MBBİ-nin əməkdaşları beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak ediblər + Foto Sen 20, 2024 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun icraçı direktoru, b.ü.f.d.,  dosent  Ələmdar  Məmmədov və Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov Qubada “Qlobal iqlim dəyişikliklərinin təsirlərinin azaldılması və uyğunlaşdırılması vasitəsilə davamlı kənd təsərrüfatı istehsalının təmin edilməsi” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak ediblər. Azərbaycan, Türkiyə, Xorvatiya, Rusiya, Belarus və Ukraynadan olan alim və mütəxəssislər iştirak etdiyi konfrans iki gün davam edib. Tədbir Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu və “Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxsin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransın əsas məqsədi maraqlı tərəfləri bir araya toplayaraq iqlim dəyişikliklərinin kənd təsərrüfatının meyvəçilik və tərəvəzçilik sahələrinə olan mənfi təsirlərinin azaldılması və mövcud vəziyyətə uyğunlaşma yollarının araşdırılması istiqamətində bilik və təcrübələr mübadiləsindən ibarət olub. Bundan başqa, təşkilatçı institutlar ilə  müxtəlif ölkələrin kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən müvafiq müəssisələr arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, mövcud əlaqələrin daha da gücləndirilməsi, birgə həyata keçirilə biləcək elmi-tədqiqat layihələrinin müzakirəsi də konfransın prioritet məsələləri idi.
Konfransda çıxış edən Ə. Məmmədov Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu ilə Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında memorandum imzalanması və memarandum çərçivəsində birgə elmi-tədqiqat aparılması, İnstitutda Qlobal iqlim dəyişməsi ilə əlaqəadar abiotik və biotik faktorların təsirinə davamlı bitki sortlarının yaradılması məqsədilə morfofiziolpoji, biokimyəvi, molekulyar bioloji, molekulyar-genetik metodlardan istifadə etməklə GenBankda toplanmış nümunələrin skrininqinin aparılması və davamlı formaların seleksiya proqramlarında valideyn formalar kimi istifadə olunması barədə məlumat verib.

Сотрудники ИМББ приняли участие в международной научно-практической конференции + Фото Сен 20, 2024 | 10:00 / Конференции, встречи
Исполнительный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, доктор. философии по биологии., доцент. Аламдар Мамедов и заведующий лабораторией фотохимии хлоропластов, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов приняли участие в проходящей в г.Губа международной научно-практической конференции на тему «Обеспечение устойчивого сельскохозяйственного производства посредством смягчения и адаптации последствий глобальных изменений климата». Конференция, в которой приняли участие ученые и эксперты из Азербайджана, Турции, Хорватии, России, Белоруси и Украины, продолжалась два дня.  Мероприятие было совместно организовано Научно-исследовательским институтом плодоводства и чаеводства Министерства сельского хозяйства и  публично-правовым лицом «Научно-исследовательского института овощеводства».
Основной целью конференции было собрать вместе заинтересованные стороны, обменяться знаниями и опытом в направлении снижения негативного воздействия изменения климата на плодоовощные отрасли сельского хозяйства и изучения путей адаптации к в сложившейся ситуации.  Кроме того, приоритетными вопросами конференции также стали установление связей сотрудничества между институтами-организаторами и соответствующими предприятиями, работающими в сфере сельского хозяйства разных стран, дальнейшее укрепление существующих связей, обсуждение научно-исследовательских проектов, которые могут быть реализованы совместно.
Выступая на конференции, А. Мамедов предоставил информацию о подписании меморандума между ИМББ и Научно-исследовательским институтом плодоводства и чаеводства и о предусмотрении в рамках меморандума проведения совместных научных  исследований, связанных с Глобальным изменением климата. В связи с этим, в Институте планируется провести скрининг образцов, собранных в Генбанке, с использованием морфофизиологических, биохимических, молекулярно-биологических, и молекулярно-генетических методов, для выявления резистентных генотипов, с целью включения их в селекционную программу по созданию  сортов растений, устойчивых к абиотическим и биотическим факторам.