“İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər” mövzusunda elmi sessiya öz işini başa vurub + Foto Okt 15, 2024 | 09:46 / Konfranslar, iclaslar
Oktyabrın 15-də AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər” mövzusunda elmi sessiya öz işini davam etdirib.
Elmi sessiyanın gedişində tədbirin proqramına uyğun olaraq, AR ETN Bioresurslar İnstitutunun (Naxçıvan) baş elmi işçisi, akademik Tariyel Talıbovun “Naxçıvan MR biomüxtəlifliyinin kritik problemləri”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizovun “Buğda bitkisinin duz stresinə adaptasiya mexanizmləri”, Gəncə Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov “Gəncəbasar bölgəsində ekosistemlərin biomüxtəlifliyinin dayanıqlılığının qiymətləndirilməsi”, AR ETN Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimovanın “İqlim dəyişmələrinin insan orqanizminə təsiri: yaş və gender aspektləri”, AR KTN Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Faiq Xudayevin “Qlobal iqlim dəyişikliklərinin aqrar sahəyə təsiri”, AR KTN Əkinçilik ET İnstitutu Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasının direktoru, biologiya elmləri doktoru, dosent Atabəy Cahangirovun “İqlim dəyişikliyi dövründə ərzaq təhlükəsizliyi probeminin həllinə yeni yanaşmalar”, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri / AR ETN Zoologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əbülfəz Tağıyevin “Müasir dövrdə Xəzər dənizi problemlərinin köçəri quşların çoxalma davranışına təsiri”, AR ETN Zoologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ənvər Cəlilovun “Xəzərin Azərbaycan sektorunda qlobal iqlim dəyişikliklərinin hidrobiontların növ müxtəlifliyinə təsiri”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstiututnun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərgiz Sultanovanın “Bitki xəstəlikləri, iqlim dəyişiklikləri fonunda onların idarə edilməsi” mövzularında məruzələri dinlənilib. Bütün məruzələr böyük maraqla dinlənilib və hər bir çıxış ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Elmi sessiyaya yekun vuran AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova edilmiş məruzələrin əhəmiyyətindən danışıb, aparılmış müzakirələrin Azərbaycanda müvafiq sahələrdə elm tədqiqatların inkişafına öz təsirini göstərəcəyinə inandığını bildirib.
Sessiyanın gedişində edilmiş elmi məruzələrdə və onların müzakirələrində irəli sürülmüş təkliflərin əsasında qərar layihəsi hazırlanaraq qəbul edilməsi tövsiyə olunub.
"İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər” mövzusunda elmi sessiya öz işini uğurla başa vurub.

Научная сессия «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения» завершила свою работу + Фото Окт 15, 2024 | 09:46 / Конференции, встречи
15 октября при совместной организации Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР прошла научная сессия на тему «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения», посвященная «Году солидарности во имя зеленого мира».
В ходе научной сессии, согласно программе мероприятия, выступили с докладами на тему «Критические проблемы биоразнообразия Нахчыванской АР» главный научный сотрудник Института биоресурсов МНО АР (Нахчыван) академик Тариэль Талыбов на тему «Механизмы адаптации растений пшеницы к солевому стрессу» -заведующий лабораторией института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов с темой «Оценка стабильности биоразнообразия экосистем в Гянджабасарском районе заведующий кафедрой Гянджинского государственного университета, член-корреспондент НАНА Вагиф Новрузов, генеральный директор Института физиологии имени академика Абдулла Гараева, доктор биологических наук, профессор Улдуз Гашимова представила доклад «Влияние изменения климата на организм человека: возрастной и гендерный аспекты», директор Института земледелия МСХ АР, доктор философии по аграрным наукам, доцент Фаиг Худаев раскрыл тему  «Влияние глобальных изменений климата на аграрный сектор», директор Гобустанской региональной опытной станции Научно-исследовательского института земледелия МСХ АР, доктор биологических наук, доцент Атабей Джахангиров предоставил информацию о «Новых подходах к решению проблемы продовольственной безопасности в эпоху изменения климата», заведующий отделом Бакинского Государственного Университета, ведущий научный сотрудник Института зоологии МНО АР, доктор философии по биологии, доцент Абульфаз Тагиев выступил с докладом  «Влияние проблем Каспийского моря на брачное поведение перелетных птиц в современное время»,
ведущий научный сотрудник Института зоологии МНО АР, доктор философии по биологии, доцент Анвар Джалилов рассказал о "Влиянии глобальных изменений климата в азербайджанском секторе Каспия на видовое разнообразие гидробионтов", ведущий научный сотрудник института, доктор философии по биологии, доцент Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Наргиз Султанова предоставила доклад на тему «Болезни растений и борьба с ними на фоне изменения климата». Все доклады были заслушаны с большим интересом, вокруг каждого выступления велись обширные дискуссии. Завершая научную сессию, вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, академик Ирада Гусейнова рассказала о важности докладов и подчеркнула, что с ее точки зрения, дискуссии будут способствовать развитию в Азербайджане исследовательских работ соответствующих областях науки.
Было рекомендовано подготовить и принять проект решения на основе предложений, выдвинутых непосредственно в научных докладах и во время их обсуждения в ходе сессии.
Научная сессия «Изменение климата и устойчивость экосистем: угрозы, вызовы, решения» успешно завершила свою работу.