Laçında Ekoloji məsələlər üzrə işçi qrupunun iclası keçirilib + Foto Okt 11, 2024 | 15:00 / Konfranslar, iclaslar
Laçın şəhərində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji məsələlər üzrə işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Cari ilin beşinci iclasında işçi qrupda təmsil olunan müvafiq dövlət qurumlarının, azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliklərinin, Bərpa, Tikinti və İdarəetmə xidmətlərinin nümayəndələri, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova iştirak ediblər.
Ekoloji məsələlər üzrə işçi qrupun rəhbəri, ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov bildirib ki, azad olunmuş ərazilərdə 142 mineral xammal yatağında monitorinq-təftiş işləri aparılıb, işğal dövründə istismar edilmiş həcmlər müəyyənləşdirilib. Həmçinin yeraltı su yataqlarının istismar ehtiyatlarının yenidən qiymətləndirilməsi layihələri üzrə 170-dən artıq məntəqədə yoxlama-təftiş işləri yerinə yetirilib.
Zəngilan, Füzuli, Cəbrayıl, Qubadlı və Kəlbəcər rayonları ərazisində məsafədən zondlama üsulu ilə meşə fondu sahələrində nümunə sahələri müəyyənləşdirilib, seçmə üsulu ilə bu sahələrə baxış keçirilib. Həmin meşələrin taksasiya elementləri öyrənilməklə plan-kartoqrafik materialları tərtib olunub. Hazırda Şuşa və Xocalı rayonları üzrə meşə fondu sahələrinin inventarlaşdırılması ilə bağlı müvafiq işlər aparılır.
Vüqar Kərimov deyib ki, “Azərbaycan-Türkiyə Beynəlxalq Meşəçilik Təlim Mərkəzi”nin, “Ağıllı Tinglik Təsərrüfatı”nın və “Dostluq meşəsi”nin yaradılması ilə bağlı Türkiyə Respublikası ilə birlikdə icra olunan layihələr çərçivəsində ərazinin hasarlanması, tinglik təsərrüfatı üçün istinad divarlarının hazırlanması, eləcə də içməli su, kanalizasiya, yağış suyu, drenaj və suvarma suyu üçün boruların çəkilişi işləri yerinə yetirilib. Həmçinin 16,4 hektar “Dostluq meşəsi”, eləcə də həmin əraziyə bitişik olan 57 hektar torpaq sahəsində terras üsulu ilə yeni yaşıllıq sahəsi salınıb.
“Ərazilərdə biomüxtəlifliyin artırılması və ekosistemin bərpası tədbirləri çərçivəsində Cəbrayıl rayonu ərazisinə 33 baş ceyran, Laçın rayonu ərazisinə 5 şahin quşu, 4 baş Şərqi Qafqaz turu və 10 kəklik quşu, eləcə də Kəlbəcər rayonuna bezoar keçilərinin reintroduksiyası məqsədilə 3 baş keçi Göygöl Milli Parkının 6-cı kvartalından Murovdağ istiqamətinə buraxılıb”, - deyə o vurğulayıb.
Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov Laçın şəhərinin bərpasının ikinci mərhələsi üzrə işlərin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Laçında yaşayış olan yerlərdə bərk məişət tullantılarının idarə edilməsi prioritet məsələlərdən biridir. Bu məqsədlə tullantılar poliqonu üçün yer müəyyənləşdirilib.
Məsim Məmmədov əlvan və qiymətli daşların axtarışını və geoloji qiymətləndirilməsini təklif edib.
İclasda işçi qrup üzvləri və dəvət olunan digər qurumların nümayəndələri tərəfindən Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında infrastruktur layihələri həyata keçirilərkən ekoloji tələblərin icra vəziyyəti, filiz, qeyri-filiz, şirin və termal mineral su yataqlarının, kəhrizlərin mövcud vəziyyəti və istifadə perspektivləri, torpaqların elektron kadastr uçotu işlərinin nəticələri, Laçın hava limanının inşası zamanı tikinti altına düşən meşə əraziləri ilə əvəzlənmiş sahədə yeni yaşıllıq massivinin salınması işləri barədə iclas iştirakçılarına məlumat verilib. Həmçinin iclasda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərk məişət tullantıları ilə əlaqədar vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün müvafiq qurumlar arasında kommunikasiyanın gücləndirilməsi, fəaliyyətin əlaqələndirilməsi məqsədilə Əlaqələndirmə Qərargahı tərəfindən verilmiş tapşırıqların icrası müzakirə olunub.

В Лачине состоялось заседание рабочей группы по вопросам экологии + Фото Окт 11, 2024 | 15:00 / Конференции, встречи
В городе Лачин состоялось очередное заседание рабочей группы по экологическим вопросам Межведомственного центра, действующего при Координационном штабе по централизованному решению вопросов на освобожденных территориях Азербайджанской Республики.
На пятом заседании, проведенном в текущем году, в составе рабочей группы приняли участие представители соответствующих государственных учреждений, специальных представительств Президента Азербайджанской Республики на освобожденных территориях, служб восстановления, строительства и управления, а также вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова.
Как сообщил руководитель рабочей группы по вопросам экологии, заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, на 142-х месторождениях минерального сырья освобожденных от оккупации территорий были проведены мониторингово-инспекционные работы и определены объемы, эксплуатируемые в период оккупации. Кроме того, более чем в 170 населенных пунктах проведены поисково-ревизионные работы по проектам переоценки эксплуатационных ресурсов месторождений подземных вод.
В Зангиланском, Физулинском, Джебраильском, Губадлинском и Кельбаджарском районах на участках лесного фонда методом дистанционного зондирования были выявлены пробные площади, и эти территории были обследованы выборочным методом. Планово-картографические материалы подготовлены на основе изучения элементов таксации этих лесов. В настоящее время проводится соответствующая работа по инвентаризации участков лесного фонда в Шушинском и Ходжалинском районах. Вугар Керимов сообщил, что в рамках реализуемых совместно с Турецкой Республикой проектов по созданию «Азербайджано-турецкого учебного центра лесного хозяйства», «Умного питомника» и «Леса дружбы» завершены работы по ограждению территории,  строительству подпорных стенок для питомника, прокладке труб для питьевой, канализационной, дождевой, дренажной и поливной воды. Кроме того, террасным способом на участке 16,4 га был заложен «Лес Дружбы», а на 57 га прилегающих к нему земель - новая зеленая зона.
«В рамках мероприятий по увеличению биоразнообразия и восстановлению экосистемы на участках, в Джебраильский район завезено 33 джейрана, на территорию Лачинского района – 5 соколов – 4 восточнокавказских тура и 10 куропаток, в целях реинтродукции безоаровых козлов в Кельбаджарский район из 6-го квартала Гёйгёльского национального парка в направлении Муровдага были выпущены 3 козла", - подчеркнул Вюгар Керимов.
Специальный представитель президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе Масим Мамедов отметил, что работы по второму этапу восстановления города Лачин продолжаются. По его словам, одним из приоритетных вопросов является утилизация твердых бытовых отходов в жилых массивах Лачина. С этой целью определено место для полигона отходов.
Масим Мамедов также предложил провести поиск и геологическую оценку цветных и драгоценных камней.
На заседании члены рабочей группы и представители других приглашенных учреждений обсудили информацию о состоянии соблюдения экологических требований при реализации инфраструктурных проектов в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах, современном состоянии рудных, нерудных месторождений, пресных и термальных минеральных вод, перспективах их использования, результатах электронного кадастрового учета земель, закладке нового зеленого массива на территориях лесов, попавших под застройку при строительстве Лачинского аэропорта. Также были обсуждены вопросы, связанные с реализацией поручений Координационного штаба, направленных на усиление коммуникаций между соответствующими структурами и координацию деятельности по улучшению ситуации с управлением твердыми бытовыми отходами на освобожденных от оккупации территориях.