Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda "Elm günü" ilə əlaqədar silsilə seminarlara start verilmişdir + Foto Mart 15, 2019 | 17:00 / Seminarlar
"Elm günü" münasibətilə ilk seminar 15 mart 2019-cu il tarixində keçirilmişdir. İnstitutun Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının müdiri, b.e.d., dosent Şahniyar Bayramov “Zülalların deqradasiyasının ubikivitin-proteasom yolu” mövzusunda çıxış etmişdir. Uzun zaman Avropanın bir çox ölkələrində, ABŞ-da çalışan təcrübəli tədqiqatçının çıxışı seminar iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuş və mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılmışdır.
Daha sonra çıxış üçün söz institutun Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Abdullayeva Gülnara verilmişdir. 2018-ci ildə magistraturanı bitirən G. Abdullayeva təhsil müddətində AMEA üzrə ən yüksək göstəricilərə malik olmuşdur. İslam inkişaf bankının qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş gənc tədqiqatçı “DNT polimeraza fermentləri, genomun qeyri stabilliyi və kanser” mövzusunda çıxış etmiş və verilən sualları ətraflı cavablandırmışdır.

A series of seminars has launched on the occasion of the "Science Day" at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Mar 15, 2019 | 17:00 / Seminars
The first seminar dedicated to the "Science Day" was held on 15 Mart 2019. The head of the laboratory of “Enzymology of photosynthetic carbon assimilation”, Shaniyar Bayramov gave a presentation on “Ubiquitin proteasome pathway of protein degradation”. The presentation of the experienced researcher who worked in many countries of Europe and USA was greeted by the participants with great interest and widely discussed.
After this report, the junior researcher of the “Bioadaptation” laboratory Gulnar Abdullayeva gave a presentation on the topic “DNA polymerase enzyme, genome instability and cancer” and answered in detail all the questions asked. It should be noted that G.Abdullaeva graduated from the magistracy in 2018, during the master course she demonstrated the highest rates among master students of ANAS. The young researcher, won the grant competition of the Bank of Islamic Development.