Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi İtaliyanın Sanremo şəhərində elmi ezamiyyətdə olub + Foto Sen 24, 2024 | 09:27 / Ezamiyyətlər
Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi İsmayılova Günay 11.09.2024-13.09.2024-cü il tarixlərində İtaliya respublikasının Sanremo şəhərində elmi ezamiyyətdə olub. Ezamiyyənin məqsədi Cost proqramının CA21157 COPYTREE layihəsi çərçivəsində “EPİMED: Aralıq dənizi oduncaqlı bitkilərinin mikroçoxaldılmasında inadkarlıq və epigenetik tətbiqlər” adlı təlim məktəbində iştirak etmək idi. Təlimdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən seçilən 15 nəfər gənc alim və professor heyəti iştirak edib. Belə ki, təlimdə Portuqaliyanın Coimbra Universitetindən Corc Kanhoto, Fransanın Orleans Universitetindən Stefan Mauri, Albaniyanın Tirana Universitetindən Valbona Sota və İtaliyanın Roma CREA mərkəzindən Emiliya Kaboni öz bilik və təcrübələrini gənc tədqiqatçılarla bölüşüblər. Təlimin ilk günü fındıq, qoz və badam bitkilərinin in vitro kulturada mikroçoxaldılmasının nəzəri və praktiki aspektlərinə həsr olunub. Növbəti gün “epigenetika in vitro davranışı necə aydınlaşdıra bilər (in vitro kultura ilə əlaqəli epigenetik aspektlər)” adlı laboratoriya təlimi keçirilib. Sonda bütün təlim iştirakçılarına sertifikat təqdim edilib və xatirə fotosu çəkilib.

The researcher of the laboratory of Plant biotechnology was on secondment in Sanremo, Italy  + Photo Sep 24, 2024 | 09:27 / Scientific mission
Gunay Ismayılova, the researcher of the Plant biotechnology laboratory, was on secondment in Sanremo, Italy from 11.09.2024 to 13.09.2024. The purpose of the visit was to participate in the training school "EPIMED: Recalcitrance in micropropagation of Mediterranean woody species and epigenetic implications" under the project CA21157 COPYTREE of the Cost program. 15 young scientists and professors selected from several countries participated in the training. Thus, during the training, George Canhoto from the University of Coimbra, Portugal, Stéphane Mauri from the University of Orleans, France, Valbona Sota from the University of Tirana, Albania, and Emilia Caboni from the CREA research center, Rome, Italy, shared their knowledge and experience with young researchers. The first training day was devoted to the theoretical and practical aspects of micropropagation of hazelnut, walnut, and almond plants in vitro culture. The next day, a laboratory training was held on "how epigenetics can clarify in vitro behavior (epigenetic aspects related to in vitro culture)". At the end, all participants received a certificate, and a commemorative photo was taken.