“İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər” mövzusunda elmi sessiya öz işinə başlayıb + Foto Okt 15, 2024 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
Oktyabrın 14-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər” mövzusunda elmi sessiya öz işinə başlayıb.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Elmi müəssisələrlə iş şöbəsinin müdiri riyaziyyat elmləri doktoru Mübariz Hacıbəyov, AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin baş direktorları, Bakı Dövlət Universitetinin nümayəndələri və MBBİ-nin əməkdaşları iştirak ediblər.
Sessiyadan öncə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və COP29-a həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-un ölkəmizdə keçirilməsinin tarixi hadisə olduğunu, belə tədbirin Azərbaycanda baş tutmasının Prezident İlham Əliyevin nüfuzu sayəsində gerçəkləşdiyini deyib. Bildirib ki, bu, həm də dünya birliyinin Azərbaycana olan inamının ifadəsidir və bu inamı dövlətimizin başçısı həyata keçirdiyi qlobal miqyaslı siyasəti və nüfuzu ilə əldə edib.
Prezident İlham Əliyevin əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan ideyaları və strategiyaları müasir dövrün çağırışları işığında inkişaf etdirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilən tarixi Zəfər, ərazi bütövlüyümüzün tam bərpası ilə nəticələnən 23 saatlıq antiterror tədbirləri və yaratdığı yeni reallıqların dövlətimizin başçısını dünya liderləri sırasına çıxardığını bildirib.
Ötən müddət ərzində COP29-a hazırlıq çərçivəsində ölkəmizdə bir çox işlərin görüldüyünü vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli Şamaxıda nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri səviyyəsində qeyri-formal məsləhətləşmələrin keçirildiyini, həmçinin COP28, COP29 və COP30-un sədrləri qismində BƏƏ, Azərbaycan və Braziliya tərəfindən “İqlim Troykası”nın təsis edildiyini, alimlərin də iştirak etdiyi Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin, eləcə də Pre-COP29 tədbirinin baş tutduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri ölkəmizin belə nüfuzlu tədbirə tam hazır olduğunu və yüksək səviyyədə keçiriləcəyini söyləyib.
Ölkə başçısının 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncamı və COP29 çərçivəsində AMEA-da bir çox işlərin həyata keçirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə AMEA ilə ETN Fizika İnstitutu və Fiziologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl artım və dayanıqlı inkişaf”, AMEA Rəyasət Heyəti və ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünyamızı qoruyaq”, AMEA Qadınlar Şurasının və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünyamız gözlərə nur verən elmin işığında”, AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi və ETN Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş tədbirlər, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri və Yer Elmləri Bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə yaşıl transformasiyaların aktual elmi-praktiki problemlərinə həsr olunmuş konfransın baş tutduğunu diqqətə çatdırıb. Həmçinin oktyabr ayının sonunda AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş növbəti konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bu tədbirlərin AMEA və Elm və Təhsil Nazirliyinin COP29 çərçivəsində həyata keçirdiyi mühüm hadisələrdir və elmimizin, alimlərimizin yaşıl dünyamıza bir töhfəsidir.
Sonra çıxış edən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Elmi müəssisələrlə iş şöbəsinin müdiri riyaziyyat elmləri doktoru Mübariz Hacıbəyov Elm və Təhsil Nazirliyinin və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin rəhbərliyi adından konfrans iştirakçılarını salamlayıb. Son illərdə ekologiya problemlərinin və iqlim dəyişmələrinin regional problemlərdən çıxaraq qlobal böhrana çevrildiyini deyən M.Hacıbəyov bu problemin təbiətlə yanaşı, insanların gündəlik iqtisadi-sosial həyatına da ciddi təsir etdiyini vurğulayıb. Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsinin tarixi hadisə olduğunu deyən şöbə müdiri AMEA və Elm və Təhsil Nazirliyinin bu istiqamətdə birgə tədbirlər keçirməsinin təqdirəlayiq olduğunu bildirib: “Dünyamızı qorumalı və ekoloji təmizliyə riayət etməliyik. Bu istiqamətdə ekoloji maarifləndirmə işlərinin aparılması olduqca vacibdir”.
Daha sonra sessiyada AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynovanın “Qlobal iqlim dəyişiklikləri dövründə davamlı inkişaf naminə qlobal və milli çağırışlar” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Akademik qeyd edib ki, bəşər övladının təbiətə istismarçı münasibəti və səmərəsiz istifadə qlobal ekoloji fəlakətə gətirib çıxarıb. Onun sözlərinə görə, qlobal istiləşmə, karbon emissiyasının artması, atmosferin, su və torpağın kəskin çirklənmələri, məişət və sənaye tullantılarının yüksək miqdarı, ekosistemlərin dayanıqsızlığı, səhralaşma, torpaqların deqredasiyası, yağıntıların paylanmasında dəyişikliklər, içməli və suvarma suları ilə təminatda problemlər, buzlaqların və göllərin sahəsinin azalması, bioloji müxtəlifliyin azalması, növlərin itməsi, növ miqrasiyasında güclənmə və pozulmalar canlı həyatın davamı üçün dövrün başlıca təhdidləri sırasındadır.
Azərbaycanda quraqlıq problemi barədə danışan alim ölkəmizdə adambaşına düşən su ehtiyatının qonşu ölkələrlə müqayisədə aşağı səviyyədə olduğunu, Dünya Bankının hesabatına görə, Azərbaycanın 2040-cı ilə qədər güclü quraqlıq riskinə görə dünya üzrə 18-ci yerdə qərarlaşacağını bildirib.
Akademik İradə Hüseynova dünyada bir dəqiqə ərzində 20 ha münbit torpaq sahəsinin səhraya çevrildiyini, Azərbaycanda isə 2000-2022-ci illərdə deqredasiyaya uğramış torpaq sahələrinin 18.5%, urbanizasiyalaşmış ərazilərin 25.8%, eroziyaya uğramış sahələrin 10.5%, quru çöllərinin (səhralaşmaya namizəd) sahəsinin 15.8% artdığını, sıx bitki örtüyü sahəsinin (meşə və kolluqlar) təqribən 18%, çəmənliklərin isə 26% azaldığını diqqətə çatdırıb.
Ərzaq təhlükəsizliyi barədə də danışan alim 1970-ci illərdə Ulu Öndərin dəstəyi ilə Azərbaycanda biologiya və ekologiya elmlərinin inkişafında görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyevin istiqamətverici rolunun xüsusilə diqqətəlayiq olduğunu, böyük alimin rəhbərliyi ilə aparılan tədqiqat işlərinin kənd təsərrüfatı bitkilərinin potensial məhsuldarlığının reallaşdırılmasının fizioloji-genetik əsaslarının öyrənilməsinə, biomüxtəlifliyin tədqiqi, qorunub saxlanılması və səmərəli istifadəsinə yönəldildiyini bildirib.
Akademik İradə Hüseynova hazırda elmin qarşısında iqlim senarisi ilə bağlı proqnozların işlənib hazırlanması, ölkənin təbii landşaftlarının, torpaq, su və yaşıl örtük resurslarının, atmosferin vəziyyətinin, element tərkibində baş verən dəyişikliklərin, çirklənmə dərəcəsinin, radiasiya fonunun daimi monitorinqinin aparılması kimi mühüm vəzifələrin durduğunu söyləyib.
Sonra elmi sessiyanın gündəliyinə uyğun olaraq, AMEA-nın müşaviri akademik Qərib Məmmədov “Azərbaycanda iqlim dəyişikliklərinin torpaqların deqredasiyasına təsirinin qiymətləndirilməsi”, AR ETN Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov “Azərbaycanın su ehtiyatları: müasir vəziyyət, biotəhlükəsizlik problemləri və onların həlli yolları”, Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri, AR ETN Zoologiya İnstitutunun elmi işçisi Elşad Əsgərov “İqlim dəyişikliyinin fauna biomüxtəlifliyinə təsirinin yumşaldılması istiqamətində WWF-in addımları”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev “COP29: Karbon emissiyasının azaldılmasına elmi baxış”, AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov “Müasir dövrdə Azərbaycanın aqrobiomüxtəlifliyi”, Azərbaycan Tibb Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Sudeif İmamverdiyev “İnsan sağlamlığında iqlim faktoru” və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev “İqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizə və “yaşıl enerji” tədqiqatları” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər. Bütün məruzələr böyük maraqla dinlənilib və geniş müzakirələr aparılıb.

Начала свою работу научная сессия «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения» + Фото Окт 15, 2024 | 09:00 / Конференции, встречи
14-го октября при совместной организации Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР (ИМББ) начала свою работу научная сессия «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения», посвященная «Году солидарности во имя зелёного мира».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, руководитель Управления по работе с научными учреждениями Государственного агентства по науке и высшему образованию доктор математических наук Мубариз Гаджибеков, вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий академик Ирада Гусейнова, генеральные директора научных учреждений, которые входят в состав Отделения биологических и медицинских наук, представители Бакинского государственного университета и сотрудники ИМББ.
До начала сессии присутствующие ознакомились с выставкой, посвященной «Году солидарности во имя зелёного мира» и COP29.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29) в нашей стране станет историческим событием, которое произойдет благодаря авторитету Президента Ильхама Алиева. Академик отметил, что это также является выражением доверия мирового сообщества по отношению к Азербайджану, и это доверие опирается на авторитет и политику, проводимую главой нашего государства в глобальном масштабе.
Сказав, что Президент Ильхам Алиев развивает в свете призывов современности идеи и стратегии, основу которых заложил великий лидер Гейдар Алиев, академик Иса Габиббейли добавил, что историческая Победа, одержанная в ходе 44-дневной Отечественной войны, 23-часовые антитеррористические мероприятия, ознаменовавшиеся полным восстановлением территориальной целостности, и созданные новые реалии вывели главу нашего государства в ряды мировых лидеров.
За истекший период, продолжил академик Иса Габиббейли, в рамках подготовки к COP29 были реализованы многочисленные мероприятия, в Шамахы на уровне руководителей делегаций прошли неформальные консультации, также была учреждена «тройка» в лице председателей COP28, COP29 и COP30 (ОАЭ, Азербайджан и Бразилия), при участии учёных прошла Бакинская неделя климатической деятельности, а также состоялось мероприятие Pre-COP29. Руководитель НАНА сообщил, что республика полностью готова к этому престижному мероприятию, которое будет организовано на самом высоком уровне.
Сказав, что в рамках Распоряжения главы государства об объявлении 2024 года в Азербайджане «Годом солидарности во имя зелёного мира» и COP29 в НАНА были реализованы многочисленные мероприятия, академик Иса Габиббейли отметил, что в текущем году при совместной организации НАНА, Института физики и Института физиологии МНО прошла международная научная конференция «Зеленый рост и устойчивое развитие», при совместной организации Президиума НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО – конференция «Сохраним наш зеленый мир», при совместной организации Совета женщин НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий – научная конференция «Наш зеленый мир в свете науки, которая дарит свет», при совместной организации отделений физико-математических и технических наук и наук о Земле НАНА – собрание, посвященное обсуждению актуальных научно-практических проблем зелёной трансформации, а также состоялись мероприятия при совместной организации Отделения химических наук НАНА и Института катализа и неорганической химии МНО. Также академик добавил, что в конце октября при совместной организации отделений гуманитарных и общественных наук НАНА состоится очередная конференция, посвященная «Году солидарности во имя зелёного мира».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что эти мероприятия – важные события, реализованные НАНА и Министерством науки и образования в рамках COP29, вклад нашей науки и учёных в зелёный мир.
В своем выступлении руководитель Управления по работе с научными учреждениями Государственного агентства по науке и высшему образованию доктор математических наук Мубариз Гаджибеков поприветствовал присутствующих от имени Министерства науки и образования и руководства Государственного агентства по науке и высшему образованию. Сказав, что в последние годы экологические проблемы и изменение климата вышли за пределы региональных проблем и превратились в глобальный кризис, Мубариз Гаджибеков подчеркнул, что, наряду с природой, эти проблемы оказывают серьёзное влияние на повседневную экономическую и социальную жизнь людей. Проведение COP29 в Азербайджане, продолжил руководитель управления, является историческим событием, и организация Академией наук и Министерством науки и образования совместных мероприятий в данном направлении похвально: «Мы должны сохранить наш мир и соблюдать экологическую чистоту. С этой точки зрения особое значение имеет реализация мероприятий по экологическому просвещению».
Затем вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР академик Ирада Гусейнова выступила с докладом «Глобальные и национальные вызовы во имя устойчивого развития в период глобального изменения климата». Академик сообщила, что эксплуатационное отношение человека к природе и нерациональное использование природных ресурсов привели к глобальному экологическому бедствию. По ее словам, глобальное потепление, увеличение эмиссии углерода, резкое загрязнение атмосферы, воды и почвы, высокий объем бытовых и промышленных отходов, неустойчивость экосистем, опустынивание, деградация почв, изменения в распределении осадков, проблемы в обеспечении питьевой и оросительной водой, уменьшение площади ледников и водных бассейнов, уменьшение биологического разнообразия, исчезновение видов и нарушения в их миграции – все эти факторы являются главными угрозами для продолжения жизни в современный период.
Говоря о проблеме засушливости в Азербайджане, учёный отметила, что по сравнению с соседними странами объем водных ресурсов на душу населения в нашей республике находится на низком уровне, согласно отчёту Всемирного банка, по степени риска серьёзной засухи до 2040-го года Азербайджан займёт 18-е место в мире.
Каждую минуту, продолжила академик Ирада Гусейнова, в мире происходит опустынивание 20 га плодородных земель, а в Азербайджане в 2000-2022 гг. деградации подверглись 18.5% земель, урбанизации – 25.8%, эрозии – 10.5%, площадь сухих степей (кандидатов к опустыниванию) достигла 15.8%, площадь земель с густой растительностью (леса и заросли) уменьшилась почти на 18%, а лугов – на 26%.
Говоря о продовольственной безопасности, академик сообщила, что в 1970-х гг. при поддержке общенационального лидера Гейдара Алиева в Азербайджане усиленно развивались биология и экология, и в развитии данных отраслей направляющую роль сыграл видный учёный и общественно-политический деятель академик Джалал Алиев, под руководством которого велись исследования, направленные на изучение физиологических и генетических основ реализации потенциальной продуктивности сельскохозяйственных культур, а также на изучение, охрану и рациональное использование биоразнообразия.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что в настоящее время перед наукой стоят такие важные задачи, как разработка прогнозов, связанных с климатическим сценарием, проведение мониторингов для установления степени загрязнения природных ландшафтов, почвенных и водных ресурсов, зелёного покрова страны, состояния атмосферы, изменений в составе элементов, радиационного фона и т.д.
Далее в соответствии с повесткой дня были прослушаны доклады советника НАНА академика Гариба Мамедова на тему «Оценка влияния изменения климата на деградацию почв в Азербайджане», генерального директора Института микробиологии МНО АР члена-корреспондента НАНА Панаха Мурадова – на тему «Водные ресурсы Азербайджана: современное состояние, проблемы биобезопасности и способы их решения», главы азербайджанского представительства Всемирного фонда дикой природы (WWF), научного сотрудника Института зоологии МНО АР Эльшада Аскерова – на тему «Мероприятия, реализованные WWF для смягчения воздействия изменения климата на биоразнообразие животного мира», заведующего лабораторией ИМББ МНО АР члена-корреспондента НАНА Новруза Гулиева – на тему «COP29: научный взгляд на уменьшение эмиссии углерода», генерального директора Института генетических ресурсов МНО АР члена-корреспондента НАНА Зейнала Акперова – на тему «Агробиоразнообразие Азербайджана в современный период», профессора Азербайджанского медицинского университета члена-корреспондента НАНА Судеифа Имамвердиева – на тему «Климатический фактор в сохранении здоровья человека» и заведующего лабораторией ИМББ МНО АР доктора биологических наук Яшара Фейзиева – на тему «Борьба против изменения климата и исследования в сфере «зелёной» энергетики». Все доклады были встречены с большим интересом, вокруг тем состоялись обширные дискуссии.