Proteomiks laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva Yaponiyada elmi ezamiyyədə olub + Foto Okt 08, 2024 | 09:08 / Ezamiyyətlər
Proteomiks laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Aynurə Paşayeva 18-22 sentyabr 2024-cü il tarixlərində Yaponiyanın Kobe şəhərində elmi ezamiyyədə olub. Ezamiyyənin məqsədi Beynəlxalq Fotosintez Tədqiqatları Cəmiyyətinin (ISPR) təşkilatçılığı ilə keçirilən Fotosintez üzrə 2-ci Asiya-Okeaniya Beynəlxalq Konqresində (2nd AOICP) iştirak etmək idi. Aynurə Paşayeva Beynəlxalq konqresdə “Düyü bitkisində tilakoid zülalının fosforlaşması vasitəsilə xlorofilin flüoressensiyasının enerjidən asılı sönməsinin tənzimlənməsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzə konfrans iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Yaponiya, Çin, Honq-Konq, Avstraliya, Sinqapur, Birləşmiş Krallıq, Almaniya və digər ölkələrdən, ümumilikdə, 300-ə yaxın iştirakçının qatıldığı konqres 4 gün davam edib. Konqres zamanı fotosintez tədqiqatlarının hazırkı vəziyyəti və gələcək perspektivləri müzakirə edilib.
Aynurə Paşayeva həmçinin 21-22 sentyabr 2024cü il tarixlərində, 2-ci Asiya-Okeaniya Beynəlxalq Konqresi çərçivəsində keçirilən Yaponiya Fotosintez Tədqiqatları Cəmiyyətinin 31-ci Gənc Tədqiqatçıların Seminarında iştirak edib. Seminar zamanı Yaponiyanın Okayama Universitetinin professoru Jian-Ren Shen gənc alimlər qarşısında geniş məruzə ilə çıxış edib. Seminarın gedişatında müxtəlif ölkələrdən konqresə qatılan gənc alimlər arasında fotosintez sahəsində aktual problemlər və mövzular ətrafında dəyirmi masa müzakirələri aparılıb.

Заведующий лабораторией протеомики, д.ф. по б. Айнура Пашаева находилась с научной командировкой в Японии + Фото Окт 08, 2024 | 09:08 / Командировки
Заведующий лабораторией протеомики, д.ф. по б. Айнура Пашаева с 18-го по 22 сентября 2024 года находилась с научной командировкой в г. Кобе, Япония. Целью визита было участие во 2-м Азиатско-Океанском международном конгрессе по фотосинтезу (2-й AOICP), организованном Международным обществом исследований по фотосинтезу (ISPR). На международном конгрессе Айнура Пашаева выступила с докладом «Регуляция энергозависимого тушения флуоресценции хлорофилла путем фосфорилирования тилакоидного белка в растениях риса».
Доклад вызвал большой интерес у участников конференции, по теме состоялось широкое обсуждение. Конгресс длился 4 дня, в нем приняли участие около 300 спикеров из Японии, Китая, Гонконга, Австралии, Сингапура, Великобритании, Германии и других стран. На конгрессе обсуждалось современное состояние исследований по фотосинтезу и перспективы на будущее.Айнура Пашаева также приняла участие в 31-м семинаре молодых исследователей Японского общества по исследованию фотосинтеза, который прошел 21-22 сентября 2024 года в рамках 2-го Международного конгресса Азия-Океания. В ходе семинара профессор Университета Окаяма в Японии Цзянь-Рен Шен выступил с обширной речью перед молодыми учёными. В ходе семинара для молодых ученых из разных стран участвующих в конгрессе, по актуальным проблемам и темам в области фотосинтеза были организованы и с успехом прошли круглые столы.