Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda "Elm günü" ilə əlaqədar silsilə seminarlara start verilmişdir + Foto Mart 15, 2019 | 17:00 / Seminarlar
"Elm günü" münasibətilə ilk seminar 15 mart 2019-cu il tarixində keçirilmişdir. İnstitutun Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının müdiri, b.e.d., dosent Şahniyar Bayramov “Zülalların deqradasiyasının ubikivitin-proteasom yolu” mövzusunda çıxış etmişdir. Uzun zaman Avropanın bir çox ölkələrində, ABŞ-da çalışan təcrübəli tədqiqatçının çıxışı seminar iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuş və mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılmışdır.
Daha sonra çıxış üçün söz institutun Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Abdullayeva Gülnara verilmişdir. 2018-ci ildə magistraturanı bitirən G. Abdullayeva təhsil müddətində AMEA üzrə ən yüksək göstəricilərə malik olmuşdur. İslam inkişaf bankının qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş gənc tədqiqatçı “DNT polimeraza fermentləri, genomun qeyri stabilliyi və kanser” mövzusunda çıxış etmiş və verilən sualları ətraflı cavablandırmışdır.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий дан старт серии семинаров по случаю «Дня Науки» + Фото Мар 15, 2019 | 17:00 / Семинары
Первый семинар, посвященный «Дню Науки», был проведен 15 марта 2019-го года. Заведующий лабораторией «Энзимология фотосинтетической ассимиляции углерода», доктор биол.наук доцент Шахнияр Байрамов выступил с докладом на тему « Убиквитин-протеасомный путь деградации белков». Выступление опытного исследователя, работавшего во многих странах Европы и в США, было встречено участниками семинара с большим интересом и сопровождалось бурным обсуждением.
После этого доклада слово для выступления было предоставлено младшему научному сотруднику лаборатории «Биоадаптация» Гюльнар Абдуллаевой. Г.Абдуллаева в 2018-м году закончила магистратуру, в ходе учебы продемонстрировав самые высокие показатели среди магистрантов НАНА. Молодой исследователь, ставший победителем конкурса на получение гранта Банка Исламского Развития, сделал доклад на тему «Фермент ДНК-полимераза, нестабильность генома и рак» и подробно ответил на все заданные вопросы.