Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi İtaliyanın Sanremo şəhərində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Sen 24, 2024 | 09:27 / Ezamiyyətlər
Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi İsmayılova Günay 11.09.2024-13.09.2024-cü il tarixlərində İtaliya respublikasının Sanremo şəhərində elmi ezamiyyətdə olub. Ezamiyyənin məqsədi Cost proqramının CA21157 COPYTREE layihəsi çərçivəsində “EPİMED: Aralıq dənizi oduncaqlı bitkilərinin mikroçoxaldılmasında inadkarlıq və epigenetik tətbiqlər” adlı təlim məktəbində iştirak etmək idi. Təlimdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən seçilən 15 nəfər gənc alim və professor heyəti iştirak edib. Belə ki, təlimdə Portuqaliyanın Coimbra Universitetindən Corc Kanhoto, Fransanın Orleans Universitetindən Stefan Mauri, Albaniyanın Tirana Universitetindən Valbona Sota və İtaliyanın Roma CREA mərkəzindən Emiliya Kaboni öz bilik və təcrübələrini gənc tədqiqatçılarla bölüşüblər. Təlimin ilk günü fındıq, qoz və badam bitkilərinin in vitro kulturada mikroçoxaldılmasının nəzəri və praktiki aspektlərinə həsr olunub. Növbəti gün “epigenetika in vitro davranışı necə aydınlaşdıra bilər (in vitro kultura ilə əlaqəli epigenetik aspektlər)” adlı laboratoriya təlimi keçirilib. Sonda bütün təlim iştirakçılarına sertifikat təqdim edilib və xatirə fotosu çəkilib.

Научный сотрудник лаборатории биотехнологии растений находился в научной командировке в Сан-Ремо, Италия + Фото Сен 24, 2024 | 09:27 / Командировки
Научный сотрудник лаборатории биотехнологии растений Гюнай Исмаилова с 11.09.2024 по 13.09.2024 находилась в научной командировке в городе Сан-Ремо, Республики Италия. Целью визита было участие в учебной школе «EPIMED: Рекальцинтрантность и эпигенетические подходы в микроразмножении древесных растений» в рамках проекта CA21157 COPYTREE программы Cost. В тренинге приняли участие 15 молодых ученых и профессоров, отобранных из разных стран мира. Так, Джордж Канхото из Университета Коимбры, Портуалии, Стефан Маури из Орлеанского университета Франции, Валбона Сота из Тиранского университета Албании и Эмилия Кабони из центра CREA Италии поделились своими знаниями и опытом с молодыми исследователями. Первый день тренинга был посвящен теоретическим и практическим аспектам микроразмножения in vitro растений фундука, грецкого ореха и миндаля. На следующий день был проведен лабораторный тренинг на тему «Как эпигенетика может объяснить поведение in vitro (эпигенетические аспекты, связанные с культурой in vitro)». В завершение всем участникам тренинга были вручены сертификаты и сделано фото на память.