fundamental proseslərinin tədqiqinə və bitkilərdə günəş enerjisinin fotokatalitik çevrilmə mexanizmlərinin öyrənilməsinə mühüm töhfə vermişdir. Bundan əlavə, alim fotosistem 2-nin reaksiya mərkəzində elektronların ötürülməsində feofitin molekulunun iştirakını kəşf edən və sübut edən, həmçinin fotosistem 2-nin donor hissəsində dörd manqan atomunun olduğunu müəyyən edən əsas alimlərdən biridir. Son illərdə Süleyman Allahverdiyevin elmi maraqları süni fotosintez və hidrogen enerjisinin öyrənilməsinə yönəlmişdir.

Suleyman Allahverdiyev ranked first in the rating of the most cited scientists of Russia Sep 16, 2024 | 10:48 / Important events
Research.com – Leading Academic Research Portal, an international academic platform, has published the list of leading researchers for 2024. Senior Researcher of the Laboratory of Photosynthetic Oxidation of Water of the Institute of Fundamental Problems of Biology of RAS, Head of the Controlled Photobiosynthesis Laboratory of the Institute of Plant Physiology of RAS, Professor of M.V. Lomonosov Moscow State University and Moscow Institute of Physics and Technology, doctor of biological sciences, corresponding member of RAS, Honored Scientist of the Russian Federation Suleyman Allahverdiyev, ranked first among Russian scientists and 379th worldwide in the field of "Plant Science and Agronomy". More than 20,000 references were made to the works of Suleyman Allahverdiyev during the last year.
It should be noted that in 2023 Suleyman Allahverdiyev ranked first among Russian scientists, and in 2022 he ranked fourth in the field of "Biology and Biochemistry".
The professor made an important contribution to studying the fundamental processes of photosynthesis and the photocatalytic conversion mechanisms of solar energy in plants. In addition, the scientist is one of the main scientists who discovered and proved the participation of the pheophytin molecule in the transfer of electrons in the reaction center of photosystem II, and also determined that there are four manganese atoms in the donor part of photosystem II. Suleyman Allahverdiyev's research interests have recently centered on the study of artificial photosynthesis and hydrogen energy.