AMEA prezidenti İsa Həbibbəyli Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının nümayəndəsi ilə görüşüb + Foto Okt 04, 2024 | 15:00 / Görüşlər
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının (IAP) nümayəndəsi Dr. Robin Fears ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın COP29 kimi nüfuzlu beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsinin tarixi hadisə olduğunu deyib və Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin COP29-a hazırlıq üçün mühüm mərhələlərdən biri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu konfrans vasitəsilə Akademiya ölkəmizə səfər edən dünyanın tanınmış və nüfuzlu alimləri ilə geniş əlaqələr qurmaq, əməkdaşlıq etmək imkanı əldə edir.
Qonağa Akademiyanın yaranma tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının müvafiq Fərmanı ilə ölkəmizdə elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirildiyini, AMEA-nın artıq öz tərkibində humanitar və ictimai elmləri, eləcə də seysmologiyanı cəmləşdirdiyini söyləyib. Bundan əlavə, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri, Kimya Elmləri, Yer Elmləri, Biologiya və Tibb Elmləri kimi bölmələrinin də fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, AMEA-nın elmi bölmələrinin fəaliyyət istiqamətləri çərçivəsində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29-a həsr olunmuş konfranslar keçirilib, iqlim dəyişmələrinə dair geniş müzakirələr keçirilib.
AMEA rəhbəri yaxın günlərdə isə Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin təşkilatçılığı ilə növbəti konfransın keçiriləcəyini, “yaşıl dünya” və iqlim dəyişmələri ilə bağlı tarixçi, filosof, ədəbiyyatşünas, folklorşünas alimlərimizin baxışlarının müzakirə olunacağını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qonağa, həmçinin AMEA-nın beynəlxalq əlaqələri barədə geniş məlumat verib və bildirib ki, Akademiya son 2 ildə tarixində ilk dəfə olaraq nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara üzv seçilib. Qeyd edib ki, AMEA Beynəlxalq Elmi Şuranın, eləcə də Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının, son olaraq da Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının səsvermə hüququna malik tamhüquqlu üzvü seçilməklə dünya elmində gedən proseslərdə yaxından iştirak edir.
AMEA rəhbəri Milli Elmlər Akademiyasının humanitar və ictimai elmlər sahəsində IAP-la əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu söyləyib.
Görüşdə çıxış edən IAP nümayəndəsi Dr. Robin Fears AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin ölkəmizin dünyadakı nüfuzunu daha da artırdığını deyib. AMEA-da keçirilən “Yaşıl dünya” və COP29-a həsr olunmuş konfransları təqdir edən IAP rəsmisi, xüsusilə bu istiqamətdə humanitar və ictimai elmlər sahələrini təmsil edən alimlərin iqlim dəyişmələrinə baxışının fərqli yanaşma olduğunu bildirib.
Dr. Robin Fears Akademiyalararası Tərəfdaşlıq Assosiasiyasının 4 regional bölməsinin fəaliyyət göstərdiyini, öz tərkibində 150-yə yaxın milli, regional və qlobal akademiyaları, 30 mindən artıq alim, mühəndis və tibb mütəxəssisini bir araya gətirdiyini, elm, təhsil, sağlamlıq, enerji və digər sahələrdə qlobal problemlərin həllinə dair dövlətlərə, ictimaiyyətə elmi məsləhətlər təqdim etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, IAP dünyanın aparıcı elmi mütəxəssislərinin təcrübəsini birləşdirərək elmdə, təhsildə mükəmməlliyin təbliğini və digər mühüm inkişaf məqsədlərinə nail olmağı hədəfləyir.
Qonaq, həmçinin bioelmlər sahəsində apardığı tədqiqatlar barədə danışıb.
Görüş zamanı birgə layihələrdə iştirak məsələsi də geniş müzakirə olunub.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli qonağa hədiyyələr təqdim edib.
Dr. Robin Fears AMEA Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, xatirə şəkli çəkdirilib.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər.

Президент НАНА Иса Габиббейли встретился с представителем Ассоциации межакадемического партнерства + Фото Окт 04, 2024 | 15:00 / Встречи
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с представителем Ассоциации межакадемического партнерства (МАП) д-р Робином Фиерсом, находящимся с визитом в нашей стране в рамках Бакинской недели действий по борьбе с изменением климата.Выступая на встрече, академик Иса Габиббейли сказал, что проведение в Азербайджане такого престижного международного мероприятия, как COP29, является историческим событием, и подчеркнул, что Бакинская неделя действий по изменению климата является одним из важных этапов подготовки к COP29. Он отметил, что благодаря этой конференции, Академия наук Азербайджана получает возможность установить широкие связи и сотрудничество с известными и влиятельными учеными мира, посещающими нашу страну.Академик Иса Габиббейли, ознакомивший гостя с историей создания и направлениями деятельности Академии наук, сообщил, что соответствующим Указом главы государства в нашей стране улучшено управление в сфере науки и образования, а в НАНА уже включены гуманитарные и социальные науки, а также сейсмология. Кроме того, он отметил, что в НАНА также активно осуществляется деятельность таких отделений, как физико-математические, технические, химические науки, науки о Земле, биологические и медицинские науки. Он отметил, что в рамках деятельности научных подразделений НАНА проведены конференции, посвященные «Году солидарности зеленого мира» и COP29, а также проведены широкие дискуссии по вопросам изменения климата.Глава НАНА подчеркнул, что в ближайшее время, при организации кафедр гуманитарных и социальных наук, состоится очередная конференция, на которой будут обсуждаться взгляды наших историков, философов, литературоведов, фольклористов относительно «зеленого мира» и изменения климата.
Академик Иса Габиббейли также предоставил гостю обширную информацию о международных связях НАНА и сообщил, что за последние 2 года Академия наук Азербайджана впервые в своей истории была избрана членом престижных международных организаций. Он отметил, что НАНА активно участвует в процессах мировой науки, будучи избранной полноправным, с правом голоса членом Международного научного совета, а также Ассоциации азиатских академий наук и научных обществ и, наконец. Ассоциации межакадемического партнерства. Глава НАНА сообщил, что Национальная академия наук заинтересована в сотрудничестве с МАП (InterAcademy Partnership, IAP) в сфере гуманитарных и социальных наук. Выступая на заседании, представитель МАП доктор Робин Фиерс выразил удовлетворение пребыванием в НАНА и отметил, что проведение COP29 в Азербайджане еще больше повысило репутацию нашей страны в мире. Высоко оценив проведенные в НАНА конференции, посвященные «Зеленому миру» и COP29, представитель МАП подчеркнул, что точка зрения ученых, представляющих области гуманитарных и социальных наук, заключается в другом подходе к проблеме изменения климата.
Доктор Робин Фирс сообщил, что функционируют 4 региональных подразделения Ассоциации межакадемического партнерства, объединяющие около 150 национальных, региональных и глобальных академий, более 30 тысяч ученых, инженеров и медицинских специалистов, а также решаются глобальные проблемы в области науки, образования, здравоохранения, энергетики и других областях. Он подчеркнул, что МАП провел научные консультации государствам и общественности, стремится продвигать передовой опыт в области науки и образования и достигать других важных целей развития путем объединения опыта ведущих мировых научных экспертов.
Гость также рассказал о своих исследованиях в области биологических наук.
В ходе встречи также широко обсуждался вопрос участия в совместных проектах.
Позже академик Иса Габиббейли вручил гостю подарки.
Доктор Робин Фиерс ознакомился со зданием Президиума НАНА и сделал памятное фото.
Отметим, что во встрече также приняли участие вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, кандидат биологических наук, доцент, заведующая отделом внешних связей и международных научных организаций Президиума НАНА Эсмира Алирзаева.