“İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər” mövzusunda elmi sessiya öz işini başa vurub + Foto Okt 15, 2024 | 09:46 / Konfranslar, iclaslar
Oktyabrın 15-də AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər” mövzusunda elmi sessiya öz işini davam etdirib.
Elmi sessiyanın gedişində tədbirin proqramına uyğun olaraq, AR ETN Bioresurslar İnstitutunun (Naxçıvan) baş elmi işçisi, akademik Tariyel Talıbovun “Naxçıvan MR biomüxtəlifliyinin kritik problemləri”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizovun “Buğda bitkisinin duz stresinə adaptasiya mexanizmləri”, Gəncə Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov “Gəncəbasar bölgəsində ekosistemlərin biomüxtəlifliyinin dayanıqlılığının qiymətləndirilməsi”, AR ETN Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimovanın “İqlim dəyişmələrinin insan orqanizminə təsiri: yaş və gender aspektləri”, AR KTN Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Faiq Xudayevin “Qlobal iqlim dəyişikliklərinin aqrar sahəyə təsiri”, AR KTN Əkinçilik ET İnstitutu Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasının direktoru, biologiya elmləri doktoru, dosent Atabəy Cahangirovun “İqlim dəyişikliyi dövründə ərzaq təhlükəsizliyi probeminin həllinə yeni yanaşmalar”, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri / AR ETN Zoologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əbülfəz Tağıyevin “Müasir dövrdə Xəzər dənizi problemlərinin köçəri quşların çoxalma davranışına təsiri”, AR ETN Zoologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ənvər Cəlilovun “Xəzərin Azərbaycan sektorunda qlobal iqlim dəyişikliklərinin hidrobiontların növ müxtəlifliyinə təsiri”, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstiututnun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərgiz Sultanovanın “Bitki xəstəlikləri, iqlim dəyişiklikləri fonunda onların idarə edilməsi” mövzularında məruzələri dinlənilib. Bütün məruzələr böyük maraqla dinlənilib və hər bir çıxış ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Elmi sessiyaya yekun vuran AMEA-nın vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova edilmiş məruzələrin əhəmiyyətindən danışıb, aparılmış müzakirələrin Azərbaycanda müvafiq sahələrdə elm tədqiqatların inkişafına öz təsirini göstərəcəyinə inandığını bildirib.
Sessiyanın gedişində edilmiş elmi məruzələrdə və onların müzakirələrində irəli sürülmüş təkliflərin əsasında qərar layihəsi hazırlanaraq qəbul edilməsi tövsiyə olunub.
"İqlim dəyişikliyi və ekosistemlərin dayanıqlılığı: təhdidlər, çağırışlar, həllər” mövzusunda elmi sessiya öz işini uğurla başa vurub.

The scientific session on "Climate change and sustainability of ecosystems: threats, challenges, solutions" has completed its work  + Photo Oct 15, 2024 | 09:46 / Conferences, assemblies
On October 15, the scientific session on "Climate change and sustainability of ecosystems: threats, challenges, solutions" dedicated to the "Year of solidarity for the sake of a green world" was held jointly by the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE AR, continued its work.
During the scientific session, in accordance with the program of the event, senior researcher of the Institute of Bioresources (Nakhchivan), academician Tariyel Talibov delivered a lecture on "Critical problems of biodiversity of Nakhchivan AR", head of the laboratory of the İnstitute of Molecular Biology and Biotechnologies, corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov “Adaptation mechanisms of wheat plant to salt stress”, Head of the department of Ganja State University, corresponding member of ANAS, Vagif Novruzov “Assessment of biodiversity sustainability of ecosystems in Ganjabasar region”, General director of the Institute of Physiology named after Academican Abdulla Garayev, doctor of biological sciences, professor Ulduz Hashimova “Impact of climate changes on the human body: age and gender aspects”, director of the Institute of Crop Husbandry, PhD in agrarian sciences, associate professor Faig Khudayev “Impact of global climate changes on agriculture”, director of the Gobustan RES of the Institute of Crop husbandry, doctor of biological sciences, associate professor Atabey Jahangirov “New approaches to solving the problem of food security in the era of climate change”, head of the department of the Baku State University, senior researcher of the Institute of Zoology, PhD in biology, associate professor  Abulfaz Taghiyev “Effects of Caspian Sea problems on breeding behavior of migratory birds in modern times”, senior researcher of the Institute of Zoology, PhD in biology, associate professor Anvar Jalilov “Impact of global climate changes on species diversity of hydrobionts in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea”, senior researcher of IMBB, PhD in biology, assoc.prof. Nargiz Sultanova lectured on “Plant diseases, and their management in the background of climate change”. All lectures were listened to with great interest and extensive discussions were held around each speech. Concluding the scientific session, Academician Irada Huseynova, Vice-President of ANAS, General Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE AR, spoke about the importance of the lectures and expressed her belief that the discussions will have an impact on the development of scientific research in relevant fields in Azerbaijan.
The scientific session on "Climate change and sustainability of ecosystems: threats, challenges, solutions" completed its work successfully.